Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie dajcie się nabić w rynnę

Po rybnickich dzielnicach krąży bus z obcokrajowcami, którzy bacznie obserwują domy. Policja ostrzega i prosi o zachowanie czujności.

Nie dajcie się nabić w rynnę

Nie chodzi o włamania, ale o sprytne oszustwo. Czego szuka grupa? Starych rynien. Oferują ich okazyjną wymianę, końcowy rachunek jednak posiada więcej zer niż się możemy spodziewać. – W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy kilka takich zgłoszeń, między innymi od mieszkańców ulicy Zamoyskiego w Niewiadomiu – potwierdza nam sierżant Anna Karkoszka z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Oszuści wybierają domy ze starymi rynnami lub takie, które orynnowania wcale nie mają. Obiecują, że zamontują nowe rynny w cenie 200 złotych, bo akurat mają takie na pace samochodu. Po robocie żądają jednak nie dwustu złotych a dwóch tysięcy. – Kwota może się różnić, ale mechanizm oszustwa jest taki sam. Zdarza się, że ekipa zaczyna prace nawet pod nieobecność właściciela posesji – mówi policjantka. Widząc już zamontowane rynny i grupę mężczyzn przed sobą trudno się wycofać. Policja jednak radzi w każdym takim przypadku wzywać patrol. Przyjazd policji działa na ekipę odstraszająco i w większości przypadków fachowcy ulatniają się zanim przyjedzie patrol.

– Chcąc skorzystać z okazji, możemy zostać oszukani. Jeśli już chcemy skorzystać z oferty fachowców, należy na początku upewnić się co do kwoty wynagrodzenia – mówi policjantka. Oszuści z Niewiadomia poruszali się samochodem typu bus, ale policja w całym kraju odnotowuje różne marki pojazdów. Element wspólny to obca narodowość fachowców oraz najczęściej zagraniczne numery rejestracyjne pojazdów.

(acz)

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Poznaniak (77.111. * .40) 02.04.2022 04:18

Kilkoro śniadych obcokrajowców przypominających z wyglądu Romów (cyganów) a podających się za Ukraińców grasuje w północno-zachodnim regionie Poznania i okolicach (Morasko-Suchy Las). Poruszają się ciemnoniebieskim, wręcz granatowym samochodem dostawczym marki Renault Trafic o numerach rejestracyjnych SB495CP (Bielsko-Biała). Dysponują własną drabiną i narzędziami. Naciągają staruszki na montaż metalowych rynien, po czym żądają 4000-5000 złotych zapłaty, chociaż początkowo mowa jest o kwocie rzędu 200 zł. Cała robota to w rzeczywistości jedno wielkie oszustwo, gdyż montują jedynie atrapę rynny, bez podłączenia do rynien pionowych (montowane są jedynie pseudo-złączki pod nową poziomą rynną, która nie ma żadnych otworów odpływowych), a więc bez faktycznego odprowadzania wody. Całość przebiega w dużym pośpiechu i niechlujnie, bez zważania na jakiekolwiek normy, co skutkuje uszkodzeniami dachów, takich jak zerwana papa czy ukruszony gzyms. Po takiej robocie faktycznie rynny nadają się tylko do wymiany, a i nie obejdzie się bez konserwacji dachu. O starych rynnach można zapomnieć, bo ulegają zniszczeniu podczas ich zrywania i zrzucania z wysokości. W rezultacie zostają po prostu połamane. Wszystko jest oczywiście załatwiane na słowo, brak pisemnej umowy i jakichkolwiek gwarancji czy choćby informacji o producencie materiałów.

starowinda 04.04.2016 17:52
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

koło po prostu niektórzy ludzie to debile i tyle, dają się zrobić w bambuko i płaczą hehehe

satyr 04.04.2016 08:43
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

@koło jak tam twoja dziewczyna psycholog o imieniu własna graba ?

koło 04.04.2016 00:32
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Czy to kolejny prima aprilis? Jak można komuś zapłacić 2 tys zł, skoro się uzgadniało 200 zł? Dajcie mi namiary na tą firmę, jak by ktoś mi bez zamówienia zmienił stary rynny na nowe, to bym mu powiedział bóg zapłać i tyle, jak by chcieli kasy to powiem że nie mam. Czy ludzie już naprawdę zdurnieli do reszty? Taka firma to skarb, co bez pytania zrobi ci rynny, niech zrobią i pojadą, ty nie masz kasy więc z pustego nawet Salomon nie naleje, umawiasz się na 200 zł i kropka, więcej nie masz. O co w tym chodzi? Czy to jakieś przedłużenie prima aprilis?

szatan 03.04.2016 15:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Moze mi ktos powie dlaczego w Raciborz w wodzie jest tyle kamienia czy wapna czy inne miasta tez tak maja

Mazud 03.04.2016 13:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pan Piotr na FB pisze pod tym artykułem: "Dwa lata temu podjechali pod mój dom z nowymi rynnami.Sprinterem na węgierskich numerach."
Więc już wiemy jakie to obce rejestracje

starowinda 03.04.2016 12:46
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

pfff a niech jeżdżą, wkońcu trafią na takich co im michę oklepią!

Ben50 03.04.2016 12:24
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

w środę około godz 11:20 na przystanku w Radlinie za Rybką podjechał wóz na rejestracjach angielskich i oferował mi kupno " złotego" sygnetu ale podziękowałem wyznając zasadę " lasy rzedną czas się zmienia coraz trudniej o jelenia "

Jakub_Wędrowycz 03.04.2016 09:11
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

zaczyno sie to na pewno imigranty ...trza ich chycic i nazot do afryki...