Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uchwała antysmogowa przedwczesna?

Na naszych łamach niejednokrotnie już sygnalizowaliśmy, że wprowadzając w życie tzw. uchwałę antysmogową, zapomniano o ludziach najgorzej uposażonych. Teraz zaczynają mówić o tym również samorządowcy. 

Uchwała antysmogowa przedwczesna?

Coraz częściej słychać głosy krytyki, dotyczącej uchwały antysmogowej, przyjętej w zeszłym roku przez Sejmik Województwa Śląskiego. Uchwała wprowadziła bowiem kosztowne z punktu widzenia mieszkańców rozwiązania, przede wszystkim nakaz wymiany kotłów na ekologiczne, nie proponując żadnych instrumentów wsparcia. Teraz również wśród samorządowców, co prawda jeszcze nie tych, którzy uchwałę przegłosowali, ale tych, którzy mieli możliwość jej opiniowania, pojawiają się głosy, że nie wszystko jest w porządku. - Z całą tą uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego mamy problem – stwierdził na ostatnich obradach rady gminy, jej przewodniczący Antoni Tomas. - Zakazano spalania mułów i flotów, kopalnie zaprzestały ich sprzedaży, tylko że czymś powstały w ten sposób ubytek w dochodach muszą sobie zrekompensować. Więc dźwigają ceny węgla. A ten opał dla wielu ludzi już jest za drogi. Sam widzę, że wielu ludzi nie stać na zakup węgla, emerytki kupują po 200 kg węgla. A zima jest w tym roku łagodna. Co by było, gdyby były mocniejsze mrozy? Nie zdziwię się, jak część ludzi na powrót zacznie spalać śmieci – powiedział Tomas.

Poruszył też kwestię przechodzenia na ogrzewanie gazowe, które coraz częściej proponowane jest jako alternatywa dla węgla. Gaz jest znacznie bardziej ekologiczny, a w opinii wielu ekspertów staje się również konkurencyjny cenowo w stosunku do węgla. Słychać jednak głosy, że sieci gazowe nie są przystosowane do zwiększonego popytu na ten rodzaj paliwa. - Nasza infrastruktura gazownicza nie jest przystosowana do tego, żeby całe miejscowości poprzechodziły na ogrzewanie gazowe. Sieci po prostu nie byłyby w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości gazu – mówi Tomas. W jego opinii sejmik województwa popełnił błąd, uchwalając uchwałę antysmogową, bo wyszedł przed szereg. – Rozwiązania takie miały zostać wprowadzone na poziomie centralnym, z centralnym wsparciem. Bo teraz jest tak, że sejmik uchwalił uchwałę antysmogową, ale ludzie nie mają pieniędzy na wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań. Szukają ich w gminach, które nie zostały wyposażone w żadne instrumenty finansowe. Moim zdaniem tą uchwałą został zrobiony spory błąd – podsumował Tomas.

Również do naszej redakcji docierają głosy mieszkańców, krytykujących rozwiązania przyjęte w uchwale antysmogowej. - Czemu nikt nie mówi o tym, że w wielu przypadkach sama wymiana starego kopciucha na nowoczesny piec 5. klasy nie wystarczy. Czemu nie mówi się o tym, że często konieczna jest jeszcze przeróbka instalacji i komina? To wszystko są dodatkowe, bardzo duże koszty. Bardzo duże, tymczasem gminy dają dotacje tylko na samą wymianę pieca – zadzwonił do naszej redakcji czytelnik z Radlina.

(art)

44 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BelkawOku (79.162. * .5) 14.02.2018 11:17
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pomysłowy, chciałbym to widzieć, jak królikarnia siedzi podłączona rurkami do swoich super fajek-ciepłowni. Pewnie też jesteś taki cwany gapa, który myśli, że jemu kufer ogrzewa słońce, co?

~PomysłowyDobromir (94.254. * .48) 12.02.2018 16:06
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Każdego właściciela pieca węglowego choćby nie wiem jakiej był klasy podłączylbym do szklanej klatki z rurą z jego pieca tak jak volkswagen testował swoje diesle na małpach.Może wtedy by zrozumieli jak bardzo zatruwają środowisko

Objektywny 10.02.2018 17:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@(93.179.*34)-Himek vel RORO -vel AnoR vel Nara vel- EkoLudż -vel HertaBerta- vel Molun.Podobno ludzi głupich jest niewielu? ale są tak porozstawiani że ciągle się na nich natykam ,na szczęście zaszczepiłem się na kretynizm i nie zarażę się . .........

~Himek (93.179. * .34) 10.02.2018 15:11
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Arteks 02.02.2018 22:11
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

@objektywny - jeśli ogrzewasz byle czym, masz za dużej mocy kopciucha i produkujesz tony pyłów i spalin to nie jest prywatność tylko dziki egoizm przez który cierpią płuca twoje, twojej rodziny, sąsiadów i całej okolicy. Czas zmienić mentalność jaskiniowcy! Jeśli chcecie mieć duże domy - to je ucywilizujcie. A jeśli się wam nie chce to zmusi was do tego prawo i Unia Europejska.

~Elektryk1 (77.253. * .230) 02.02.2018 21:56
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

@Spec poszukaj sobie artykuł na temat tego jak juz dwukrotnie Dania była blisko katastrofy energetycznej. Powodem było przekroczenie dopuszczalnego udziału niestabilnych źródeł energii elektrycznej (fotowoltaika, wiatraki) w puli wszystkich źródeł energii. Przed rozsypaniem się ich systemu energetycznego uratowały ich państwa ościenne. Bardzo pouczający artykuł.

Spec 02.02.2018 21:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Bardzo fajny artykuł na temat smogu przeczytałem w Polityce,gdzie jako przykład życia bez węgla,wskazuje się na Danię.Tam rewolucja technologiczna dostarcza coraz więcej coraz tańszych rozwiązań zapewniających czyste powietrze (solary,fotowoltaika, energia wiatrowa, pompy ciepła, magazyny ciepła, niskotemperaturowe sieci ciepłownicze itd.)
Chciano też zakazać importu węgla z Rosji w tym celu podniesiono normy ale okazało się,że nawet nasz polski ich nie spełniał,skończyło się tym,że państwowe kopalnie importowały ten "zły" rosyjski aby pomieszać go z własnym i polepszyć swoje parametry.
Na końcu artykułu pan Adam Grzeszak pisze:"Premier deklaruje,że my węgla nie odpuścimy,premier,który dla wielu (dla mnie też) jest symbolem postępu i nowoczesności, a w rzeczywistości jest tylko zakładnikiem górniczego lobby"
Chyba wszystko na ten temat.

Pokaż więcej