Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

DPS z własnymi testami na koronawirusa

Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach pozyskał 140 testów szybkich testów płytkowych SARS CoV2 na wykrywanie przeciwciał. - Przydadzą się zwłaszcza dla osób, które przyjmujemy do naszego Domu - mówi Ryszard Paweł Nawrocki, dyrektor DPS-u w Gorzycach

DPS z własnymi testami na koronawirusa
Przekazanie testów odbyło się w siedzibie fundacji w Sosnowcu. Na zdjęciu od lewej: prezes fundacji "Blisko Ciebie" - Leszek Jargan, w środku pielęgniarka DPS - Bożena Bronek, dyrektor DPS - Ryszard Paweł Nawrocki,

Testy płytkowe pozwalają na wykrycie przeciwciał IgG i IgM. Nie są może aż tak dokładne jak testy laboratoryjne typu PCR, ale są znacznie tańsze i szybciej dają wyniki, bo w ciągu zaledwie 15 minut. - W sytuacji kiedy tak trudno doprosić się o wymazy do testów laboratoryjnych, te testy, które pozyskaliśmy, są dla nas sporym zabezpieczeniem. Przede wszystkim umożliwią nam testowanie nowych mieszkańców, którzy przybywają do naszego Domu. Dzięki nim będziemy wiedzieć, czy osoba taka nie została zakażona - mówi dyrektor Nawrocki.

Testy zostały przekazane placówce przez fundację "Blisko Ciebie" ze Sosnowca. Stało się to 24 czerwca w siedzibie placówki. Fundacja przekazała 140 testów. 


Charakterystyka testów na oznaczenie przeciwciał (za alablaboratoria.pl)

Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19. Przeciwciała IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni (średnio w 8 dniu) od wystąpienia objawów choroby. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 11 – 14 dni od wystąpienia objawów choroby.

Wykonanie badania jest szczególnie wskazane w przypadku:

- wykrywania osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele),
- osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,
- osób szczególnie narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 w celu wykluczenia kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 lub potwierdzenia istnienia odporności,
- pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa,
- badań epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji

Wynik badania serologicznego musi być interpretowany w połączeniu z objawami klinicznymi i/lub wywiadem epidemiologicznym pacjenta.

Ze względu na nadczułość testu immunochromatograficznego, badanie ma charakter przesiewowy i każdy wynik dodatni w klasie IgM powinien być potwierdzony innym testem laboratoryjnym (ELISA, RT-PCR).

Przeciwciała IgM są przeciwciałami „wczesnej fazy” infekcji, a ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Wynik dodatni, tj. przeciwciała IgM obecne nie jest równoznaczny z rozpoznaniem.

Przeciwciała IgG są przeciwciałami „późnej fazy” infekcji, wskazującymi na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej i świadczą o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2.

Zbyt wczesne wykonanie badań serologicznych może dać wynik fałszywie ujemny, ze względu na tzw. okno serologiczne, czyli czas, w którym specyficzne przeciwciała nie są jeszcze wykrywalne. Wyniki dodatnie mogą być spowodowane przebytą lub trwającą infekcją szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-2, takimi jak koronawirus HKU1, NL63, OC43 lub 229E.

Wyniki badań serologicznych nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do diagnozowania oraz wykluczania zakażenia SARS-CoV-2 lub do informowania o stanie zakażenia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].