Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Górnicy chcą podwyżek: Sytuacja może wymknąć się spod kontroli

02.09.2019 09:44 | 19 komentarzy | acz

30 sierpnia przedstawiciele central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej zwrócili się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o pilne spotkanie w sprawie sytuacji w spółce. Jak informuje śląska Solidarność, związkowcy chcą, aby szef resortu energii objął nadzorem rozmowy płacowe toczące się w PGG.

Górnicy chcą podwyżek: Sytuacja może wymknąć się spod kontroli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Kwestia wzrostu płac w spółce wymaga pilnego uregulowania. Bierność zarządu w tej sprawie działa na niekorzyść firmy, powodując rosnącą presję płacową wśród załóg kopalń spółki, odchodzenie fachowców do innych spółek węglowych – czytamy w piśmie skierowanym do szefa resortu energii.

W ocenie związkowców minister Tchórzewski powinien objąć nadzorem rozmowy dotyczące postulatów płacowych zgłoszonych przez stronę społeczną w PGG. – Liczymy na zrozumienie przez Pana Ministra powagi sytuacji, ponieważ atmosfera w Polskiej Grupie Górniczej S.A. staje się coraz bardziej napięta i może się wymknąć spod kontroli – napisali liderzy central związkowych.

Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej 1 sierpnia skierowały do zarządu spółki 4 postulaty dotyczące kształtowania się płac w firmie w IV kwartale tego roku i w roku 2020. Domagają się podwyżek płac od 2020 roku o 12 proc., przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 roku w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych, włączenia tego tzw. dodatku gwarantowanego z ubiegłorocznego porozumienia do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i czternastka oraz wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień 2019 roku. 29 sierpnia w siedzibie PGG w Katowicach odbyła się pierwsza runda rozmów płacowych pomiędzy zarządem i stroną społeczną. Spotkanie nie przyniosło jednak rozstrzygnięć.
Oprac. (acz). śląska solidarność