Czwartek, 27 stycznia 2022

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Jest porozumienie kończące spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy dostaną wyższe pensje?

14.01.2022 13:57 | 4 komentarze | apa

Jest porozumienie kończące spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy dogadali się z zarządem spółki, zapowiadane akcje protestacyjne zostały odwołane. Uzgodniono wzrost średniego wynagrodzenia w PGG do kwoty 8200 zł brutto oraz wypłatę jednorazowej rekompensaty, średnio 1500 zł. 

Jest porozumienie kończące spór zbiorowy w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy dostaną wyższe pensje?
4 stycznia podczas blokady torów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mają one trafić na konta pracowników z początkiem marca, natomiast podwyżki mają obowiązywać od początku tego roku. Przypomnijmy, że w czasie trwającego sporu zbiorowego górnicy dwukrotnie blokowali wysyłkę węgla z kopalń do elektrowni, a w referendum strajkowym niespełna 99% osób które wzięły w nim udział opowiedziało się za strajkiem.

Jakie rozwiązania wypracowano? 

Po pierwsze, pracownikom zostanie wypłacone dodatkowe wynagrodzenie, które jest rekompensatą za pracę w dni wolne od września do grudnia 2021 r. Rekompensata zostanie wypłacona 1 marca w celu uniknięcia konsekwencji podatkowych wynikających z tzw. Polskiego Ładu co wiąże się z podwójną wypłatą wynagrodzeń w miesiącu lutym (wypłata plus 14-ta pensja).
Po drugie, przyjęte przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2021 r. tj. 8200, 00 zł stanowi podstawę obliczenia przyrostu (indeksacji) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rok 2022.
Protest został zawieszony. Jednak z uwagi na stanowisko Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego dotyczącego nierealizowania Umowy Społecznej zawartej 28 maja 2021 r. Sztab Protestacyjno-Strajkowy Polskiej Grupy Górniczej SA pozostaje w gotowości do dalszych działań.