Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rekord wrócił na Zofiówkę

619 metrów – tyle wynosi miesięczny rekord postępu robót korytarzowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Rekord ustanowili w sierpniu pracownicy oddziału GRP-4z z Ruchu Zofiówka w przodku F-1 w pokładzie 407/2-3 pod kierownictwem oddziałowego Marcina Kolanowskiego

Rekord wrócił na Zofiówkę
Od lewej: Kamil Dybciak, Dariusz Wodecki, Adrian Wylezik, Tomasz Majer, Tomasz Danisz, Grzonka Adrian, Piotr Ziętek, Jacek Labzik, Zenon Sosna, Michał Grzegorzek, Krzysztof Purczyński, Adam Matyjas, Michał Urbaniak, Robert Pawłowski, Jacek Majer, Mariusz Makosz, Dawid Hetmaniok, Patryk Mitko, Łukasz Szewczyk, Piotr Spandel, Tomasz Plichta, Rafał Makowski, Marcin Kolanowski, Marcin Murański, Szymon Kopel, Dawid Stuchlik, Tomasz Banko, Michał Jaworski, Adam Grewling, Paweł Wrożyna.

Rekord wrócił na Zofiówkę

Rekordowe 619 metrów to nie tylko najlepszy wynik w JSW, ale prawdopodobnie także rekord wszystkich śląskich kopalń, bo poprzedni odnotowany wynosił 608 metrów i został ustanowiony przez załogę KWK Sośnica.

Wcześniejszy rekord JSW należał do pracowników oddziału GRP-6 z kopalni Pniówek, którzy w marcu zanotowali postęp 577 metrów, a jeszcze wcześniej rekordzistami byli górnicy z Zofiówki z wynikiem 517 metrów. Zatem rekord powrócił na Zofiówkę. – Wszyscy mamy ogromną satysfakcję z osiągniętego wyniku. Zdajemy sobie sprawę, że ta rywalizacja jest traktowana tak trochę z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Gdyby warunki były niesprzyjające i bezpieczeństwo byłoby zagrożone, to nikt nie myślałby o biciu rekordów – mówi nadsztygar Marcin Kolanowski, kierownik oddziału GRP-4z w Ruchu Zofiówka.

– W przypadku chodnika F-1, wszystko nam sprzyjało i załoga pokusiła się o dobry wynik, który okazał się rekordowy. W tym czasie nie odnotowaliśmy ani jednego, nawet najdrobniejszego wypadku przy pracy. To czysta przyjemność pracować z tak odpowiedzialnymi i zaangażowanymi ludźmi. Dzięki nim do końca sierpnia w Ruchu Zofiówka zaplanowane roboty korytarzowe zostały przekroczone o ponad kilometr. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję wyniku – dodaje Wojciech Mazurek, kierownik robót górniczych GG-2z.

Chodnik nadścianowy F-1, w którym padł rekord, jest drążony kombajnem MR340X. Rodzaj zastosowanej obudowy to ŁPCBor11/V32 w rozstawie co jeden metr. Dodatkowo, na całej długości chodnika górnicy musieli budować podciągi stalowe wzmacniające o profilu V29, które zostały przykotwione pięciometrowymi kotwami strunowmi w odległości co metr. Do stabilizacji obudowy zastosowano rozpory rurowe. Opinkę stanowi siatka zgrzewana zaczepowa oraz siatka zgrzewana łańcuchowa. Średni dobowy postęp (z sobotami i niedzielami) przekraczał 20 metrów. To o 8 metrów więcej niż zakładano w harmonogramie. Maksymalny postęp, jaki udało się uzyskać górnikom podczas jednej zmiany to 7 metrów.

Warto wspomnieć, że przodek był drążony w III kategorii zagrożenia wyrzutami gazów i skał, a to wiązało się z codziennymi robotami strzałowymi, które miały na celu odprężenie górotworu. Przy 619 metrach postępu do przodka trzeba było przetransportować ponad 700 ton materiałów oraz wywieźć około 30 tysięcy ton urobku.

Rekordowe 619 metrów zaplanowano i wykonano w systemie 6-zmianowym ponieważ odległość spod szybu zjazdowego do wlotu chodnika F-1 wynosi prawie 3,5 kilometra, z czego ostatnie dwa kilometry górnicy pokonują na piechotę. Dzięki takiej organizacji pracy brygady wymieniały się w przodku.

Gdy w kopalni rozeszła się informacja, że załoga oddziału GRP-4z osiąga w pierwszych tygodniach takie wyniki i przymierza się do bicia rekordu, wszyscy zaczęli im kibicować. Koledzy z innych oddziałów, tych pod ziemią i tych na powierzchni, ciągle pytali - jak im idzie i trzymali kciuki za powodzenie. – Ten rekord to efekt pracy zespołowej – mówi przodowy brygady Michał Bilecki.

Drążenie chodnika nadścianowego F-1 (o długości 1207 metrów) zgodnie z dokumentacją miało się zakończyć 31 grudnia 2021 roku, ale już teraz wiadomo, że prace sfinalizowane będą znacznie wcześniej.

Od lewej: Ireneusz Płonka, Jakub Zerzoń, Sylwester Sęp, Przemysław Rupniewski, Marek Zieliński, Jarosław Smyczek, Tomasz Marczyński, Marcin Miroszewski, Mateusz Warłycho, Łukasz Lewandowski, Robert Buchta.

Od lewej: Błażej Piguła, Grzegorz Grzonka, Paweł Wawrzyńczyk, Grzegorz Ryczkowski, Adam Łukasik, Marek Kordeczko, Robert Tatarczyk, Kamil Madzia, Jarosław Grzegorczyk, Krzysztof Murawski, Andrzej Turczyk, Mariusz Papierok, Tomasz Chrapek, Marcin Sobczyk, Arkadiusz Śmieszek, Bartłomiej Godlewski, Mariusz Hanzel, Krzysztof Piechowicz, Patryk Wawrzyczek, Mariusz Stremler, Marcin Matacz, Bernard Rajwa, Łukasz Kuczera.

od lewej: Kamil Loter, Karol Paloc, Szymon Tęcza, Arkadiusz Kopala, Wojciech Adamus, Dariusz Krzempek, Krzysztof Ordon, Szymon Grzymkiewicz, Mariusz Zygarski, Marcin Sikorski, Piotr Skupień, Leszek Wróbel, Marek Knauer, Krzysztof Suchodolski, Michał Walczak, Paweł Krupa, Krzysztof Kornas, Grzegorz Wójcikowski, Mateusz Gawlik, Janusz Śmiech, Mateusz Klimas, Artur Skiba, Rafał Wnęk, Aleksander Musiolik, Paweł,Fornalski, Marcin Kolanowski

Od lewej: Piotr Bronny, Marcin Gabriel, Patryk Barchański, Dawid Patla, Adrian Majerz, Szymon Suszka, Marcin Czuczman, Adam Miszczyk, Marcin Brańka, Michał Gromek, Mirosław Mazur, Gabriel Biedrawa, Przemysław Semla, Wojciech Śliź, Marcin Jarczok, Dawid Smołka, Andrzej Foltyn, Michał Kowalczyk.

Od lewej: Błażej Kozielski, Rafał Pietraszczyk, Tomasz Mrozek, Krzysztof Kolny, Miłosz Opacki, Marcin Skupień, Tomasz Achrem, Robert Łoś, Wojciech Pająk, Łukasz Sładkowski, Mirosław Biegun, Błażej Grzyb, Szymon Myśliwiec, Grzegorz Nowak, Rafał Marzec, Michał Bilecki, Marek Michalik, Andrzej Gruner, Piotr Kamiński, Aleksander Pastuch, Mateusz Knura, Stanisław Gajda, Wojciech Mazurek, Andrzej Foltyn.

zdjęcia: Michał Kaczorek

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wiemwszystko (188.137. * .123) 15.09.2021 20:11

Skądś to znam...Bijemy rekordy? Było wielu takich...