środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

PILNE:

Mówił o niezwykłym świecie drzew. Spotkanie i warsztaty plastyczne z Piotrem Sochą w bibliotece [ZDJĘCIA]

15.03.2019 08:29 | 0 komentarzy | d

Drzewa najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Drzewo życia, drzewo ludojad i święty figowiec. Piotr Socha odwiedził Racibórz na zaproszenie biblioteki.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kto mieszka w drzewach, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona? Co wspólnego z drzewami mają enty, Adam i Ewa, Robin Hood i Budda? Jak wygląda praca drwala i jakie budowle, instrumenty czy wehikuły można zrobić z drewna? W czwartkowe przedpołudnie raciborska biblioteka wybrała się na wycieczkę do lasu. Przewodnikiem był Piotr Socha - grafik, projektant, autor książek „Pszczoły” i „Drzewa”.

Na początku ilustrator omówił temat, posiłkując się niezwykłymi, wielkoformatowymi tablicami, który powstawały przez prawie dwa lata na poczet książki. Mini wykład był oparty głównie na ciekawostkach związanych z drzewami, dlatego dzieci z zapartym tchem a często wręcz z niedowierzaniem śledziły zmieniające się slajdy. No bo czy to nie fascynujące, że np. w ogrodzie botanicznym w Kalkucie w Indiach rośnie figowiec, który zajmuje powierzchnię boiska piłkarskiego i ma około 3700 pędów tworzących coś w rodzaju podpory. Po części teoretycznej przystąpiono do warsztatów plastycznych. Dzieci puściły wodze fantazji, tworząc duże i niezwykle barwne ilustracje. Wszystko to oczywiście z pomocą samego mistrza – Piotra Sochy.

Spotkania odbyły się w EURECE- Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz w Filii Publiczno-Szkolnej nr 5 na Płoni. Książki „Drzewa” i „Pszczoły” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

źródło: MiPBP w Raciborzu, opr. (d).