Czwartek, 23 stycznia 2020

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Polsatowskie kino nie podoba się prezydentom

15.03.2019 07:00 | 8 komentarzy | ma.w

Druga wizyta przedstawicieli inwestora zainteresowanego budową wielosalowego kina przy ul. Szewskiej doszła w końcu do skutku. Jednak włodarze Raciborza mają wątpliwości co do zamiarów kinowego biznesu.

Polsatowskie kino nie podoba się prezydentom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka Mówi Serwis, która należy do Zygmunta Solorza, chce stworzyć nową sieć niedużych kin z kilkoma ekranami. Określa się je minipleksami (multipleksy to np. duże kina w centrach handlowych Rybnika).To odpowiedź na trendy ogólnopolskie. Lekceważone w przeszłości miasta o liczebności poniżej 100 tys. mieszkańców, dziś są określane jako atrakcyjne dla branży kinowej. Szacuje się, że opłacalne są już przedsięwzięcia dla miast zamieszkałych przez ok. 50 tys. osób i stąd zainteresowanie Raciborzem. Na ile jest ono poważne, świadczyć może fakt wzmożonej aktywności Instytucji Filmowej Silesia Film, do której należy raciborskie kino Bałtyk. Jej szef był na sesji rady miasta, a jej członkowie są regularnie zapraszani do tej placówki na kolejne seanse i wydarzenia. W Silesii twierdzą, że w Bałtyku planowane są inwestycje. Gdyby w mieście powstało następne kino i to wielosalowe, Bałtyk nie wytrzyma takiej konkurencji.

Na razie nie widać jednak większego entuzjazmu po stronie władz samorządowych by ułatwić zadanie inwestorowi chętnemu na Szewską. Prezydent Dariusz Polowy powiedział nam, że w minionym tygodniu (5 marca) wspólnie z wiceprezydentem Michałem Fitą obejrzeli prezentację filmową na temat nowego kina, tzw. kinoboxu (właśnie powstaje w Sieradzu, mieście mniejszym od Raciborza). Wszystkie te kina mają wyglądać identycznie. To spowite na zewnątrz czernią „klocki”. Taki wygląd nie podoba się D. Polowemu i nie widzi takiego budynku przy Szewskiej. Pytał inwestora czy możliwe są odstępstwa w projekcie, dostosowujące wygląd nowego kina do otoczenia. Usłyszał odpowiedź negatywną, bo sieć ma wyglądać identycznie. W trakcie rozmów wspomniano o innej lokalizacji w Raciborzu, na tzw. czarnym placu przy kościele na Ostrogu, ale inwestor jest wyraźnie zainteresowany tylko Szewską.

Jak w opinii prezydenta Polowego zainteresowanie Mówi Serwis ma się do ostatniej aktywności Silesia Film w kontekście współpracy samorządowej na linii Miasto – Urząd Marszałkowski (któremu podlega Silesia Film). – Nijak. Nie rozmawialiśmy o tym – ucina włodarz Raciborza. Z naszych informacji wynika, że szef Silesii planuje rozmowy na ten temat z prezydentem miasta.

Za pół roku kinobox w Sieradzu ma zostać oddany do użytku. Inwestor zaprosił prezydenta Raciborza na otwarcie obiektu, by ten przekonał się naocznie, jak funkcjonuje nowe kino. – Pojedziemy, obejrzymy i wtedy wrócimy do rozmów – oznajmił nam Dariusz Polowy, którego pogląd w tej sprawie podziela wiceprezydent Fita.

(m)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz