Górnictwo
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Trwa protest w siedzibie PGG. Ministerstwo: eskalacja nie leży w interesie Polski i górników

Rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych zapowiedział przyjazd do Katowic wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika. To odpowiedź resortu na wejście związkowców do siedziby Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Trwa protest w siedzibie PGG. Ministerstwo: eskalacja nie leży w interesie Polski i górników
Akcja związkowców w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej ma charakter rotacyjny. Protestujący zmieniają się co 12 lub co 24 godziny.

- Zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych są w stałym dialogu ze stroną społeczną. W środę do Katowic wybiera się minister Piotr Pyzik (podsekretarz stanu w MAP - red.). Kolejne spotkanie zaplanowane jest na piątek. Wykorzystywanie kryzysu energetycznego do eskalacji napięć nie leży w interesie Polski i górników

- w tych słowach Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych, komentuje na Twitterze wejście związkowców do głównej siedziby PGG S.A.

Druga dobra protestu

Przypomnijmy, 11 lipca do siedziby PGG S.A. w Katowicach weszli przedstawiciele związków zawodowych. Górnicy zażądali rozmów ze stroną rządową o zwiększeniu wydobycia, zatrudnieniu nowych pracowników oraz wzroście płac.

Drugiego dnia protestu w akcji brało udziało około 40 osób. - Uczestnicy protestu to reprezentanci 13 central związkowych. Ustaliliśmy, że w akcji będzie brało po dwóch przedstawicieli każdej z central, aczkolwiek są takie organizacje, które wysłały więcej ludzi. We wtorek rano w siedzibie PGG okupację prowadziło blisko 40 osób – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej "Solidarności" i szef związku w PGG.

Skąd wziąć 13 miliardów dla PGG? To proste

Związkowcy podkreślają, że cena węgla z PGG dla energetyki, która wynosi obecnie ok. 250 zł za tonę, jest kilkakrotnie niższa od ceny rynkowej. Tymczasem koszty wydobycia w największej polskiej spółce węglowej wzrosły w tym roku o 2,2 mld zł z uwagi na wzrost cen energii i materiałów.

- Gdybyśmy sprzedawali węgiel spółkom energetycznym po tyle, ile kosztuje on na rynku, w ciągu kilku miesięcy bez problemu zarobilibyśmy na inwestycje i podwyżki dla pracowników. Wystarczą dwie cyfry. Pierwsza to 13 milionów ton węgla, które dostarczyliśmy do energetyki, ciepłownictwa i przemysłu, a druga cyfra to 1 tysiąc złotych na każdej tonie, bo o tyle taniej od ceny rynkowej sprzedajemy ten węgiel. Razem to daje 13 miliardów złotych - mówi Bogusław Hutek.

Pisaliśmy o tym tutaj:

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Edeka (5.173. * .240) 13.07.2022 06:29

Poczytajcie sobie jak ryle handlują deputatami

~do_niżej (193.169. * .48) 12.07.2022 15:27

~ciekawy (188.137. * .170)
ty to zapłacisz jak ci dowalą za prąd !
energetyka kupowała po 250 zeta węgiel a cena rynkowa 1000 zeta za tonę węgla

~ciekawy (188.137. * .170) 12.07.2022 14:57

Podwyżki i podwyżki - dziwne że nie mówią nic o spłacie setek miliardów jakie wpakowaliśmy przez lata do ich piętnastek szesnastek barbórek, deputatów kredkowego i co tam sobie jeszcze ryle wymyślili paląc opony