środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Czy nasz region straci pieniądze przez nowe koncesje na wydobycie węgla?

23.07.2021 07:00 | 6 komentarzy | acz

- Prywatny inwestor dalej chce ubiegać się o koncesję. Zwracamy uwagę, że dzisiaj jest ostatni moment, aby minister klimatu i środowiska jasno powiedział, czy koncesje będą w Polsce przyznawane - mówił na sejmowej komisji prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Czy nasz region straci pieniądze przez nowe koncesje na wydobycie węgla?
Perspektywy budowy nowych kopalń były we wtorek tematem obrad sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Perspektywy budowy nowych kopalń były we wtorek tematem obrad sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji. Jak się okazuje, w naszym regionie rozpatrywanych jest kilka wniosków o wydanie nowych koncesji. Samorządowcy obawiają się, że to może spowodować utratę środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju Piotr Dziadzio tłumaczył, że gdy w ostatnich latach wydawane były nowe koncesje, resort nie miał jeszcze świadomości, że stworzony będzie FST. Obecnie ministerstwo przygotowuje zmiany w Prawie geologicznym i górniczym, określające dodatkowe warunki związane z udzielaniem koncesji na wydobycie węgla.

Temat nowych kopalń poruszyli posłowie KO i samorządowcy ze Śląska. Przypomnieli, że zgodnie z unijną strategią dotyczącą transformacji energetycznej, środki z FST mogą trafić na Śląsk tylko pod warunkiem stopniowego ograniczania wydobycia węgla.

- Jeśli pojawią się nowe koncesje na wydobycie węgla kamiennego, wszystkie gminy górnicze z terenów subregionu zostaną pozbawione środków finansowych na prowadzenie sprawiedliwej transformacji. Dziś jesteśmy tu, w Sejmie, żeby zaapelować do premiera, żeby zajął się tym problemem - powiedział poseł Krzysztof Gadowski. W przeciwnym razie - jak przestrzegał - Śląsk straci prawie 10 mld złotych z FST.

– Według mojej najlepszej wiedzy region śląski jest jednym z trzech, co do których nie ma żadnych wątpliwości, że zostaną tam skierowane środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – kategorycznie stwierdził Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który jako jeden z dwóch przedstawicieli rządu wziął udział we wtorkowym posiedzeniu. - Od lat reprezentuje subregion województwa śląskiego i nauczyłem się, że diabeł tkwi w szczegółach. Pan minister zapewnił nas, że środki trafią na pewno na Śląsk. Ja się z tym zgodzę, tylko na który? Cieszyński, opolski, górny czy dolny? - dopytywał z kolei obecny na komisji prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Obecnie – jak poinformował wiceminister klimatu i środowiska, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. polityki surowcowej państwa – na różnych etapach rozpatrywania jest pięć kolejnych koncesji związanych z wydobyciem węgla kamiennego: w Żorach, Dankowicach, Bytomiu, Imielinie i Nowej Rudzie. Wiceminister Dziadzio poinformował, że odnośnie złoża Paruszowiec w Rybniku, przeciwko eksploatacji którego jest m.in. rybnicki samorząd i grupa mieszkańców, inwestor spółka Bapro nie złożyła dotąd wniosku o koncesję wydobywczą. 

- Mamy informacje na etapie konsultacji w sprawie podziału środków z tego funduszu, że ominą one gminy, na których planowana jest dodatkowa eksploatacja górnicza. W naszym regionie prywatni inwestorzy planują budowę kopalń (w Rybniku spółka Bapro), jednak przez obecnych na posiedzeniu zostaliśmy zapewnieni, że póki co nie ma powodu do strachu. My jednak nie jesteśmy w pełni spokojni - mówi Piotr Kuczera.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 28 sierpnia ma wypowiedzieć się w sprawie zaskarżonej przez miasto decyzji środowiskowej.– Zakładam, że może być ona pozytywna dla inwestora – ocenia prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który wraz z grupą śląskich samorządowców wysłał już do Ministerstwa Klimatu i Środowiska apel o niewydawanie firmie ewentualnej koncesji na wydobycie. - 12 lipca samorządowcy otrzymali odpowiedź z zapewnieniem: „Na zakończenie, chciałbym wskazać, że w przypadku pojawienia się podmiotu gospodarczego zainteresowanego złożeniem takiego wniosku i uzyskaniem koncesji na wydobywanie węgla kamiennego – Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadzi wymagane prawem postępowanie administracyjne, w toku którego brane będą pod uwagę okoliczności sprawy tak o zasięgu lokalnym, krajowym, jak również unijnym. Szczególny nacisk aktualnie kładzie się na wyjaśnienie wszelkich kwestii związanych z warunkami dotyczącymi Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, tak aby wszystkie polskie regiony górnicze mogły uzyskać wsparcie z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji” - czytamy w odpowiedzi.

Ludzie:

Krzysztof  Gadowski

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.