Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przedstawiamy Młodzieżową Radę Miasta Racibórz

Młodzieżowa Rada Miasta Racibórz działa od 2003 roku. Oprócz tego, że może opiniować  sprawy dotyczące młodzieży miasta organizuje i włącza się w realizację akcji społecznych służących mieszkańcom Raciborza. Zapraszamy do zapoznania się z działalnością Rady w ostatniej kadencji.

Przedstawiamy Młodzieżową Radę Miasta Racibórz

Młodzieżowa Rada Miasta Racibórz została powołana na mocy Uchwały Rady Miasta Racibórz Nr VI/55/2003 z dnia 16 kwietnia 2003 r. Stanowi uczniowską wspólnotę samorządową skupiającą młodzież szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych miasta Raciborza. Rada ma charakter konsultacyjny. Zasady działania oraz tryb wyboru radnych Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz określa statut. Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz trwa dwa lata.

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz w drugim roku kadencji 2013 – 2015 odbyła się 12 listopada 2014 r. w sali kolumnowej Urzędu Miasta. W trakcie sesji miało miejsce zaprzysiężenie nowych radnych Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz.

Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz w roku 2014 - 2015 tworzyli:

Przewodniczący Rady - Adam Sokolik

I Wiceprzewodnicząca - Paulina Libowska

II Wiceprzewodniczący - Michał Pałczyński

Sekretarz - Małgorzata Święty

W skład Młodzieżowej Rady Miasta wchodzili również: Laura Humeniuk, Jerzy Wycisk, Maciej Krężel, Kaja Orłowska, Magdalena Stopa, Aneta Szamara, Magdalena Mosek, Alicja Zysiek, Oliwia Marut, Zuzanna Rychlik, Daria Mucha, Julia Koterba, Agnieszka Pośpiech, Filip Wilanowicz, Paulina Zwolińska, Martyna Rybak, Aleksandra Buczyńska, Karolina Gdesz, Karolina Misterska, Karol Onyszkiewicz, Kacper Szyszko, Piotr Skotarek, Natalia Krzykała i Wiktor Kozyra.

Młodzieżowa Rada Miasta, choć dysponowała niewielkim budżetem, zorganizowała w okresie od marca do czerwca 2015 roku sześć akcji o różnym charakterze. Na ich organizację z budżetu miasta wydano jedynie 1633,16 zł.

Wśród przeprowadzonych akcji były:

IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie

Konkurs odbył się 25 marca 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. Wzięli w nim udział uczniowie sześciu gimnazjów: Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej, Gimnazjum w Nędzy, Gimnazjum nr 1 w Raciborzu, Gimnazjum nr 2 w Raciborzu, Gimnazjum nr 3 w Raciborzu oraz Gimnazjum Dwujęzycznego w Raciborzu.

Konkurs miał na celu kształtowanie podstaw obywatelskich, przygotowanie do uczestnictwa w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań uczniowskich. Został przygotowany oraz przeprowadzony przez mgr Krystiana Łyczka- nauczyciela historii i wos-u I LO w Raciborzu oraz uczniów I LO wchodzących w skład Młodzieżowej Rady Miasta Raciborza.

Pierwszy Dzień Wiosny dla Najmłodszych

20 marca 2015 roku w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się akcja ,,Pierwszy Dzień Wiosny dla Najmłodszych''. Głównym pomysłodawcą oraz organizatorem akcji był Kacper Szyszko. Dzięki życzliwości i wsparciu pani dyrektor Elżbiety Biskup udało się tę akcję przeprowadzić w Młodzieżowym Domu Kultury. Pomocą służyła nam również pani Małgorzata Górecka z Crazy Clubu oraz pan Leszek Jureczko - opiekun Młodzieżowej Rady Miasta. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-III szkół podstawowych w Raciborzu. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach artystycznych, grach i zabawach oraz w przedstawieniu teatralnym. Raciborskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko S.A. również włączyły się w promowanie aktywnego, kulturalnego sposobu spędzania wolnego czasu i ufundowało dla dzieci słodycze.

Wielkanocny Koszyk

Od 11 do 13 kwietnia 2015 roku w sklepach Auchan i E. Leclerc wolontariusze z Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz, stowarzyszenia ,,Pomocna Dłoń'' i uczniowie raciborskich szkół zbierali żywność, środki czystości, gry, zabawki oraz przybory szkolne. Celem akcji było wsparcie dzieci z raciborskich rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki tej akcji udało się zebrać produkty żywnościowe, które zostały wykorzystane do przygotowania posiłków dla dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego działającej pod egidą „Pomocnej Dłoni”. Przybory szkolne oraz gry i zabawki trafiły do Klubu dla Młodzieży STREFA, w którym dzieci odpoczywają, rozwijają swe pasje i uczą się mądrze i aktywnie wykorzystywać swój wolny czas.

Konkurs plastyczny ,,Racibórz okiem młodych'' II edycja

W maju 2015 roku Młodzieżowa Rada Miasta i Raciborskie Centrum Kultury zorganizowały konkurs plastyczny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Polegał on na wykonaniu pracy przedstawiającej nasze miasto. Jego celem było rozwijanie uzdolnień artystycznych, zachęcanie młodych do twórczego działania oraz propagowanie wśród młodzieży zainteresowania rodzinnym miastem. W czerwcu najciekawsze prace zostały zaprezentowane na wernisażu w Raciborskim Centrum Kultury, a laureaci otrzymali nagrody.

Zbiórka darów dla Domu Samotnej Matki z Dzieckiem MAJA

Zbiórka darów miała miejsce w maju 2015 roku. W raciborskich szkołach zbierano żywność, odzież i przedmioty codziennego użytku. Celem akcji była pomoc materialna dla mieszkańców Domu Samotnej Matki oraz zaangażowanie młodzieży szkół gimnazjalnych w ideę wolontariatu. Radni Młodzieżowej Rady Miasta w swoich szkołach koordynowali tę akcję charytatywną i zachęcali młodzież do wsparcia matek i dzieci znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji.

Gra miejska

20 czerwca 2015 roku na ul. Długiej odbyła się Gra Miejska „COOLinarny Racibórz” zorganizowana przez pracowników Raciborskiego Centrum Kultury w ramach obchodów Dni Raciborza. Współorganizatorami zabawy byli radni Młodzieżowej Rady Miasta, którzy przygotowali jedno ze stanowisk gry ulicznej. Motywem przewodnim tegorocznej gry były kulinaria. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, a wśród nich konkurencje smakowe i sprawnościowe. W zabawie wzięło udział kilka drużyn.

W dniu 14 października 2015 r. odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz kolejnej dwuletniej kadencji 2015 -2017.

Prezydium nowo wybranej Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz tworzą:

Przewodniczący Rady - Adam Sokolik

I Wiceprzewodnicząca - Paulina Libowska

II Wiceprzewodniczący – Agnieszka Pośpiech

Sekretarz – Jerzy Wycisk

W skład Młodzieżowej Rady Miasta wchodzą obecnie: Patrycja Rzotki, Julia Kardynał, Michał Sochiera, Michał Niedzielski, Wiktoria Ałtachowicz, Karolina Gawliczek, Dorota Luda, Przemysław Sowik, Maciej Kobylański, Dawid Hmielorz, Wiktoria Leśnikowska, Monika Heider, Agnieszka Pośpiech, Michał Zgrzendek, Samson Mackiewicz, Laura Humeniuk, Maciej Krężel, Jerzy Wycisk, Aleksandra Buczyńska, Karolina Gdesz, Zuzanna Rychlik, Karol Onyszkiewicz, Kacper Szyszko.

- Jestem przekonany, że i w tej kadencji radni Młodzieżowej Rady Miasta będą równie zaangażowani w działalność społeczną, przeprowadzą wiele ciekawych akcji i zorganizują interesujące konkursy dla dzieci i młodzieży naszego miasta – informuje Jerzy Wycisk, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz.

Jerzy Wycisk – sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].