Górnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy wypłata premii w JSW jest zagrożona? Związkowcy bronią zarządu

Wszelkie plotki mówiące o tym, iż wypłata jednorazowej nagrody pieniężnej jest zagrożona, trzeba uznać za nieprawdziwe - zapewniają przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW S.A. 

Czy wypłata premii w JSW jest zagrożona? Związkowcy bronią zarządu
Górnicza Solidarność w JSW podkreśla, że nagrody jednorazowe zostaną wypłacone według planu. fot. arch.

Czy wypłata premii w JSW jest zagrożona? Związkowcy bronią zarządu

Jak poinformowali związkowcy, według planu wypłaty nagród jednorazowych mają nastąpić w najbliższy piątek 22 lipca. - W związku ze zbliżającym się terminem wypłaty jednorazowej nagrody pieniężnej, informujemy, że w najbliższy piątek, czyli 22 lipca 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci pracownikom będącym w stanie zatrudnienia na dzień 30 czerwca bieżącego roku należne kwoty, które zostały ujęte w czerwcowym porozumieniu - zapewniają związkowcy z ZOK NSZZ Solidarność, Federacja ZZ ZZG oraz ZZ Kadra. 

Przypomnijmy, że według wcześniejszych zapowiedzi, pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymają 19 000 zł brutto. 16 000 zł brutto dostaną pracownicy zatrudnieni w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla. Na konta pozostałych pracowników trafi 13 000 zł brutto nagrody. 
- Wśród załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej została rozpowszechniona nieprawdziwa informacja, mówiąca o tym, że wysokość wypłaty jednorazowej nagrody pieniężnej dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, będzie uzależniona od oddziału. Reprezentatywne Związki Zawodowe JSW informują, iż zgodnie z zapisami porozumienia, pracownikom zatrudnionym pod ziemią należy się 19 000 złotych brutto jednorazowej nagrody pieniężnej, bez względu na, to czy dany pracownik świadczy pracę w oddziale wydobywczym lub szybowym. Wszyscy jesteśmy równi - podkreślają w ROZ. 

Jak poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa w raporcie bieżącym, koszt wypłaty nagrody jednorazowej, łącznie z kosztami pracodawcy, nie przekroczy kwoty 480,0 mln zł i obciąży wyniki Spółki za II kwartał 2022. 

Związkowcy przypominają chude lata

W przestrzeni medialnej w ostatnich tygodniach (po opublikowaniu informacji o nagrodach dla pracowników), pojawiły się sugestie rzekomego odwołania zarządu czy też hejt na pracowników JSW. Związkowcy z jednej strony podkreślali zasadność nagród jednorazowych, a z drugiej chwalili obecny zarząd za wypracowane porozumienie.

- Wszyscy politycy, ale również dziennikarze, którzy próbują nastawiać społeczeństwo przeciwko górnikom, powinni się chyba raz jeszcze zastanowić nad sobą i odpowiedzieć na proste pytanie - czy byłoby sprawiedliwie, gdyby załoga po wypracowaniu historycznego zysku nie została doceniona? Zwracam raz jeszcze uwagę, że wypłata nagrody stanowi 10 proc. osiągniętego zysku, a skutki wypłaty nie zostaną przeniesione na dalsze lata funkcjonowania firmy. Już nawet nie mówię o inflacji, która dotyka nas wszystkich i o rosnących kosztach utrzymania na co dzień, bo zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje, by pracownikowi wynagrodzić to, że dzięki niemu firma zarabia miliardy - podkreśla Sławomir Kozłowski, przewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność” JSW S.A.
- Niektórzy mówią, że wypłata nagrody to posunięcie, które nie jest w porządku wobec innych branż. Więc ja przypomnę - kiedy była koniunktura w tych innych branżach, myśmy nikomu do kieszeni nie zaglądali i nie komentowaliśmy tego, jak inni korzystają z tej koniunktury. Górnicy mają pełne prawo do tego, żeby teraz traktowano ich tak samo - dodaje Kozłowski. 

W obronie zarządu u konkurencji

Szef Solidarności w drugiej największej spółce górniczej w regionie - Polskiej Grupie Górniczej S.A. Bogusław Hutek oświadczył, iż związki zawodowe nie pozwolą na odwołanie zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wypowiedzenie ostatniego porozumienia w sprawie nagród w tej firmie. - Koledzy podpisali porozumienie i ono jest święte. - podkreślił Bogusław Hutek.
- Gdy górnicy z JSW ratując spółkę przed upadkiem oddawali barbórkę, czternastkę, węgiel, czyli kilkanaście tysięcy złotych w ciągu roku przez dwa lata, to nikt się tym nie interesował - przypomniał Bogusław Hutek.
Dodajmy, że w PGG również 29 lipca mają zostać wypłacone nagrody, choć nie tak wysokie, jak w JSW. Będzie to 6,4 tys. zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 5,2 tys. zł brutto dla załogi ZMPW oraz 4 tys. zł brutto dla pozostałych pracowników. 
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].