Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uchwała antysmogowa przedwczesna?

Na naszych łamach niejednokrotnie już sygnalizowaliśmy, że wprowadzając w życie tzw. uchwałę antysmogową, zapomniano o ludziach najgorzej uposażonych. Teraz zaczynają mówić o tym również samorządowcy. 

Uchwała antysmogowa przedwczesna?

Coraz częściej słychać głosy krytyki, dotyczącej uchwały antysmogowej, przyjętej w zeszłym roku przez Sejmik Województwa Śląskiego. Uchwała wprowadziła bowiem kosztowne z punktu widzenia mieszkańców rozwiązania, przede wszystkim nakaz wymiany kotłów na ekologiczne, nie proponując żadnych instrumentów wsparcia. Teraz również wśród samorządowców, co prawda jeszcze nie tych, którzy uchwałę przegłosowali, ale tych, którzy mieli możliwość jej opiniowania, pojawiają się głosy, że nie wszystko jest w porządku. - Z całą tą uchwałą antysmogową dla województwa śląskiego mamy problem – stwierdził na ostatnich obradach rady gminy, jej przewodniczący Antoni Tomas. - Zakazano spalania mułów i flotów, kopalnie zaprzestały ich sprzedaży, tylko że czymś powstały w ten sposób ubytek w dochodach muszą sobie zrekompensować. Więc dźwigają ceny węgla. A ten opał dla wielu ludzi już jest za drogi. Sam widzę, że wielu ludzi nie stać na zakup węgla, emerytki kupują po 200 kg węgla. A zima jest w tym roku łagodna. Co by było, gdyby były mocniejsze mrozy? Nie zdziwię się, jak część ludzi na powrót zacznie spalać śmieci – powiedział Tomas.

Poruszył też kwestię przechodzenia na ogrzewanie gazowe, które coraz częściej proponowane jest jako alternatywa dla węgla. Gaz jest znacznie bardziej ekologiczny, a w opinii wielu ekspertów staje się również konkurencyjny cenowo w stosunku do węgla. Słychać jednak głosy, że sieci gazowe nie są przystosowane do zwiększonego popytu na ten rodzaj paliwa. - Nasza infrastruktura gazownicza nie jest przystosowana do tego, żeby całe miejscowości poprzechodziły na ogrzewanie gazowe. Sieci po prostu nie byłyby w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości gazu – mówi Tomas. W jego opinii sejmik województwa popełnił błąd, uchwalając uchwałę antysmogową, bo wyszedł przed szereg. – Rozwiązania takie miały zostać wprowadzone na poziomie centralnym, z centralnym wsparciem. Bo teraz jest tak, że sejmik uchwalił uchwałę antysmogową, ale ludzie nie mają pieniędzy na wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań. Szukają ich w gminach, które nie zostały wyposażone w żadne instrumenty finansowe. Moim zdaniem tą uchwałą został zrobiony spory błąd – podsumował Tomas.

Również do naszej redakcji docierają głosy mieszkańców, krytykujących rozwiązania przyjęte w uchwale antysmogowej. - Czemu nikt nie mówi o tym, że w wielu przypadkach sama wymiana starego kopciucha na nowoczesny piec 5. klasy nie wystarczy. Czemu nie mówi się o tym, że często konieczna jest jeszcze przeróbka instalacji i komina? To wszystko są dodatkowe, bardzo duże koszty. Bardzo duże, tymczasem gminy dają dotacje tylko na samą wymianę pieca – zadzwonił do naszej redakcji czytelnik z Radlina.

(art)

44 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BelkawOku (79.162. * .5) 14.02.2018 11:17
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pomysłowy, chciałbym to widzieć, jak królikarnia siedzi podłączona rurkami do swoich super fajek-ciepłowni. Pewnie też jesteś taki cwany gapa, który myśli, że jemu kufer ogrzewa słońce, co?

~PomysłowyDobromir (94.254. * .48) 12.02.2018 16:06
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Każdego właściciela pieca węglowego choćby nie wiem jakiej był klasy podłączylbym do szklanej klatki z rurą z jego pieca tak jak volkswagen testował swoje diesle na małpach.Może wtedy by zrozumieli jak bardzo zatruwają środowisko

Objektywny 10.02.2018 17:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@(93.179.*34)-Himek vel RORO -vel AnoR vel Nara vel- EkoLudż -vel HertaBerta- vel Molun.Podobno ludzi głupich jest niewielu? ale są tak porozstawiani że ciągle się na nich natykam ,na szczęście zaszczepiłem się na kretynizm i nie zarażę się . .........

~Himek (93.179. * .34) 10.02.2018 15:11
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Arteks 02.02.2018 22:11
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

@objektywny - jeśli ogrzewasz byle czym, masz za dużej mocy kopciucha i produkujesz tony pyłów i spalin to nie jest prywatność tylko dziki egoizm przez który cierpią płuca twoje, twojej rodziny, sąsiadów i całej okolicy. Czas zmienić mentalność jaskiniowcy! Jeśli chcecie mieć duże domy - to je ucywilizujcie. A jeśli się wam nie chce to zmusi was do tego prawo i Unia Europejska.

~Elektryk1 (77.253. * .230) 02.02.2018 21:56
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

@Spec poszukaj sobie artykuł na temat tego jak juz dwukrotnie Dania była blisko katastrofy energetycznej. Powodem było przekroczenie dopuszczalnego udziału niestabilnych źródeł energii elektrycznej (fotowoltaika, wiatraki) w puli wszystkich źródeł energii. Przed rozsypaniem się ich systemu energetycznego uratowały ich państwa ościenne. Bardzo pouczający artykuł.

Spec 02.02.2018 21:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Bardzo fajny artykuł na temat smogu przeczytałem w Polityce,gdzie jako przykład życia bez węgla,wskazuje się na Danię.Tam rewolucja technologiczna dostarcza coraz więcej coraz tańszych rozwiązań zapewniających czyste powietrze (solary,fotowoltaika, energia wiatrowa, pompy ciepła, magazyny ciepła, niskotemperaturowe sieci ciepłownicze itd.)
Chciano też zakazać importu węgla z Rosji w tym celu podniesiono normy ale okazało się,że nawet nasz polski ich nie spełniał,skończyło się tym,że państwowe kopalnie importowały ten "zły" rosyjski aby pomieszać go z własnym i polepszyć swoje parametry.
Na końcu artykułu pan Adam Grzeszak pisze:"Premier deklaruje,że my węgla nie odpuścimy,premier,który dla wielu (dla mnie też) jest symbolem postępu i nowoczesności, a w rzeczywistości jest tylko zakładnikiem górniczego lobby"
Chyba wszystko na ten temat.

~ciekawy (188.137. * .185) 02.02.2018 20:32
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Wszyscy sobie mordy wycierają tym przysłowiowym emerytem, a niedawno prawie 200 tys emerytów górniczych ( którzy już mają emerytury po 3,5 - 4 tys ) dostało po 10 tysiaków, ale jak zaczyna się jakakolwiek dyskusja o smogu to od razu pojawiają się przykłady "biednych" emerytów z głodowymi emeryturami, Ciekawe dlaczego na śląsku gdzie emerytury są najwyzsze w Polsce jest największe zanieczyszczenie powietrza?

~RORO (93.179. * .34) 02.02.2018 19:54
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Objektywny 02.02.2018 17:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@(93.179.*34).....według Objektywnego przez- j - to jesteś tak płytki -jak płytki w ubikacji, dlatego nie będę się więcej zniżał do twojego poziomu,bo musiałbym schodzić do piwnicy by ci odpisywać, nie powiem żeś idiota czy debil !!!!.....,.,,

~AnoR (93.179. * .34) 02.02.2018 17:00
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Wg obiektywnego musimy poczekać z 10-15 lat aż ci biedni staną się bogatsi i będzie ich stać na ekologiczne źródło ciepła.wtedy nie będą potrzebne nakazy zakazy,mam rację?

Objektywny 02.02.2018 15:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Arteks......więc się nie wp ........ ,w sprawy które ci są całkowicie obce, bo co mi wiadomo to na Orłowcu masz gaz i ogrzewanie z ciągu ciepłowni, więc nikt ci nic nie zakazuje, nakazuje czy karze, wszystkie zmiany i naprawy ponosi spółdzielnia, tylko płać regularnie czynsz nikt ci nie będzie wp........ się do twojej prywatności ,o ile takową na blokach możesz mieć. .......

Arteks 02.02.2018 11:34

@objektywny - tak w 100% z własnej kasy kupiłem mieszkanie, niczego nie odziedziczyłem, za nic nikt mi nie płaci, nikt mi nigdy nie dopłacił do czynszu, jestem bardzo zadowolony z miejsca w którym mieszkam, mam wszędzie blisko, a świat oglądam z lotu ptaka. :)))

Oberwator_R 02.02.2018 09:42
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Głupie? Wynikające z twoich bezsensownych wniosków. To że napisałem o emerytach których nie stać na kilkunastotysięczną rewolucję w ogrzewaniu domu nie znaczy że ja mam taki problem. Może cię to zaskoczy ale ja patrzę na ten problem szeroko a nie jak ty przez pryzmat swojego podwórka. O tym że tak robisz świadczy to, że masz w d... jak sobie inni maja poradzić z wydatkiem na nowe ogrzewanie. Ma być "eko" i koniec. Pod takim hasłem powstała wspomniana uchwała. Kredyt mają wziąć.... taaaa. Jestem przeciwnikiem usuwania skutków. Należy zwalczać przyczyny, a pierwotną przyczyną palenia tanim opałem jest sytuacja materialna i wieloletnia błędna polityka energetyczna państwa oraz niektórych samorządów. Węgiel jeszcze długo będzie najlepszym źródłem energii. Trzeba go tylko odpowiednio użyć. Najlepiej w elektrowniach które - co jest chyba wszystkim wiadome - smogu nie emitują. Przy mądrej polityce państwa energia elektryczna mogłaby być o wiele tańsza a jest najlepszym źródłem ogrzewania. Gdyby nie prywatyzacja firm zajmujących się ciepłociągami - jak n.p. w Radlinie. Te źródła ogrzewania też byłyby tańsze. To kretynizm pierwszej wody żeby sprzedać taką firmę i tym samym stworzyć monopol na ogrzewanie ciepłociągami. Nakazy i kary nic w tej kwestii nie pomogą. A ty się tak @Arteks nie podniecaj pomiarami tegorocznymi bo zimy praktycznie nie było na razie. Poza tym często wieje a jak wiesz smog jest praktycznie tylko w bezwietrzne dni.

~Nara (94.254. * .12) 02.02.2018 09:10
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jak się mają twoje głupie pytania do tematu?
Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to odpuść i nie śmieć tutaj

Objektywny 02.02.2018 08:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Arteks. .....odpowiedz mi tylko? czy ty sam wybudowałeś swoje mieszkanie, i wszystkie z nim związane koszty zmian ,naprawy ,remonty płacisz z swojej kieszeni, ile płacisz podatku,ile płacisz czynszu na miesiąc, jaki metraż? ??????

zawiedzeni 02.02.2018 08:11
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wypowiedź rodem "ni z gruszki ni z pietruszki". Pan Tomas przecież wiele lat jest związany
z sektorem górniczym. Ile podjął inicjatyw w zakresie produkcji przez sektor węglowy paliwa, które spełniałoby z jednej strony przynajmniej minimalny efekt antysmogowy a z drugiej nie było zbyt drogie? Może redaktor artykułu zapyta o to pana radnego. Wiemy, że sektor górniczy, poza kilkoma przypadkami, nie był zainteresowany produkcją, tzw. ekogroszku, pomimo tego, że już od kilku lat były oferowane do sprzedaży piece np. 3 generacji. Taki ekogroszek był produkowany może przez jeden lub dwa zakłady, a w sklepach pojawiał się dużo droższy importowany. Jeżeli węgiel będzie drożał, to panie radny sektor górniczy podetnie gałąź na której siedzi. Wiele gospodarstw przejdzie na opalanie gazem. A tak na zakończenie: czym pan radny opala dom? Do dzieła panie redaktorze, ponieważ kolejny wywiad z radnym Tomasem powinien być co najmniej ciekawy. Przecież wybory w tym roku. No i zatroskany wójt na drugim planie.

Oberwator_R 02.02.2018 07:42
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jak byś się trzymał jednego nicka byłoby łatwiej dla mnie. Bo co wpis to się inaczej podpisujesz.No to z czego wynika że jestem emerytem z niską emeryturą? Proste pytanie.

~Nara (93.179. * .34) 02.02.2018 07:36
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Poczytaj cała dyskusje od początku ze zrozumieniem tam wszystko pisze.Naprawde wszystko.

Oberwator_R 02.02.2018 06:37
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@EkoLudż czyli @do_Oerwator_R - Możesz mi napisać w którym miejscu i na co narzekałem (oprócz nieprzemyślanej uchwały) i z czego wnosisz że mam emeryturę i jest niska??

~do_Oberwator_R (93.179. * .34) 01.02.2018 22:42
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Takich jak ty jest na palcach jednej ręki,ludziom w Polsce nigdy nie było tak dobrze jak teraz.

Arteks 01.02.2018 22:39
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@objektywny - nawet z twojej wypowiedzi jakiś absurd. Bo jeśli uważasz, że kogoś "stać" a kogoś innego "nie stać" na dom prywatny to chyba zgodzisz się z tym, że tego kogo stać na dom - powinno też stać na takie jego ogrzewanie aby nie być uciążliwością dla innych. Tak to działa wszędzie w cywilizowanej Europie. Tylko w Polsce ludzie chcą mieszkać w wielkich domach, które często na zewnątrz wyglądają jak kopcące fawele... @obserwator_R - już dały. Czujniki w Rybniku na stacji przy ul. Borki podawały ciągle przekroczenia o 1000-1500% PM10. Obecnie spadło to do 200-500%. A przecież skutki tej ustawy odczujemy dopiero w kolejnych latach jak już definitywnie nie będzie można kupować tych różnych syfów i jak odejdą do lamusa piece-śmieciuchy. Jakie kolejne kroki? Obligatoryjność w przyłączach do gazu, prądu i centralnego. Normy dla paliw węglowych. Obowiązkowe filtry na domy opalane węglem. Zresztą walczą o to wszystkie organizacje ekologiczne i coś z tego będzie - tak jak pierwsza jaskółka czyli omawiana uchwała antysmogowa. To tylko kwestia czasu ale "czasy dzikich ludzi palących byle czym" się już pomału będą kończyć.

~EkoLudż (93.179. * .34) 01.02.2018 22:37
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Rozmowa z tobą traci sens......
Skoro masz 1500 emerytury to idz do mopsu, znajdz se kobietę emerytkę,sprzedaj dom,pole,auto i skończ narzekać bo z powodu ciebie do mułów i flotów nie wrócimy,dobranoc.

Oberwator_R 01.02.2018 21:00
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Rozmowa z tobą traci sens . Jesteś oderwany od rzeczywistości. Dokładnie tak jak twórcy tej nieszczęsnej uchwały. Idź do banku powiedz że masz 1500 zł emerytury i chcesz kredyt na 15 tysięcy na 10 lat a sam masz 75. Powodzenia.

~EkoLudż (93.179. * .34) 01.02.2018 20:41
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Tak wziąć kredyt!!!
Ludzie biorą kredyty na głupsze rzeczy zapewniam cię.

Oberwator_R 01.02.2018 19:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Widzę że nie dotarło.Stawiasz wszystko na głowie. Wziąć ( a nie wziąść) kredyt - dobre jak bym słyszał Komorowskiego. Już widze emerytów w kolejce po kredyty. Skoro diesle się muszą jeszcze nakopcić to może piece - niektóre - też? Zakazy i nakazy nic nie dadzą. Trzeba robić wszystko żeby każdego było stać na ekologiczne ogrzewanie, lub mieszkanie. Najuboższych najpierw trzeba wyprowadzić z ekonomicznego dołka rozumiesz? Dopiero potem można od nich wymagać kilkunastotysięcznych inwestycji. I żadnych dofinansowywań. Nie życzę sobie żeby mi podwyższali podatki na poczet czyichś nawet najbardziej ekologicznych zakupów. Komuna już była.

~EkoLudż (93.179. * .34) 01.02.2018 19:16
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~EkoLudż (93.179. * .34) 01.02.2018 18:53
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Jakie jest moje zdanie?
Najgorsze są diesle i te powinno się w pierwszej kolejności wyeliminować,już dzisiaj powinno się zakazać sprowadzania tego dziadostwa z zachodu,który chętnie pozbywa się problemu.W niektórych miastach w Niemczech (stolicy diesla) wprowadza się zakaz wjazdu aut z tym silnikiem więc jeszcze długa droga bo to wszystko musi jeszcze u nas nakopcić niż całkowicie zniknie z rynku.Ale można już dzisiaj pomyśleć i nie kupować diesla.Ludzie niestety dają się zrobić w konia,łapią głupie okazje i interes się kręci.Kiedyś starego merca szło sprzedać o każdej porze dzisiaj już ne jest tak łatwo, naród jest coraz rozumniejszy a Ci co dają się nabrać potem płaczą tak jak w przypadku piecy.
Nie mówiłem nigdy,że każdy ma wymienić auto na elektryczne,choć twoje wnuki będą się śmiały,że jeżdziłeś kiedyś "pierdziuchem".
Na wszystko jest czas,wymiana piecy musi nastąpić zgodnie z uchwałą:
...od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat
od 1 stycznia 2024 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat
od 1 stycznia 2026 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat
od 1 stycznia 2028 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
Więc najpóźniej za 10 lat teoretycznie nie będzie kopciuchów,teoretycznie!
Do tego czasu,każdy ma czas (każdy ma inne warunki mieszkaniowe,finansowe) przemyśleć,zastanowić się,przekalkulować,znaleźć dofinansowanie,podzielić się kosztami,zaplanować,podzielić,wziąść kredyt,zaoszczędzić i zrobić coś co w jego przypadku będzie najlepsze.Zrobić coś dla nas wszystkich.
Tylko wtedy ma to sens.
MYŚLEĆ I JESZCZE RAZ MYŚLEĆ PRZEZ ZAKUPEM.

Oberwator_R 01.02.2018 18:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

@EkoLudź jaki masz pogląd na temat oddziaływania spalin samochodowych na środowisko? Szczególnie na otoczenie domów stojących przy skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.Chyba jest negatywne i też powoduje smog no nie? Widać to n.p., w stolicy Meksyku a tam to raczej flotem nie palą. Może by tak w duchu ekologii nakazać wszystkim do 2021 roku wymianę aut na elektryczne? I nieważne czy kogoś stać czy nie - to przecież według ciebie nieistotne jest. W końcu jeśli kogoś nie stać na auto elektryczne zawsze może jeździć rowerem..... Stawiasz problem na głowie i kompletnie nie masz pojęcia o środkach jakimi niektórzy dysponują żeby przeżyć miesiąc. Na szczęście do niektórych autorów uchwały antysmogowej to powoli dociera..

~EkoLudż (93.179. * .34) 01.02.2018 16:20
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Arteks ci to wszystko napisał:
"Nie ma zgody na to aby trucie tłumaczyć biedą czy niskim uposażeniem. Nikt nikogo nie zmusza do tego aby mieszkał w dużym domu na który go nie stać"Nawet Maryla Rodowicz się wyprowadziła z dużego domu.
Ludzie na wsi mają pola,domy,majątki - dzisiaj jest pełno możliwości choćby odwrócona hipoteka.
Jeszcze jest niestety dużo ludzi twojego pokroju,którzy wymyślą tysiąc powodów by palić śmieciami,mułem i biadolić jak im jest ciężko,tłumaczenie już było teraz tylko kary,nakazy i zakazy przyniosą skutek.
Powiem tak,dobrze,że ty nie rządzisz tym krajem tylko mądrzejsi od ciebie,którzy znają problem i tworzą te nakazy i zakazy-szczerze im za to dziękuję bo zdrowie nasze i naszych dzieci jest najważniejsze.
Nie mieszkam na blokach czy familokach i nigdy nie mieszkałem.

Objektywny 01.02.2018 14:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@EkoLudż.....ty to nazywasz dyskusją rzeczową?,szczególnie twoje komentarze są bardzo ale to bardzo nierzeczowe ,to po pierwsze ,zapytam ciebie jako eksperta w tym temacie którym tak usilnie chciałeś być .Co ty byś zaproponował mieszkańcom prócz zakazów, nakazów, i karania za złe powietrze ? co robi państwo prócz zgody na zakazy , nakazy i karanie mieszkańców ?co robi wojewoda prócz zakazów ,nakazów i karania mieszkańców ?co robi miasto czy gmina prócz nakazów ,zakazów i karania? myślę że odpowiesz ! bo ja już wiem co zrobiono >po pierwsze zmieniły się ceny węgla na droższe którego zaczynają być braki - dwa podrożał ekogroszek o którym słyszymy, jeszcze trochę a będzie towarem reglamentowanym ,gaz -wczoraj byłem na spotkaniu, kto był to wie nie tylko problemy finansowe ale i budowlane jeżeli dom jest ogrzewany węglem nowy projekt domu +wymiana wszystkiego +zmiany kominowe ,ważne też jest jak daleko znajduje się posesja od ciągu gazowego ,i jeżeli blisko to 1/3 kosztów przyłącza ci zostaje jeżeli daleko ? to odległość ponad 15 m za każdy metr płacimy 90 zł oraz ,powiem ci tak od siebie mieszkaj ty sobie na tych blokach tylko nie pisz i nie doradzaj więcej ludziom którzy wybudowali swoje domy biedując i odmawiając sobie wszystkiego by dziś ludzie których wybieramy ,którzy powinni zapewniać nam wygodne i bezpieczne i nie drogie życie przerzucili wszystko na mieszkańców nie robiąc nic w tej kwestii ,jeszcze trochę a zmuszani będziemy poprzez zakazy ,nakazy i kary do mniejszego zużywania powietrza przy oddychaniu ,niech w końcu coś zaczną robić dla nas dla ludzi nie tylko wymagać ,smog jest ogólnopaństwowym problemem nie tylko naszym mieszkańców a na nas jest największa nagonka.........

~Ana22 (94.254. * .142) 01.02.2018 13:43
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~EkoLudź (94.254. * .142) 01.02.2018 10:32
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Objektywny 01.02.2018 09:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Arteks. .....widzę że ty to naprawdę masz problemy, z twojego komentarza wynika że jesteś mieszkańcem familoków, żeresz wódkę palisz papierosy dlatego nie stać cię było na wybudowanie własnego domku, i to pewnie jest twoim powodem do osądów innych w twoich komentarzach, radzę nie pij, nie pal,chwyć się roboty, wybuduj dom, jak zrozumiesz sedno tematu to wtedy napisz komentarz.......

Arteks 01.02.2018 00:42
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Nie ma zgody na to aby trucie tłumaczyć biedą czy niskim uposażeniem. Nikt nikogo nie zmusza do tego aby mieszkał w dużym domu na który go nie stać. Niech go sprzeda tak jak Maryla Rodowicz która swój dom sprzedała bo stwierdziła, że "jest za duży i już ją na niego nie stać". A osoby które żyją na familokach, dostały mieszkanie za darmo, nie muszą ich spłacać z kredytów, mają niskie czynsze, pomoc z MOPS, 500+... Jakiej jeszcze rady im można udzielić? Jest jedna: niech nie piją wódy i przestaną palić papierosy, a ci którzy są w kwiecie wieku - NIECH SIĘ CHWYCĄ jakieś roboty bo w Rybniku i okolicy miejsc pracy nie brakuje. Kilkaset Ukraińców już tu pracuje, a nasi ciągle narzekają. Uchwała była potrzebna i powinna być sankcjonowana mandatami dla tych którzy się nie potrafią dopasować społecznie i cywilizacyjnie. Mamy XXI wiek i mamy prawo do lepszego powietrza, a nie takiej siary jaką oddychaliśmy jeszcze rok temu!!!

~EkoLudź (94.254. * .142) 31.01.2018 22:23
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

To se pompę ciepła załóż na tej wsi

~zewsi (188.137. * .198) 31.01.2018 22:11
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Do pana piszącego na początku. Chodzi o możliwości przesyłowe gazociągu - jak gazociąg na wsiach był budowany kilkanaście i więcej lat temu to było planowane inne zapotrzebowanie na gaz w momencie jak zużycie wzrośnie wielokrotnie a tak się stanie jak zamiast ogrzewania węglowego wprowadzimy gazowe wówczas może się stać że stare linie przesyłowe nie będą miały takich możliwości przesyłu .

~HertaBerta (93.179. * .34) 31.01.2018 21:44
oceniono 3 razy
1
Zgłoś


Mnie straszą zimą od 8 lat i jakoś nie nie chce przyjść!

~ciekawski99 (94.254. * .35) 31.01.2018 21:32
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@Ciekawy Gdzie ten węgiel po 500 zł? @beg np. w Pszowie tez dostaną dotacje z WFOS? @ EkoLudź jak ta babcia na prąd przejdzie w tych dwóch pokojach i przestanie ogrzewać pozostałe pokoje, to jak myślisz, jaki będzie efekt? Podpowiem. Z ogrzewanych pokoi ciepło będzie uciekać do tych nieogrzewanych. U babci licznik będzie kręcił się jak na karuzeli. Wyjdzie na pewno taniej. Właśnie tacy ludzie jak wy - tacy co swiat obserwuja sprzed klawiatury - uchwalil tą uchwalę. Guzik z pętelką wiedzą, ale oczywiście na wszystkim się znają

~ciekawy (188.137. * .185) 31.01.2018 21:14
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

A ja mam znajomych którzy też płaczą że kiedyś kupowali muł po 160 zł a teraz muszą płacić za węgiel 500 zł, ale zapominają że w chorwacji na wczasach wydali 6000 zł, Polak zawsze będzie płakał