Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Stale rośnie liczba zakażeń koronawirusem w JSW, a minister mówi o rozwoju [AKTUALNE DANE]

18.05.2020 00:17 | 4 komentarze | ska

Według danych z niedzieli 17 maja, w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. liczba zakażonych pracowników podchodzi do połowy tysiąca osób. W piątek natomiast wicepremier Jacek Sasin odwiedził kopalnię Budryk, gdzie rozmawiał z zarządem spółki o... rozwoju. 

Stale rośnie liczba zakażeń koronawirusem w JSW, a minister mówi o rozwoju [AKTUALNE DANE]
Wicepremier Jacek Sasin i prezes JSW Włodzimierz Hereźniak. fot. Dawid Lach/JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stale rośnie liczba zakażeń koronawirusem w JSW, a minister mówi o rozwoju [AKTUALNE DANE]

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono 497 przypadków zarażenia koronawirusem. W samym Pniówku jest to 480 osób, 12 osób w Ruchu Zofiówka, 4 w kopalni Jastrzębie-Bzie oraz 1 osoba w kopalni Budryk. Na kwarantannie przebywa 365 osób.

- Wszyscy mamy nadzieję, że epidemia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zostanie ograniczona tylko do kopalni Pniówek. Dziękuję zarządowi i całej załodze, tylko dzięki sprawnym działaniom, ognisko epidemii pojawiło się w JSW tak późno – mówił Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych i dodał: – Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą strategiczną nie tylko w wymiarze polskim, ale też europejskim i światowym. To czołowy dostawca koksu, niezbędnego do produkcji stali, co jest istotne, gdy mówimy o nowoczesnej gospodarce i perspektywach rozwoju.

W kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej prowadzone są przełomowe inwestycje. Jednym z nowatorskich projektów jest zastosowanie technologii samodzielnej obudowy kotwowej.

- Wszystkie działania inwestycyjne prowadzone w naszej spółce zamierzamy utrzymać. Inwestycje w Budryku są najlepszym przykładem naszych działań. Jestem przekonany, że innowacyjne technologie stosowane w naszych zakładach okażą się cenną inspiracją w zakresie rozwoju całego górnictwa. Zmieniamy roboty chodnikowe, zastosowaliśmy obudowę kotwową, czyli rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane na świecie w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych, m.in. w USA i Australii – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

JSW SA prowadzi także szereg inwestycji modernizacyjnych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. Pozwoli to na zwiększenie produkcji węgla koksowego, w tym węgla typu 35 o  wysokich parametrach handlowych. W ubiegłym roku tylko na tę inwestycję wydano 31,1 mln zł. Całkowite zakończenie prac planowane jest na koniec tego roku, jednak niektóre węzły technologiczne zostały oddane do użytku wcześniej. To pozwoliło kopalni już w tym roku na zwiększenie uzysku węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny na rynku. Po zakończeniu inwestycji kopalnia będzie miała możliwość dywersyfikacji produktu i elastycznego reagowania na zapotrzebowanie rynku. Oprócz zmian na powierzchni zrealizowano pierwszy etap zmian odstawy głównej pod ziemią, dzięki któremu już na dole kopalni przeprowadzana jest wstępna selekcja (przesypy kierunkowe) oraz ocena jakości produktu (rejonowe analizatory) i – w zależności od potrzeb – urobek kierowany jest na odpowiedni poziom wydobywczy.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest firmą, która jest jasnym punktem polskiej gospodarki ma przed sobą dobry plan działania i perspektywy rozwoju, zdobyte rynki, odbiorców i partnerów. Ważne jest, żeby przetrwać czas epidemii. Kierownictwo spółki radzi sobie z nowymi rynkami i potrafi odpowiadać na aktualne zagrożenia i wyzwania – mówił wicepremier Jacek Sasin. - Dziękuję za wizytę w kopalni Budryk. Dziękuję załodze za zdyscyplinowanie i mobilizację w tej trudnej sytuacji.

Kopalnia Budryk jest najgłębszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce i osiągnęła poziom 1290 m. Całkowita ilość zasobów operatywnych możliwych do wydobycia z tego poziomu w macierzystym złożu – tylko w pokładach 405/1 i 405/2 –szacowana jest na ponad 78 mln ton. W sumie w ubiegłym roku w kopalni Budryk zainwestowano 282 mln zł, a w latach 2016-19 ponad 543 mln zł. Warto nadmienić, że to nie jedyne inwestycje i innowacyjne projekty realizowane w kopalni Budryk. Z punktu widzenia zarówno kopalni, jak i Spółki, ważne jest uzyskanie niezależności energetycznej w ramach gospodarczego wykorzystania metanu poprzez rozbudowę instalacji do mocy 36 MW.  Kolejną inicjatywą mającą na celu zmniejszenie zagrożenia metanowego, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa załogi podczas przyszłej eksploatacji jest projekt „Geo-Metan” realizowany z partnerem, którym jest PGNiG. W ramach projektu powstanie instalacja ujęcia metanu z otworów kierunkowych wierconych z powierzchni, zostaną również przeprowadzone zostaną testy produkcyjne związane z wstępnym odmetanowaniem. Projekty mają niebagatelne znaczenie dla ograniczania szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej i znaczącym producent koksu. Zarząd JSW konsekwentnie umacnia pozycję Spółki, jako wiodącego producenta i dostawcy węgla koksowego oraz koksu dla Europy. JSW  inwestuje w nowe pokłady węgla, ponieważ dla firmy surowcowej, takiej jak Jastrzębska Spółka Węglowa, najistotniejsze jest zapewnienie dostępu do zasobów węgla koksowego. Spółka zamierza to robić nie tylko poprzez inwestowanie w dostępne już złoża, ale również w udostępnianie nowych złóż i nowych poziomów wydobywczych. Obecnie JSW posiada 952 miliony ton potwierdzonych zasobów operatywnych, co gwarantuje stabilne wydobycie na co najmniej 60 lat.