Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zbiornik Racibórz będzie droższy i gotowy później niż zakładano

940 mln zł ma kosztować budowa Zbiornika Racibórz według firmy Dragados, która jest wykonawcą inwestycji. To prawie o 60% mniej niż przewiduje kosztorys inwestorski.

Zbiornik Racibórz będzie droższy i gotowy później niż zakładano

O opóźnieniach w realizacji inwestycji RZGW Gliwice informuje już oficjalnie. Podobnie rzecz ma się z doniesieniami o zwiększeniu budżetu przedsięwzięcia. O tym opowie radnym miejskim w środę Adam Hajduk. Wraca przed oblicze samorządu, ale tym razem już nie jako starosta a nadzorca budowy przeciwpowodziowego zbiornika.

Dotąd w sprawach zbiornika wypowiadał się przed raciborzanami Augustyn Bombała. W 2014 roku zapewniał, że inwestycja jest niezagrożona bo nawet jeśli okaże się droższa niż zakładano to Budżet Państwa nie będzie żałować publicznego grosza by ją dokończyć. Teraz prawodpodobnie dojdzie do realizacji tego scenariusza.

Zbiornik, który ma ochronić przed powodzią 2,5 mln ludzi – mieszkańców Dorzecza Górnej Odry (od Raciborza po Wrocław) budowany jest przez hiszpańską firmę, która wygrała przetarg oferując cenę o kilkadziesiąt procent niższą od danych kosztorysowych.

Zaawansowanie prac pod względem terminu ukończenia inwestycji szacuje się na ponad 41%. Inwestor przeznaczył nań 26% środków finansowych przewidzianych umową. Zakończono już budowę stawu Plinc; trwają roboty nad przebudową linii 20KV na zaporze lewobrzeżnej; powstaje kanał odpływowy i nowe koryto rzeki Psiny; tworzone są zasypy starzeczy oraz wyrobisk i filary ochronne z miksu skały płonnej z gliną.

– Ze względu na zastane odmienne warunki gruntowe pod budowlą przelewowo-spustową oraz w trasie zapór polecono firmie Dragados wykonać dodatkowe badania geotechniczne. Są potrzebne by przygotować projekty wykonawcze – przekazuje w raporcie do radnych Raciborza Adam Hajduk. Nowe zadania dla wykonawcy inwestycji spowodowały opóźnienie realizacji robót. Ich finisz w styczniu 2017 roku wydaje się nierealny, mówi się o niemal rocznym poślizgu, co w Gliwicach sygnalizował ostatnio Dragados. Oficjalnie termin ten jest właśnie szacowany przez Inżyniera Kontraktu.

Inwestycja będzie zatem wymagać dodatkowych prac budowlanych.  Z chwilą gdy będzie znany ich koszt, RZGW Gliwice wystąpi do Banku Światowego z wnioskiem o zwiększenie budżetu inwestycji. – Projekt budowy polderu ma zabezpieczone źródła finansowania, inwestycja znalazła się w dokumentach strategicznych, a wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego wykazują przez cały czas wolę współpracy – zapewnia Linda Hofman rzecznik prasowy RZGW, która udzieliła tej wypowiedzi dla branżowego Rynku Infrastruktury. Eksperci szacują, że koszty budowy mogą wzrosnąć o 200 mln zł.

(ma.w)

Zbiornik Racibórz Dolny: budowa zakończona 95 wiadomości, 230 komentarzy w dyskusji, 830 zdjęć, 1 film

Ludzie

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Ben50 24.02.2015 20:44
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@joseph - ale u nas to normalka ! POczekaj jaki będzie kosz odbudowy spalonego mostu w Warszawie to koszt co najmniej co budowa mostu na cieśnina Bosfor lub mostu w Lizbonie nad rzeka Tag .! a z czego żyją Zdzichy ,Grzesie , Mirki, Beatki i Hanki !!! Jakbym zaczął wymieniać "afery" ostatnich 25 lat to nie wiem czy bym wyrobi się z pisaniem do północy . czas na mecz to jest dużo bardziej interesujące Manchester City - FC Barcelona .

joseph 24.02.2015 18:47
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ben już tak nie narzekaj. W Niemczech lotnisko Berlin-Brandenburg miało być otwarte w 2012, potem w 2013 itd. Podobno będzie otwarte w 2017r. czyli pięć lat po terminie :). Niestety ale dużo złego w całym tym zamieszaniu robią firmy, które startują z niską ceną a potem wymyślają w trakcie inwestycji o przeszkodach typu złe warunki geotechniczne, bomby czy żołnierze Wermachtu.

p.s. co do inwestycji w terminie to firmy JP AVAX i Strabag oddały odcinki autostrady A1 w terminie (jeśli mnie pamięć nie myli)

Ben50 24.02.2015 17:39
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

to tak normalnie PO POlsku POlische wirtschaft ! może znajdzie się ktoś i wymieni jedną inwestycję w tym kraju zrobioną w terminie i i zgodnie z zakładanym budżetem.!!!