Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pieniądze na mierniki wydali niepotrzebnie?

W czwartek 13 grudnia na wspólnym posiedzeniu powiatowych komisji dyskutowano o stanie środowiska. Do kwestii odniósł się radny Dawid Wacławczyk, mówił o czujnikach do pomiaru zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM 2,5), które w ubiegłym roku sfinansował powiat. Zauważał, że ma wrażenie, jakby pieniądze zostały wydane niepotrzebnie.

Pieniądze na mierniki wydali niepotrzebnie?
Radny Dawid Wacławczyk
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Przypomnijmy, czujniki pojawiły się w 22 miejscach powiatu raciborskiego. Zostały zamontowane w każdej z gmin oraz w każdej dzielnicy Raciborza. Stan można śledzić na stronie http://telemetria.tech. Czujniki zostały zaprojektowane i wykonane przez studentów koła naukowego kierunku Automatyka i Robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Radny Wacławczyk mówił, że mało kto korzysta z tych pomiarów, częściej wykorzystywane są narzędzia oferowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. – WIOŚ zapewnia profesjonalną, powszechną obróbkę danych oraz wszystko, co się z tym wiąże, czyli m.in. ogłaszanie sytuacji kryzysowych, wysyłki informacji do mediów, zmuszanie gmin do działania, a nasze czujniki tego nie oferują – mówił. Radził, aby tego tematu tak nie zostawiać i skoro zakupiono już czujniki, to też pomyśleć np. o tablicy ledowej, na której miałyby być wyświetlane pomiary. Ta mogłaby znaleźć się np. na rynku.

Radny w swoim wystąpieniu pytał również swoich kolegów z sali czy w ostatnim czasie sprawdzali stan powietrza. Do kwestii odniósł się Adrian Plura, mówił, że jako dyrektor Zespołu Szkół w Rudach robi to codziennie, aby móc przekazać swoim uczniom informację. Zauważył jednak, że nie korzysta z narzędzia oferowanego przez powiat, bo w Rudach stosownego czujnika nie ma. Używa więc informacji opracowywanych m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
erwin 14.12.2018 19:16

no tak, powietrze coraz gorsze. Gdzie szukać pomocy, na Żoliborzu!!!

~smogczek (217.99. * .250) 14.12.2018 14:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

oj po tych wyborach jakies gorsze tu powietrze...a i smrodek bedzie coraz większy

~cyfryiznaki (78.43. * .67) 14.12.2018 13:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zauważy, że ma wrażenie. Bardzo spostrzegawczy czlowiek. LEDowa tablica na pewno zwiększy popyt na to ciulstwo.

~Kopciuch (78.31. * .162) 14.12.2018 13:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jeśli mnie pamięć nie myli to właśnie pan Dawid Wacławczyk w ubiegłej kadencji wnioskował by powiat finansował zakup tych czujników.