Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Beata Szydło w Rydułtowach. "Przyjechałam, żeby państwa wysłuchać"

05.05.2018 23:55 | 22 komentarze | mak

Górnictwo, szpital, sytuacja osób niepełnosprawnych - te tematy zdominowały spotkanie z wicepremier Beatą Szydło w Rydułtowach. - Dziękuję za to spotkanie. Miało mieć inny charakter, ale w tej chwili chyba nikt na Śląsku, a szczególnie w gminach górniczych, nie myśli o niczym innym, jak tylko by uwięzieni górnicy szczęśliwie wrócili do swoich rodzin - mówiła wicepremier nawiązując do akcji ratunkowej w Jastrzębiu.

Beata Szydło w Rydułtowach. "Przyjechałam, żeby państwa wysłuchać"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie z wicepremier Beatą Szydło odbyło się 5 maja w Rydułtowskim Centrum Kultury. Sala wypełniła się po brzegi. Na scenie zasiedli przedstawiciele górniczego stanu, mażoretki i panie z KGW. Tuż obok sceny przygotowano miejsce dla orkiestry. Wicepremier Beatę Szydło przywitały gromkie brawa. Ruchem dłoni prosiła, by brawa ustały. Wyjaśniła dlaczego. - Spotykamy się w niecodziennych okolicznościach. Orkiestra nie gra, bo jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń - mówiła wicepremier w kontekście tąpnięcie w kopalni w Jastrzębiu-Zdroju. - Trwa akcja ratunkowa. Głęboko wierzymy, że uwięzieni górnicy wrócą do swoich bliskich - dodała.

Dla rodzin, dla emerytów

Następnie Beata Szydło wspomniała czasy kampanii wyborczej z 2015 roku i okresu bezpośrednio go poprzedzającego, w którym przygotowywano program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. - Program PiS powstał w wyniku takich spotkań, jak to dzisiejsze - mówiła Beata Szydło. Podkreślała, że większość zobowiązań została zrealizowana. - Wsparcie rodzin, przedsiębiorców, osób starszych, reforma służby zdrowia, szkolnictwa, edukacji - wyliczała.

Zapowiedziała, że przed rządem kolejne wyzwania. Między inni te związane z demografią i kształtem systemu emerytalnego. - Przed nami dyskusja o tym, jak powinien wyglądać system emerytalny w Polsce. Co zrobić, by wspomóc tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji - zaznaczyła.

Pieniądze dla szpitala

Później przyszedł czas na opinie i pytania ze strony publiczności. Wicestarosta Danuta Maćkowska dziękowała pani wicepremier za wsparcie działań związanych ze służbą zdrowia i z oświatą. - Dziękujemy za dotacje na rzecz szpitala, za dofinansowanie na zakup specjalistycznego sprzętu - podkreślała. Prosiła o więcej, między innymi o pomoc w pozyskaniu pieniędzy na przystosowanie jednego z obiektów szpitala w Rydułtowach na ośrodek leczenia wieku podeszłego.

O kleszczu

W sprawie rydułtowskiego szpitala był też głos kontra. Wypowiedział się jeden z mieszkańców. Zachęcił wicepremier Szydło, żeby zobaczyła w jakim stanie jest szpital w Rydułtowach. - Taki jest zniszczony - mówił mężczyzna. - A w 2003 r. to był jedyny szpital w Polsce, który był na finansowym plusie - grzmiał. - Proszę sobie wyobrazić, że człowiek przyjdzie do szpitala z kleszczem, to mówią "idź do lekarza rodzinnego, on da skierowanie do Rybnika albo Wodzisławia". Żeby kleszcza wyciągnęli. Jak Boga kocham - opisywał mieszkaniec. Podzielił się też swoim pomysłem. - Za Macierewicza miałem pomysł, żeby ten szpital zrobić na wojskowy, no ale Macierewicza już nie ma - zakończył.

Rekompensaty

Wiceprzewodniczący rady powiatu wodzisławskiego Ryszard Zalewski zainteresował się w jaki sposób rządowi udaje się pozyskiwać do budżetu państwa większe wpływy z podatku VAT. Z kolei jeden z mieszkańców dziękował za to, że przyznano emerytom górniczym rekompensaty za deputat. Była też prośba mieszkanki o rozwiązanie kwestii rekompensat dla wdów. 

Bardzo emocjonalne było wystąpienie jednej z mieszkanek dotyczące sytuacji osób niepełnosprawnych. - Boli mnie, że część osób odrzuciła projekt wsparcia dla osób i rodzin niepełnosprawnych przygotowany przez minister Rafalską - mówiła.