Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

W Niewiadomiu trwa zasypywanie szybu Głowacki, bo kopalnia Rydułtowy chce w pobliżu fedrować

15.03.2021 10:52 | 1 komentarz | acz

Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęła zasypywanie głębokiego na sześćset metrów szybu Głowacki. Chodzi o szyb na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Powodem likwidacji szybu jest planowana przez PGG SA KWK ROW Ruch „Rydułtowy” eksploatacja w rejonie szybu Głowacki.

W Niewiadomiu trwa zasypywanie szybu Głowacki, bo kopalnia Rydułtowy chce w pobliżu fedrować
Szyb Głowacki zostanie zasypany kruszywem. Prace potrwają blisko pół roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szyb Głowacki w ostatnich latach funkcjonowania kopalni był szybem transportowym. 24 sierpnia 2008 roku ostatni raz szybem "Głowacki" wyjechali na powierzchnię pracownicy. Pięć dni później wyłączono z ruchu parową maszynę wyciągową. Zlikwidowano liny, odcięto dostawy pary do maszynowni. Tego samego roku wyłączono wentylatory główne przy szybie. "Głowacki" stracił swoją funkcje transportową, stał się szybem wentylacyjnym kopalni Rydułtowy. 

Budynek nadszybia wraz z wieżą od 2005 roku figurował w Wojewódzki Rejestrze Zabytków, w związku z tym władze kopalni nie mogły zburzyć lub zbyt znacząco przebudować "Głowackiego" na typowy prosty szyb wentylacyjny. Wobec obostrzeń konserwatorskich zdecydowano się na renowację nadszybia. W 2010 roku główny budynek pozbawiono dobudówek i śluz, wyczyszczono elewację i stalową konstrukcję wieży. Tym sposobem nadszybie szybu "Głowacki" zyskało schludny wygląd przy zachowaniu funkcji praktycznej dla czynnego zakładu wydobywczego. 

Wprawdzie kopalnia Ignacy jest obecnie własnością gminy, jednak zasypanie szybu Głowacki pozostało zadaniem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Prace przy zasypywaniu szybu zaczęto w czwartek, 11 marca 2021. Mają zakończyć się do 31 sierpnia tego roku. Całkowita głębokość szybu to 625,33 metra. Jego likwidacja prowadzona jest zgodnie z projektem technicznym opracowanym przez zespół Głównego Instytutu Górnictwa.

W ‘Programie likwidacji oddziału KWK Jas-Mos-Rydułtowy I Ruch „Rydułtowy I” przewidziano  fizyczną likwidację szybu Głowacki przez zasypanie rury szybowej kruszywem. Z kolei ze względu na planowaną przez PGG SA KWK ROW Ruch „Rydułtowy” eksploatację w rejonie szybu Głowacki za optymalny wariant uznano wykonanie w szybie przepuszczalnej kolumny zasypowej i wykorzystanie rury szybowej, wypełnionej przepuszczalnym materiałem zasypowym, jako drogi spływu wody z poziomów wyższych na poziom 600 m.

Takie rozwiązanie nie zmieni istniejącego od kilkudziesięciu lat systemu doprowadzania wody do rejonu szybu „Głowacki”, bazującego na grawitacyjnym spływie wody wyrobiskami w kierunku tego szybu. Z analizy przeprowadzonej przez GIG wynika, że zlikwidowany szyb „Głowacki” będzie mógł przez długi czas spełniać funkcję drogi grawitacyjnego spływu wód przez przepuszczalny zasyp.

Szyb zasypany zostanie kruszywem hutniczym do głębokości około 2 m od zrębu szybu gdzie wykonana będzie betonowa płyta, zamykająca z otworem do kontroli zasypu i rurą odgazowującą. Po zakończeniu likwidacji w okresach co kwartał w pierwszym roku, a następnie jeden raz w roku, będzie prowadzona kontrola zasypu przez służby SRK SA. W wypadku stwierdzenia osiadania wykonanego zasypu, jego poziom zostanie uzupełniony.