Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dlaczego wycięto wierzbę przy PKP?

Tuż przy budynku dworca kolejowego na pograniczu Osin i Bełsznicy stała ogromna wierzba. Została jednak wycięta. Członkowie Towarzystwa Entuzjastów Kolei są zbulwersowani. Uważają, że okazała wierzba była wizytówką stacji. – To było ogromne drzewo, stare, ale zdrowe. Komu przeszkadzało? Kto wydał zgodę na jego wycinkę? – nie kryje zdenerwowania Jan Psota, członek Towarzystwa Entuzjastów Kolei. Uważa, że drzewo mogło zostać pomnikiem przyrody.

Dlaczego wycięto wierzbę przy PKP?

Zgodę na wycinkę wydał Urząd Gminy w Gorzycach. Wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa złożyły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wcześniej jednak gmina zwróciła się do PKP PLK o dokonanie przeglądu drzewostanu przy dworcu. W UG Gorzyce wskazują, że sołtys Osin Henryk Tomala kilkakrotnie podczas obrad rady gminy a także na zebraniu wiejskim w Osinach w 2017 wskazywał, że drzewo zagraża bezpieczeństwu.

– Było to związane z tym, że w czasie wichur z drzewa spadały gałęzie, na samochody, na punkty handlowe. Poza tym podczas jednej z burz drzewo zostało rozszczepione. A tam chodzą ludzie, jest dworzec kolejowy, przystanki autobusowe są dwa sklepy. Ze względów bezpieczeństwa nie było innego wyjścia, jak usunięcie tego drzewa - mówi nam Henryk Tomala, sołtys Osin. Jak dodaje, jeszcze za czasów poprzedniego wójta Piotr Oślizło, gmina zwracała się do PKP o przycinkę pielęgnacyjną. – Gdyby wtedy wykonano tą przycinkę, to może dziś nie trzeba było by ścinać tego drzewa – mówi Tomala. Również w kwietniu tego roku, już po wydaniu zezwolenia na wycinkę, gmina zwróciła się do PKP PLK z prośbą o zachowanie drzewostanu poprzez ograniczenie prac do cięć sanitarno-redukcyjnych. Gmina zwróciła uwagę, by uzyskane przez PKP PLK zezwolenie na wycinkę zostało wykorzystane jedynie w przypadku obumarcia drzewa oraz jako podstawa do wykonania znacznej korekty korony drzewa. W PKP jednak uznano, że drzewo należy całkowicie wyciąć.

(art)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
wnikliwy 09.12.2018 09:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Takie jak to drzewo, zagrażają bezpieczeństwu więc nie ma tu o czym dyskutować. Ale gdy ktoś jeździ z Syryni do Bukowa, tam to chyba nikt nie chce widzieć tych suchych topoli wzdłuż tej drogi aż do nie czynnego przejazdu. Tam tylko czekać na nieszczęście. Jest budowany zbiornik, a tuż za wałem rząd suchych topoli, naprawdę maja mistrzostwo głupoty

~ORBAN (83.10. * .107) 07.12.2018 09:07
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pan Tomala to nich się martwi o własne podwórko i kapliczkę w lesie. Przystanek PKP był jest i będzie należał do Bełsznicy. Dość szkody już narobił z przesuwaniem granic sołectw ale człowiek ten nie rozumie, że OSINY nadal są i będą dzielnicą Gorzyc. Poza tym dobrze, że wycięto to drzewo bo teraz Rada Sołecka Bełsznicy może się popisać i teren przystanku uporządkować tak by był wizytówką wsi. Pan Psota oprócz larma to nich się weźmie za porządki na ulicy Wałowej bo tam też trzeba z drzewami zrobić porządek. Jak pan taki kram widać to po jabłoniach przy ul. Wałowej wiza wi Psoty i powiem Wam, że jak idę w marszu św. Marcina to z roku na rok jest większy syf z drzewami - nikt tego nie robi bo Psota lamentuje. Ludzie w Bełsznicy nie rządzi Psota tylko Rada Sołecka więc mam nadzieje, że jabłonie będą wycięte lub przycięte w przyszłym roku i nie zważajcie na Psoty tylko dajcie mu piły i niech przycina skoro jest takim miłośnikiem drzew - to powinny one jakoś wyglądać i nich on za to odpowiada. Co do Tomali to jest to przerost formy nad treścią zawsze marzył o wielkich Osinach ale nie rozumie jednego, że obietnice o stworzeni wsi były tylko obietnicami zawsze będzie to dzielnica Gorzyc a może za niedługo Bełsznicy.

~xxxxx (46.134. * .14) 07.12.2018 04:00
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

osiny to jest dziwna kraina

~piku (188.137. * .64) 07.12.2018 01:21
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Teraz takie czasy, że jak kierowcy jakiemuś przeszkadza drzewo to zamiast przyciąć konary to się wycina całe drzewo. Masakra jakaś i obłęd.

WódzMiasta 07.12.2018 01:05
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Był tam i tak piękny skwer przed budową parkingu.,po prostu szkoda kolejnego drzewa