Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ciepło pewne tylko do 2022 roku. A co potem?

Zimne kaloryfery w okresie grzewczym? To nie czarnowidztwo, a możliwy scenariusz, który radlinianie mogą odczuć na własnej skórze. Miasto stoi przed ogromnym wyzwaniem zabezpieczenia mieszkańców w ciepło.

Ciepło pewne tylko do 2022 roku. A co potem?
Na terenie radlińskiej koksowni w ciągu najbliższych czterech lat ma zostać wybudowany blok energetyczny. Ale czy rzeczywiście powstanie?

Wracamy do tematu, który w lutym opisywaliśmy na łamach Nowin Wodzisławskich w artykule „Radlin bez źródła ciepła? Chcą uniknąć czarnego scenariusza”. Przypomnijmy, że miasto ma zapewnioną dostawę ciepła tylko do końca 2022 r. Aby również w kolejnych latach ciepło w rurociągach płynęło, konieczna jest budowa bloku energetycznego. Inwestycja powinna zastać zakończona w czasie najbliższych czterech lat. Jednak do tej pory przetarg na wykonawcę bloku nie został nawet otworzony.

Ciepło tylko do 2022 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do zadań własnych gminy należy planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło. Jego realizacją za przyzwoleniem władz miasta powinny się zająć odpowiednie przedsiębiorstwa energetyczne. Właścicielem radlińskiej elektrociepłowni, w której wytwarzane jest ciepło, jest Polska Grupa Górnicza (PGG). Wydzierżawia ona majątek, włącznie z kompletną infrastrukturą technologiczną, spółce Elektrociepłownia Marcel. Z kolei operatorem miejskiego systemu ciepłowniczego i właścicielem rurociągów jest spółka Wodociągi-ESOX i to ona zaopatruje w ciepło mieszkańców centrum miasta.

Umowa dzierżawy elektrociepłowni spółce EC Marcel kończy się wraz z końcem roku i PGG nie przewiduje jej przedłużenia. Po tym terminie zamierza kontynuować dostawę ciepła samodzielnie, jednak nie dłużej niż do końca 2022 r. - Jest to konsekwencją tego, że obecnie źródło ciepła uczestniczy w derogacji ciepłowniczej. W związku z tym do końca 2022 r. instalację obowiązują standardy, które obowiązywały w roku 2015. Po wygaśnięciu derogacji instalacja będzie wymagać dostosowania do obowiązujących norm wynikających z dyrektyw unijnych - wyjaśnia Adam Jankowski, jeden z autorów aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowego dla Miasta Radlin z 2017 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
ghostofradlin 10.08.2018 07:24

Potem niech sie marwia inni, bo pani Burmistrz pójdzie na emeryturę. Z artykulu wyraźnie wynika ze wszyscy oddalają problem w czasie.