Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zainteresowanie gazem mniejsze, niż liczyli urzędnicy

Liczba przyłączy rośnie o kilkanaście rocznie. Mimo to zużycie gazu spada.

Zainteresowanie gazem mniejsze, niż liczyli urzędnicy

Na zebraniu wiejskim w Rogowie dyskutowano m.in. o gazyfikacji tej miejscowości. - Ustaliliśmy, że czynimy dalsze starania o gazyfikację sołectwa Rogów, i nie tylko. Warunkiem gazyfikacji, chętni do przyłączenia się do sieci – poinformował Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. W tym celu wysłał do Rogowa pracownika urzędu gminy, który 19 lutego przez 2 godziny miał zbierać ankiety. Jaki był wynik tej akcji? - Około 60 osób pobrało ankiety. Mieszkańcy mogą teraz zapoznać się z nimi w domu, mogą je wypełnić i złożyć. W Rogowie złożyło je ponad 20 osób – mówi Izolda Gajowska, kierownik referatu gospodarki komunalnej w UG Gorzyce. Wójt uważa, że to dobry wynik. - Jestem skłonny podobną akcję uruchomić również w innych sołectwach, przynajmniej tych większych. Ogłosić ją z kościelnych ambon, bo widać, że świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie coraz bardziej – powiedział Jakubczyk.

Sieć będzie, jak będą chętni na gaz

Również wcześniej organizowano akcje zbierania ankiet od mieszkańców, którzy chcieliby przyłączyć się do gazu. W ubiegłym roku odbywały się spotkania przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) z mieszkańcami kilku sołectw. - Przy czym frekwencja na tych spotkaniach nie była tak duża, jak się spodziewano – przyznają urzędnicy. Jak dodają, do mieszkańców gminy trafiły wówczas ankiety. - Niestety niewiele z tych ankiet trafiło do nas z powrotem – wyjaśniają w UG. W grudniu było to około 250 ankiet (cała gmina liczy ponad 20 tys. mieszkańców).

Po spotkaniach PSG zadeklarowała, że planuje rozbudowę sieci w trzech sołectwach: Turzy, Czyżowicach i Gorzycach. Anna Kocimia z Urzędu Gminy w Gorzycach przyznała, że najbardziej opłacalna wydaje się budowa sieci gazowniczej w Czyżowicach. Na terenie Turzy planuje się budowę sieci w rejonie dwóch ulic: Mszańskiej i 27 Marca, a w Gorzycach w rejonie ul. Piaskowej. - Prace koncepcyjne prowadzone będą również w Rogowie, w okolicach parku Dąbki – powiedział kilka dni temu wójt.

W dalszym ciągu czeka się jednak na zainteresowanie ze strony mieszkańców i głównie od tego uzależnione jest, czy sieć będzie budowana i na jakim obszarze. Ankiety nadal są więc zbierane.

Ludzie

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~CoZaTłuk (93.179. * .34) 06.03.2018 20:24
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

kolo w gimnazjum ci tak powiedzieli?

~nie_dla_gazu (89.200. * .29) 06.03.2018 19:59
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

zakładasz w domu gas kup trumny całej rodzinie, w najlepszym przypadku Siemianowice szpital oparzeniowy

https://wp.tv/i,wybuch-gazu-w-domu-w-bydgoszczy-moment-eksplozji,mid,2014418,cid,4051,klip.html?ticaid=61ae1d

~Ekolog (93.179. * .34) 06.03.2018 19:43
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Korzyścią z wymiany kotła węglowego na gazowy jest niewątpliwie większa wygoda. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają obsługi ani nadzoru. To znacząca rekompensata wyższych wydatków na zakup paliwa. Wytwarzanie ciepła w kotle gazowym kondensacyjnym (niekondensacyjne, zużywające mniej więcej 15% więcej paliwa, powoli znikają z rynku) kosztuje obecnie 0,24 zł/kWh, a w węglowym – 0,18 zł/kWh przy sprawności 70% (w praktyce bywa ona znacznie gorsza). Czyli różnica w wydatkach na ogrzewanie węglem i gazem wynosi mniej więcej 25%. Gdyby uwzględniać jeszcze koszt podgrzewania wody użytkowej, do czego latem użytkownicy kotłów na węgiel często wykorzystują podgrzewacze elektryczne, w przeciętnym gospodarstwie domowym różnica w wydatkach nie powinna przekroczyć 20%.

W domu, do którego ogrzewania potrzeba 4 ton węgla rocznie (za około 3200 zł) i 1500 kWh energii elektrycznej do przygotowywania c.w.u. poza sezonem grzewczym (za około 800 zł), za gaz trzeba by było zapłacić około 5000 zł rocznie – o 1000 zł więcej, co daje 83 zł miesięcznie. Różnica nie jest ogromna i zapewne do przyjęcia, zwłaszcza dla kogoś już zmęczonego zajmowaniem się kotłem na węgiel.

żródło:muratordom.pl

han 06.03.2018 19:28
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

PSG powinno systematycznie budować nowe sieci gazu a na pewno ludzie się zaczną podłączać pod gaz to tylko kwestia czasu ale najpierw PSG musi zainwestować a nie rządać aby ilus tam minimum mieszkańców sie zadeklarowało. To jest błąd PSG.Ceny gazu będą spadały a wegla rosły to jest trend na długie lata więc rozbudowa sieci i ti bezwarunkowo to najbardziej pożądane rozwiązanie a zyskają mieszkańcy (luksus jaji wynika z posiadania gazu) oraz czyste powietrze a PSG zyska stopniowo ciraz większe dochody z dystrybucji gazu choć realizacja zysków będzie wymagała trochę czasu.

~1J (89.25. * .2) 06.03.2018 19:23
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Oczywiście , że zużycie spada i jest to głównie z uwagi na coraz bardziej "inteligentne" kotły. Systematycznie rośnie sprawność kotłów, elektronika sterująca potrafi czynić cuda. Nie jest prawdą, ze ogrzewanie gazowe jest drogie, dobry instalator, serwisant i szczegółowa analiza instrukcji eksploatacji dają gwarancje niskiego zużycia gazu. Aby swój kocioł "zrozumieć" potrzeba około 2,3 miesiące eksploatacji ze szczegółową analizą, zeszyt będzie miał zapisanych sporo kartek.