Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Niezwykła wystawa fotografii "Utrzymać oddech" w kopalni "Zofiówka"

18.12.2020 20:41 | 0 komentarzy | ska

W piątek 18 grudnia na cechowni "Zofiówki" odbył się wernisaż wystawy "Utrzymać oddech" autorstwa jastrzębskich fotografików Anety Czarnockiej-Kanik, Macieja Kanika oraz Michała Kaczorka. Niezwykłe zdjęcia na wielkoformatowych wydrukach przedstawiają pracę kopalni w dobie pandemii oraz walkę z koronawirusem. 

Niezwykła wystawa fotografii "Utrzymać oddech" w kopalni "Zofiówka"
Wystawę oficjalnie otwarli wiceprezes JSW Artur Dyczko, dyrektor kopalni "Borynia-Zofiówka" Marian Zmarzły oraz autor wystawy Maciej Kanik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niezwykła wystawa fotografii "Utrzymać oddech" w kopalni "Zofiówka"

14 grudnia 2020 r. w cechowni "Borynia-Zofiówka" Ruch "Zofiówka" została udostępniona pracownikom wystawa fotografii pt. „Utrzymać oddech”. Ekspozycja jest częścią projektu fotograficznego realizowanego przez członków Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”, na który – prócz wystawy – składają się katalog oraz dedykowana strona internetowa www.oddech.niezalezni.art. Projekt realizowany od maja br. jest próbą ukazania ludzkiej twarzy pandemii i walki z niewidzialnym wrogiem na terenach zakładów górniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego celem jest także zachowanie dla potomnych w kadrach czasu pandemii, który trwa od marca 2020 r. 

Choć załoga "Zofiówki" mogła oglądać wystawę już od poniedziałku, wernisaż ekspozycji odbył się w piątek 18 grudnia. - Chcieliśmy zatrzymać te chwile dla historii. Przyznam, że kiedy przygotowywaliśmy firmowe gazety, nie było z czego wybrać zdjęć. Okazuje się, że nie tak prosto zrobić dobre zdjęcie, po prostu trzeba mieć do tego oko. W maju zgłosili się do nas jastrzębscy fotograficy, którzy chcieli dokumentować walkę z koronawirusem w naszych zakładach. Na początku nikt nie podejrzewał, że z tych zdjęć powstanie wystawa, bogaty album oraz strona internetowa. My udostępniliśmy im możliwość wejścia na teren zakładów w taki sposób, aby byli niewidoczni. Na zdjęciach udało się im uwiecznić m.in. strach, który towarzyszył chyba wszystkim pracownikom - podkreśla Artur Dyczko, wiceprezes JSW oraz prezes Fundacji JSW, która wsparła projekt Jastrzębskiego Klubu Fotografii "Niezależni". Fotografie były wykonywane m.in. na terenie kopalni "Knurów-Szczygłowice", "Budryk", "Borynia", ale najwięcej na "Zofiówce". - Tutaj było przeprowadzonych najwięcej wymazów ze wszystkich zakładów, bo ponad 32 tys. Jesli chodzi o procedury, to są one bardzo podobne we wszystkich kopalniach. W związku z tym, część zdjęć podobnych, natomiast co najważniejsze, fotografom udało się uwiecznić człowieka i jego emocje oraz fakt, że nasi górnicy radzą sobie w takich sytuacjach - mówi Artur Dyczko, podkreślając, że przygotowane fotografie są niezwykle cenne z historycznego punktu widzenia. Przypomnijmy, że w całej JSW przeprowadzono ponad 50 tys. wymazów na obecność koronawirusa. - My dzisiaj traktujemy zagrożenie koronawirusem jako normalne zagrożenie górnicze. Ono weszło nam już tak głęboko do zakładów, że nie jesteśmy w stanie całkowicie go wyeliminować. Tak jak w przypadku zagrożenia metanowego, tąpnięć, pożarów przyjęliśmy odpowiednie procedury i z pełną pokorą pracujemy, nie obawiając się także koronawirusa - wyjaśnia Artur Dyczko. 

- Wraz z mężem fotografujemy i działamy w Jastrzębskim Klubie Fotografii "Niezależni". Od początku pandemii zaczęliśmy fotografować to, co w związku z nią działo się w naszym mieście. Siłą rzeczy, kiedy zaczęły się wymazy górników stwierdziliśmy, że fajnie byłoby dokumentować to wszystko , więc zwróciliśmy się o pozwolenie na wejście na teren kopalni podczas wymazów. Okazało się, że otworzono przed nami zupełnie nowe drzwi, o których na początku zupełnie nie myśleliśmy. Prezes Dyczko zaoferował, że możemy wspólnie zrobić projekt fotograficzny w celu dokumentacji walki z pandemią na terenie zakładów górniczych - wspomina Aneta Czarnocka-Kanik, współautorka wystawy. 

- Zdjęcia robiliśmy od maja w zasadzie do dzisiaj, bo cały czas się tworzą. Jesteśmy w gotowości do dokumentacji kolejnych wydarzeń. Kiedy być może w przyszłym roku nastąpią szczepienia, również przyjdziemy z aparatami i będziemy kontynuować projekt - zapowiada Aneta Czarnocka-Kanik. 

Wystawa zdjęć po kopalni "Zofiówka" odwiedzi również pozostałe zakłady, na terenie których wykonywane były zdjęcia, a w planach fotografików jest również prezentacja prac w przestrzeniach miejskich. 

- Przed świętami ma być również dostępny katalog zdjęć, w którym znalazło się po 20 zdjęć każdego autora. Na samej wystawie mamy 20 wielkoformatowych wydruków, natomiast w galerii na stronie internetowej znalazło się po 100 zdjęć każdego z autorów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z efektami naszej pracy - zachęca Maciej Kanik, prezes Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" i współautor wystawy. 

Warto dodać, że kuratorami wystawy zostali utytułowani śląscy fotografowie dr Arkadiusz Gola oraz Arkadiusz Ławrywianiec. 

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni" dzięki wsparciu Fundacji JSW.