Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Kopalnia w Rybniku nadal może powstać. Wojewoda unieważnił uchwałę radnych

01.06.2020 11:57 | 15 komentarzy | acz

Wojewoda unieważnił uchwałę rybnickich radnych, która miała zablokować powstanie nowej kopalni w Rybniku. Chodzi o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kopalnia w Rybniku nadal może powstać. Wojewoda unieważnił uchwałę radnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o uchwałę radnych z 23 kwietnia, gdzie zmieniono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uniemożliwiając powstanie w rejonie ulicy Golejowskiej zakładu górniczego. Następnie uchwała trafiła do wojewody, ten nabrał jednak wątpliwości, czy jest ona zgodna z prawem.

Informację o wydaniu przez wojewodę tzw. rozstrzygnięcia nadzorczego potwierdziła Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. Wcześniej o takim obrocie sprawy pisali mieszkańcy Rybnika, przeciwnicy powstania zakłądu. - Wiadomość nieoficjalna - MPZP został uchylony. Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski nic sobie z nas nie robi. Zdanie mieszkańców, przedsiębiorców i radnych nic nie znaczy. Nie liczy się ponad 1400 podpisów pod apelem do wojewody (który na nasze pisma nie zdążył odpowiedzieć). Liczy się interes firemki z Dąbrowy Górniczej. Wprawdzie jeszcze czekamy na oficjalne potwierdzenie, ale trzeba się zastanowić co dalej. Bapro ma otwartą drogę do otrzymania decyzji środowiskowej, RDOŚ może wznowić postępowanie. Czy jesteśmy gotowi na zdecydowane działania? Może konieczna będzie pikieta Urzędu Wojewódzkiego? - pytają na Facebooku.

- Piłka w grze. Przesłaliśmy obszerne wyjaśnienia do wojewody w związku z zapisami w planach zagospodarowania przestrzennego, które naszym zdaniem nie naruszają prawa. Jesteśmy zdeterminowani by zrobić wszystko, co w naszej mocy by ta kopalni na terenie Rybnika nie powstała - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Rybniccy samorządowcy czekają na uzasadnienie decyzji wojewody.


(acz)