Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Za tereny po „Annie” miasto będzie musiało zapłacić?

03.08.2018 19:00 | 5 komentarzy | juk

- To jakiś skandal! Władze Spółki Restrukturyzacji Kopalń najpierw nam coś obiecują, a potem zmieniają zdanie - mówią pszowscy radni o zmianie stanowiska SRK w sprawie nieodpłatnego przejęcia pokopalnianych terenów przez miasto.

Za tereny po „Annie” miasto będzie musiało zapłacić?
Ważą się losy przejęcia przez Pszów niektórych obiektów po byłej kopalni Anna.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwa likwidacja pszowskiej kopalni Anna przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Szansę na ocalenie i ponowne wykorzystanie niektórych pokopalnianych obiektów i terenów zauważyło miasto. Władze Pszowa widzą w tej infrastrukturze potencjał gospodarczy oraz materiał na atrakcję turystyczną. Z kolei SRK doszło do wniosku, że może na pszowskiej Annie zarobić.

Zdecydowali, co chcą przejąć

W lutym pszowscy radni podjęli dwie uchwały, dotyczące nieodpłatnego nabycia od SRK pokopalnianych obiektów. W uchwałach zapisano chęć przejęcia m.in. rejonu szybu Ryszard, strzelnicy, zabytkowego budynku maszyny wyciągowej szybu Chrobry I oraz wieży szybu Jan, a także działki obejmującej ul. Kusocińskiego i boczną Bohaterów Westerplatte, ponadto terenów i budynków mających potencjał gospodarczy (m.in. działki drogowe).

SRK zmieniła zdanie

Kilka tygodni temu pszowscy włodarze otrzymali kilka pism od przedstawicieli SRK. Ich treść zaskoczyła władze miasta. W jednym z nich SRK informuje, że nie wyraża zgody na nieodpłatne nabycie przez miasto kilku obiektów. Chodzi m.in. o strzelnicę oraz dwie działki z placem składowym i obiektami przynależnymi przy ul. Skwary. Zamiast nieodpłatnego przejęcia władze SRK proponują miastu ich kupno. - To jakiś skandal! Władze SRK najpierw nam coś obiecują, a potem zmieniają zdanie - mówi zbulwersowany działaniami spółki radny Kazimierz Nawrat. Rajca nawiązuje przy tym do styczniowego spotkania przedstawicieli SRK z pszowskimi radnymi, podczas którego przekonywano, że spółka odda praktycznie każdy teren, którym zainteresowane jest miasto, nieodpłatnie.

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa