Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Węgiel koksowy surowcem strategicznym w UE - dobra wiadomość dla JSW

04.09.2020 11:14 | 0 komentarzy | ska

3 września, Komisja Europejska ponownie wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych (Critical Raw Materials for the EU). Tegoroczna rewizja listy surowców strategicznych potwierdziła znaczenie węgla koksowego dla rozwoju europejskiej gospodarki.

Węgiel koksowy surowcem strategicznym w UE - dobra wiadomość dla JSW
W JSW węgiel koksowy jest podstawą produkcji. Spółka jest największym jego producentem w Europie. fot. A.Materna/JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Węgiel koksowy surowcem strategicznym w UE - dobra wiadomość dla JSW

Węgiel koksowy utrzymał swoje miejsce na liście surowców strategicznych dla Unii Europejskiej. Wykaz ten obejmuje surowce, które są najważniejsze pod względem gospodarczym i których dostawy obarczone są dużym ryzykiem ze względu na koncentrację ich światowej produkcji. Publikowana co trzy lata lista strategicznych surowców stanowi narzędzie wspierające rozwój polityki Unii Europejskiej, dzięki któremu łatwiej zidentyfikować można potrzeby inwestycyjne. Znaczenie gospodarcze i ryzyko związane z dostawami to dwa główne parametry używane do określenia krytycznego znaczenia dla UE.

Zestawienie aktualizowane jest co trzy lata, począwszy od 2011 r.  W 2014 r. za jeden z 20 surowców strategicznych został uznany węgiel koksowy. Podczas aktualizacji w 2017 r. jego miejsce było zagrożone, ale dzięki interwencji JSW  został warunkowo wpisany na listę, którą rozszerzono do 27 pozycji. Najnowsze zestawienie zawiera 30 surowców - informuje Izabela Kloc, posłanka Parlamentu Europejskiego. - Wielokrotnie zabiegałam o pozostawienie strategicznego statusu węgla koksowego wśród koleżanek i kolegów „mojej” komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. To były trudne negocjacje, ponieważ wielu unijnych polityków ma problem z tym surowcem. Jak wszystkie paliwa kopalne węgiel koksowy jest na cenzurowanym, ale z drugiej strony niskoemisyjne technologie nie mogą się bez niego obyć. Jest niezbędny do produkcji, m.in. wysokogatunkowej stali, z której zbudowane są turbiny  wiatrowe stanowiące ważne ogniwo energetyki odnawialnej - dodaje Izabela Kloc. 

Dostęp do węgla koksowego jest silnie skoncentrowany, gdyż sama Australia odpowiada za 24% jego globalnej produkcji, a w Unii Europejskiej to Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym jego producentem zaspokajając prawie 20% rocznego zapotrzebowania europejskiego hutnictwa. W krajach UE złoża węgla koksowego są już na wyczerpaniu. Dlatego Wspólnota musi importować z krajów trzecich większość potrzebnego jej surowca. Unijne huty stali zużywają rocznie 37 mln ton koksu, do którego wyprodukowania potrzeba 53 mln ton węgla koksowego (do wytworzenia 1 tony głównego półproduktu w hutnictwie stali, tzw. surówki hutniczej, potrzeba aż pół tony tego rodzaju węgla). Tylko 17 mln ton pochodzi z krajów UE, w tym aż 11,6 mln t z Polski, a resztę sprowadza się z Australii, USA, Kanady i Mozambiku. Węgiel koksowy, obok rudy żelaza, jest podstawowym surowcem dla przemysłu hutniczego.

Węgiel produkowany w JSW przyczynia się do zmniejszenia zależności UE od importu tego surowca z krajów trzecich. Nowa lista surowców krytycznych ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata i obejmuje 30 surowców, m.in. antymon, beryl, borany, chrom, fluoryt, fosforyt, gal, german, grafit, ind, kobalt, krzem metaliczny, magnez, magnezyt, metale ziem rzadkich, niob, platynowce i wolfram. W porównaniu z poprzednią listą, opublikowaną w 2017 r., obecna została rozszerzona o boksyt, lit, stront i tytan, wypadł z niej za to hel.