Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hałda to trudny sąsiad

– Jak pada deszcz, to hałda dymi. Jak jest znowu sucho, to w powietrzu unosi się pył, który przy każdym otwarciu okna wlatuje nam do mieszkań – mówią sąsiadujący z radlińską hałdą mieszkańcy Radlina.

Hałda to trudny sąsiad
Sąsiedztwo hałdy dla mieszkańców Radlina nie należy do łatwych. Od wielu lat zmagają się z brzydkim zapachem, czy unoszącym się w powietrzu ciemnym pyłem.

Radlinianie z ul. Kostki-Napierskiego mają dość ponurego pokoopalnianego stożka, który od lat zatruwa im życie. Choć uciążliwości, które muszą znosić, są mniejsze, niż były jeszcze kilka lat temu, to nadal zmagają się z nieprzyjemnym zapachem i unoszącym się w powietrzu pyłem.

Stara hałda dominuje w krajobrazie Radlina już od około stu lat. Znajduje się w sąsiedztwie piaskowni, kilkaset metrów od koksowni. Jeszcze nie tak dawno była zwałowiskiem odpadów pogórniczych, dymiącym, z ogniskami otwartego ognia. Od około 20 lat spółka Barosz-Gwimet z Marklowic realizuje skomplikowaną rekultywację i rozbiórkę hałdy. Przedmiotem prac jest przede wszystkim przystosowanie zapożarowanego terenu oraz odzyskanie odpadów pogórniczych dla potrzeb rekultywacji z możliwością wykorzystania części pozyskanego materiału. - Kluczowy jest tutaj fakt, że prace są wykonywane na potrzeby rekultywacji hałdy. Ta kwestia jest najważniejsza - mówi Dominika Styrnol z wydziału ochrony środowiska w wodzisławskim starostwie. Dodaje, że firma jest zobowiązana do wykonywania swoich prac zgodnie z poszanowaniem ochrony środowiska, do których należy również dobrostan mieszkańców żyjących w pobliżu hałdy.

Trudny sąsiad

Tyle teorii. Bo w praktyce o żadnym dobrostanie mieszkańców nie ma mowy. Mieszkańcy z ul. Kostki-Napierskiego mają dość ponurego stożka, który od lat dosłownie zatruwa im życie. - Jak pada deszcz, to hałda dymi. Jak jest znowu sucho, to w powietrzu unosi się pył, który przy każdym otwarciu okna wlatuje nam do mieszkań - mówią. Zgodnie twierdzą, że życie w sąsiedztwie hałdy nie jest łatwe. - Pył wydobywający się z hałdy co jakiś czas daje o sobie zdać. Zwłaszcza w wietrzne i suche dni - mówią. Dodają, że czasem nad pokopalnianym zwałowiskiem widać czarne chmury pyłu. Wówczas ich podwórka pokrywają się warstwą ciemnego kurzu. - Bywa, że w słoneczne dni czasem prania nie można wywiesić. A z basenów trzeba wymieniać wodę - podkreśla pani Dorota z ul. Kostki-Napierskiego. Pani Ania, kolejna mieszkanka tej ulicy dodaje, że kilka lat temu sąsiedztwo hałdy było bardziej problematyczne. - 7 lat temu parapety naszych domów, podwórka, a nawet karoserie samochodów pokryła warstwa ciemnoczerwonego pyłu. Pamiętam, że wtedy było to bardzo dokuczliwe - wspomina. Obecne uciążliwości są o wiele mniejsze, ale całkiem nie zostały wyeliminowane.

Muszą wydobyć materiał

Firma Barosz-Gwimet kilka miesięcy temu przeprowadziła badania stanu termicznego hałdy. Okazało się, że spółka musi jak najszybciej rozpocząć wydobywanie gorącego materiału z wnętrza zwałowiska, ponieważ nie poddaje się on samoistnemu studzeniu. - Zalegający materiał na hałdzie posiada bardzo zróżnicowaną strukturę, występują duże spieki, frakcje kamieniste oraz frakcje pylaste. Podczas prowadzenia prac na froncie roboczym nie jesteśmy w stanie przewidzieć, która z nich zostanie pobrana, co dodatkowo powoduje utrudnienia w podejmowanych zabiegach ograniczających uciążliwości w postaci zapylenia – informują przedstawiciele spółki. Podjęte przez firmę działania wiążą się ze zwiększoną intensywnością wykonywanych na zwałowisku prac. Oznacza to, że mogą pojawiać się zapylenia terenów wokół hałdy. Firma deklaruje, że prace będą prowadzone w sposób minimalizujący oddziaływanie na okolicznych mieszkańców.

Przewidywany termin zakończenia rekultywacji to koniec roku.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~japier (89.66. * .166) 30.04.2019 09:19

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że górnicze hałdy – czyli składowiska odpadów powydobywczych - narażają środowisko oraz ludzi mieszkających w pobliżu na szkodliwe działanie. Problemem są też pozorne działania firm górniczych na rzecz odzysku odpadów powydobywczy - rmf24.pl