Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

To dopiero początek. Zamachów będzie więcej

Rodzina pochodzącej z Połomi Teresy Joly na stałe mieszka pod Paryżem, w Sevres. Choć z mężem Claude’m od kilku miesięcy przebywa w Polsce, to we Francji pozostał syn Aleksandre. Ten przyjechał do niej w niedzielę wieczorem. Z oddalonego zaledwie o 8 km od centrum Paryża domu wyjechał w czwartek wieczorem, a więc dzień przed zamachami. Rodzina doskonale zna miejsca, w których w ubieły piątek wieczorem zginęło 129 osób.

To dopiero początek. Zamachów będzie więcej
Teresa Joly, jej mąż Claude, syn Alexandre i jego narzeczona Katarzyna

Zachowują spokój

Teresa z domu Zielińska wyjechała z Połomi w 1985 roku i na stałe osiadła we Francji, gdzie wkrótce poślubiła kierownika jednego z działów firmy Telekom – Claude’a Joly, którego korzenie sięgają Martyniki, karaibskiej wyspy, będącej zamorskim departamentem Francji. W 2000 roku małżeństwo rozpoczęło budowę domu w Polsce. Od tamtego czasu raz mieszkają w Sevres, raz w Połomi. We Francji urodził im się syn Alexandre (którego pani Teresa nazywa Olkiem). Chłopak dobrze mówi po Polsku, ma polską narzeczoną Kasię. Mąż Claude również radzi sobie z polszczyzną. Oczywiście dobrze znają francuskie realia. Nie mają wątpliwości, że piątkowy zamach był dopiero początkiem. Ale zachowują spokój.

Zamach spodziewany, jego rozmach nie

Alexandre o zamachu dowiedział się kiedy był w drodze do Polski. U wujka w Niemczech oglądał mecz towarzyski Francja-Niemcy. - Po meczu dotarło do mnie co tak naprawdę się wydarzyło – opowiada 28-letni syn Teresy Joly. Jak dodaje Francuzi przeczuwali, że w końcu staną się ofiarami terrorystów. - Od 2001 roku wiedzieliśmy, że jest zagrożenie. Można powiedzieć, że od tego czasu jesteśmy na wojnie. Nie spodziewaliśmy się jedynie tego, że terroryści będą tak dobrze zorganizowani. Ten zamach wyglądał jak świetnie przygotowana operacja wojskowa. I to jest na pewno zaskoczenie – mówi Alexandre Joly.

Teresa Joly uważa, że Francja zrobiła się śmietnikiem różnej maści fanatyków. - Dlatego będzie coraz gorzej – podkreśla. I tłumaczy dlaczego tak się dzieje. - Francja zawsze była otwarta. Ale nie było kłopotu dopóki ludzie przyjeżdżali tu pracować i akceptowali francuskie prawa i zwyczaje. Ale teraz coraz więcej ludzi nie przyjeżdża tu za pracą, a za socjalem, w dodatku nie chcą szanować prawa. Są rozczarowani, mają wiele pretensji – wyjaśnia.

Nie czują się Francuzami

Nieco inne zdanie ma jej syn, który widzi więcej przyczyn rodzącego się wśród młodych potomków muzułmańskich imigrantów ekstremizmu. - Oni nie odczuwają identyfikacji z Francją. Nie czują się Francuzami, ale też nie czują się Algierczykami czy Marokańczykami. Do tego dochodzi bezrobocie, próby narzucania przez francuski system wychowania wedle jednego wzoru. I też niestety francuski miękki rasizm – uważa młodszy Joly. Jak tłumaczy z tym rasizmem to nie jest tak, że ktoś kogoś od razu bije. - To wygląda tak, że stosuje się jakieś drobne uszczypliwości, co z kolei rodzi frustrację wśród muzułmanów, którzy są bardzo wyczuleni na punkcie honoru. Później trafiają do nich ekstremiści, którzy są taką zapalną iskrą. Niekoniecznie muszą przyjeżdżać z Bliskiego Wschodu. Często kontaktują się przez internet – wyjaśnia Alexandre.

Zamachy staną się częścią rzeczywistości

Jak będzie teraz wyglądać życie we Francji? Claude uważa, że zamach będzie skutkował dalszym ograniczaniem praw i swobód obywatelskich i większą kontrolą. - To nie będzie sprzyjać rozwojowi Francji. To nie jest dobre rozwiązanie. Musi być więcej prób zrozumienia między Francuzami i imigrantami. Oczywiście te osoby, które już poddały się radykalizmowi są stracone, z nimi nie da się porozumieć. Dlatego trzeba być gotowym na dalsze zamachy – mówi Claude. Jego syn podkreśla, że choć rzeczywiście trzeba liczyć się z tym, że to nie koniec zamachów to nie należy panikować. - Wydaje mi się, że większe jest prawdopodobieństwo tego, że ulegnę wypadkowi na drodze z Paryża do Sevres niż tego, że zostaną ofiarą zamachu. Paryż to ogromne miasto. Grunt to nie dać się zwariować. I starać się tłumaczyć młodym muzułmanom, że Państwo Islamskie, które tak ich kusi wcale takie dobre nie jest. Trzeba starać się docierać do nich z prawdą o tym tworze – kończy naszą rozmowę.

Artur Marcisz

29 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 27.11.2015 17:01
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Do poniżej ......to nie do mnie pasuje ,a dlatego że ten pan nie był -nie jest- i nigdy nie będzie dla mnie autorytetem i jego rady nie są mi potrzebne - a ty jeżeli potrzebujesz nadal jego rad ?,uważam że trafił .....

gyniuś 27.11.2015 14:29
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

@Objektywny to sie też obejż :https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1015515748490296&set=p.1015515748490296&type=3&theater gynał pasuje do ciebie !

gyniuś 27.11.2015 14:18
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Douczyć się ty matole ,przeczytej całość ,jest tam naprowda pora mądrych rzeczy napisane . Ale ni ty wolisz cały dzień i pół nocy bezmyślnie walić w klawiatura nieuku !

Objektywny 27.11.2015 14:14
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

@gyniuś ....i co z tym ????to mom się teraz zastrzelić ?czy popaść w rozpacz ? że korzenie europy nie są chrześcijańskie ,a wiesz gdzie mam ten korzeń-ie!!!!!!........

gyniuś 27.11.2015 14:09
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

http://eurosport.onet.pl/kolarstwo/silaczka/md39xe tu do etatowych narzekaczy .

gyniuś 27.11.2015 14:07
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

A to dla etatowych narzekaczy . Warto przeczytać i się nad sobą zastanowić !https://kefir2010.wordpress.com/2015/10/13/korzenie-europy-nie-sa-chrzescijanskie-przestancie-klamac/

gyniuś 27.11.2015 13:31
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Pisomatoły tu mocie trocha prowdy o tych swoich korzeniach .https://kefir2010.wordpress.com/2015/10/13/korzenie-europy-nie-sa-chrzescijanskie-przestancie-klamac/

Objektywny 27.11.2015 11:48
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-paliw-w-Polsce-naleza-do-najnizszych-w-Unii-2303801.html ......a tak wyglądała prawdziwa prawda w 2011r,kto wtedy rządził bo już sobie nie przypominam ????????.

Objektywny 27.11.2015 11:43
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

http://www.uwazamrze.pl/artykul/1015163/zbiednielismy-przez-unie ......prawda czy fałsz .....

Objektywny 27.11.2015 11:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o-unii-europejskiej/10-lat-w-unii/ .....i to też.......

Objektywny 27.11.2015 11:38
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/artykuly-wolnorynkowe/jak-unia-drenuje-nasze-kieszenie/ ......to też nas dotyczy ....

Ben50 27.11.2015 10:11
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

" koło 22.06.2015 18:11-Jo godom tak, skoro kot wychowuje się wśród psów, to naśladuje psa a nie kota. JP II i jemu podobni wychowali się w socjalizmie, to też takimi się stali " to jest jego życiowa mądrość . kolo u mnie masz to jak w ruskim banku zawsze i o każdej godzinie !!

koło 27.11.2015 00:09
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

gyniuś-Chcesz powiedzieć że zarobek rzędu 1500-2000 zł w wieku produkcyjnym to dużo? Tyla zarabiają młodzi ludzie, jak by było tak zajebiście jak żeś napisoł, to odpowiedź mi czamu młodzi masowo uciekają z tego kraju, skoro taki miody tu są.... Chopie, skończ już fandzolić, boś emeryt górniczy i chyba yno z tej perspektywny na wszystko zaglądosz, ludzie charują a nawet połowy nie mają tego, wiela ciebie brichtriger przynosi. Kaj ty żyjesz chopie?Chcesz nom wmówić że Europie nie grozi zmiana kultury? Jedź na zachód, obejrz jak tam Europejczyki są teroryzowani, policja bezsilno, europejki masowo są gwałcone, w tym małe dziewczynki. To że ty mosz wysoko pendzyjo i na placu mosz spokój, to nie znaczy że tak jest wszędzi, niestyknie wylyźć za furtka, aby obejrzeć świat... Nie kożdy robi na państwóce jak twoii dzieci,kierym po znajomościach żeś im robota załatwił, nie kożdy był w PZPR jak ty, nie kożdy służył sowietom.

Ben50 26.11.2015 21:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@ gyniuś nie widzioł żeś się ostatnio z koniem bez telefon stacjonarny bo coś mi sie widzi ze chyba ja " W 1989 roku Polak średnio zarabiał 25 razy mniej od mieszkańca bogatego zachodu np Niemca. w 2005 roku już 6 razy mniej. w 2015 roku już 3,5 raza mniej!! Kierunek jest przecież bardzo dobry! Polak się regularnie wzbogaca !! " http://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-sie-zarabia-w-Europie-Polska-w-grupie-biedakow-2915322.html

Objektywny 26.11.2015 19:46
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/platforma-obywatelska/ ...... a myślisz że jest lekko żyć, komu lekko temu lekko.........

gyniuś 25.11.2015 18:24
oceniono 16 razy
-12
Zgłoś

Tak ,tak - ograbić obrzucić gów..m przepuścić przez zadek i dalej narzekać jak to jest mu ciężko żyć .

zezem 25.11.2015 18:00
oceniono 16 razy
-12
Zgłoś

gyniuś, wyznawcom PISiowiary nie chodzi o podniesienie stopy życia przeciętnego obywatela RP. Tym...( chciałem napisać- ludziom ale), tym wyznawcom chodzi o ukaranie i odebranie dóbr obywatelom którzy coś mają, potrafili poradzić sobie w zmieniającej rzeczywistości od socjalizmu do kapitalizmu. Życie jest okrutne a nieudacznik nie zna innego sposobu podniesienia swojej wartości jak tylko poprzez obniżenie wartości i ograbienie lepszego/zdolniejszego od siebie!

gyniuś 25.11.2015 10:50
oceniono 16 razy
-8
Zgłoś

No matoły 44 lata komunizmu w Polsce zrobiły swoje... Jak słyszę brednie PIsu, które są identyczne jak kiedyś mawiał Gierek z PZPR to nóż w kieszeni się otwiera. "Pomożecie"? " Pomożemy" "Damy radę? " Tak damy radę"

W 1989 roku Polak średnio zarabiał 25 razy mniej od mieszkańca bogatego zachodu np Niemca.
w 2005 roku już 6 razy mniej. w 2015 roku już 3,5 raza mniej!! Kierunek jest przecież bardzo dobry! Polak się regularnie wzbogaca !! Tego nie widzisz? Chcesz 44 lata antygospodarczej komuny tak nagle zdmuchnąć i zapomnieć? Polska gospodarka będzie nadrabiać te straty przez min 100 lat pod warunkiem stabilnego i normalnego rządu!! Minęło 26 lat a Ty ciągle narzekasz!! Obecnie się władza zmieniła i z tego co widzimy czas nadrabiania różnic niestety wydłuża się już do 120 lat bo przez zapowiedzi PiS-u złotek mocno traci na wartości .Teraz do tego dokłodocie ksenofobiczne matoły bzdury o uchodźcach !

Ben50 25.11.2015 09:22
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

mhl999 Zacytuję słowa prezydenta Czech: "Nikt cię tu nie zapraszał. Skoro już jesteś, szanuj nasze przepisy. Jeśli ci się to nie podoba, odejdź." I tyle w temacie.

Objektywny 24.11.2015 15:28
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Siedzą zezem z gyniusiem bez ruchu i udają że są grzyby ,przychodzi pora obiadu zezem dziękuje za obiad mówi jestem grzyb - a grzyby nie jedzą , gyniuś swój obiad zjada ,oburzony zezem zwraca się do niego przecież grzyby nie jedzą-a gyniuś spokojnie odpowiada ja jestem grzyb jadalny ...... zezem takimi historyjkami się zajmij uwierz wyjdzie ci to na zdrowie .........

zezem 24.11.2015 15:12
oceniono 10 razy
-10
Zgłoś

ubecki tłumoku, może wraz z twoimi liberalnymi kumplami skazanymi i w nagrodę obsadzonymi w służbach wrzucicie mnie na dołek i pałami wytłumaczycie co to liberalizm w wersji PISiomatolskiej? Bo profesor Zoll ( nie jest moim idolem a raczej lewicowcem ani liberałem też nie jest ), porównał waszą PISiomatolską władzę do standardów białoruskiego liberalizmu. Więc nie wycieraj gęby czymś czego nie rozumiesz. Taka wasza PISiomać! https://www.facebook.com/sokzburaka/photos/a.1452029521697738.1073741828.1452015088365848/1697974260436595/?type=3&theater

bystrzak 24.11.2015 12:45
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

mhl999@ powiedz to pani Merkel

Objektywny 24.11.2015 12:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

@zezem pajacu .....jak już coś ściągasz nie po kolei ,to jest coś takiego jak słownik a w nim znaczenia słów - wtedy nie musiał byś się kompromitować i ośmieszać,a czytając komentarze z uwagą i zrozumieniem , pewnie coś by ci wyjaśniły ,chociaż w twoim dziurawym umyśle przeleci to jak zawsze> w myślenie udowadniania, że tylko ty masz rację i twoja racja jest najlepsza ........

zezem 23.11.2015 20:50
oceniono 15 razy
-13
Zgłoś

ja pierdziule!!! ubek inwigilator pisze: " Wątpię że będą to prawa liberalne i przyjazne tej przyszłej europejskiej mniejszości..." !!!!!!!!!!!!! PISiomatoł który przed wyborami liberalizm gnoił już niecały miesiąc po wyborach te wartości docenia?! Widać z tego, że jak trzeba będzie to i na islam przejdzie!

Objektywny 23.11.2015 13:04
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

Do poniżej .....ja jestem rodowitym Ślązakiem i nie raz słyszałem, i słyszę nadal ,od pewnych ludzi nie Ślązaków że w przeszłości czyli latach 60 przybywali na Śląsk ludzie kultury nas uczyć, nazywano ich różnie ,gorole ,łapańce , władki , nam się hanysom tez dostawało nie powiem , jeszcze dzisiaj bywają różnice zdań chociaż jesteśmy wszyscy Europejczykami , i zgadzam się z Oberwator _R w 100% a z racji takiej , ile na Śląsku jest obecnie prawdziwych rodzin Ślaskich ? jak się zmieniło życie ,kultura ,obyczaje , tradycje ?, nie żebym miał coś przeciw , po prostu podaję przykład jak zmienił się Śląsk na przełomie tych kilkunastu lat ...normalny zrozumie @gyniuś zaś obrzuci g..nem , i pogodane .....

gyniuś 23.11.2015 12:12
oceniono 16 razy
-14
Zgłoś

A w których to krajach zachodnich gospodarze staną się mniejszością ? Jakim podłym kretynizmem odznaczają się ludzie twojego pokroju którzy w w tak podły sposób próbują manipulować ludźmi . Brzydzę się taką padliną jak ty "Oberwator_R" .

Oberwator_R 23.11.2015 11:46
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

W niektórych krajach zachodnich dotychczasowi gospodarze staną się wkrótce mniejszością a wtedy przybysze (dzisiejsi goście) będąc w większości sięgną po władzę i wprowadzą swoje prawa. Wątpię że będą to prawa liberalne i przyjazne tej przyszłej europejskiej mniejszości... No i tym sposobem dzięki połączeniu zasad demokracji, multi-kulti i tolerancji w lewackim rozumieniu narody tych krajów znikną. Obyśmy my potrafili wyciągnąć zawczasu wnioski z tego do czego doprowadzili niektórzy "nowocześni" europejscy przywódcy.

mhl999 23.11.2015 07:02
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

nieproszonych gości, którzy nie potrafią się dostosować, po prostu się wyrzuca z kraju,