Piątek, 24 maja 2019

imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

Industriada w Rybniku. Na kopalni Ignacy i w Hucie Silesia [ZAPOWIEDŹ]

08.06.2017 08:45 | 0 komentarzy | pm

10 czerwca Rybnik pokaże swój industrialny potencjał.

Industriada w Rybniku. Na kopalni Ignacy i w Hucie Silesia [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Święto Szlaku Zabytków Techniki coraz bliżej. Na rybnicką odsłonę Industriady złożą się wydarzenia organizowane w kojarzonych z przemysłowym dziedzictwem dzielnicach – Niewiadom i Paruszowiec-Piaski.
Święto Szlaku Zabytków Techniki w Rybniku odbędzie się tradycyjnie na terenie Zabytkowej Kopani „Ignacy” w Niewiadomiu. Tegoroczna edycja wydarzenia pozwoli też Rybnikowi przywrócić pamięć o wartości materialnego i niematerialnego dziedzictwa Huty Silesia dzięki przyznaniu tytułu „Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2017” osiedlu patronackiemu tego zakładu i realizacji programu „Magiczna Silesia” Instytutu Społecznego Silesia. – Jest tak, że często nie doceniamy tego, co mamy – a tymczasem mamy czym się chwalić. Paruszowiec i kopalnia „Ignacy” to dwie perełki związane z historią Rybnika. Industriada będzie doskonałą okazją, by pokazać potencjał tych miejsc – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
– To, że w tym roku Industriada w Rybniku organizowana jest w większym wymiarze, to efekt działania wielu osób, współpracy instytucji znajdujących się w dzielnicy Niewiadom i Paruszowiec-Piaski, zaangażowania organizacji społecznych i mieszkańców dzielnic – podkreślał Marcin Stach, doradca prezydenta do spraw rewitalizacji, wskazując zwłaszcza na rolę Industrialnego Centrum Kultury, Instytutu Społecznego Silesia i filii nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.
Znalezienie się osiedla dzielnicy Paruszowiec-Piaski na liście industriadowych atrakcji to ogromny sukces, zważywszy na fakt, że w przestrzeni związanej z Hutą Silesia nie zachowały się urządzenia technologiczne będące atrakcją większości związanych ze Świętem Szlaku Zabytków Techniki miejsc. Od maszyn ważniejsze okazały się jednak ludzkie emocje i klimat związany z tą wyjątkową przestrzenią. – Festiwalowe wydarzenia zaplanowane na 10 czerwca będą realizowane w obrębie podwórek osiedla patronackiego przy ul. Przemysłowej, bazując tematycznie na 250-letniej historii Huty Silesia. Planujemy działania, które będą odniesieniem do ciągu produkcyjnego huty, pokażemy je w wymiarze edukacyjnym i emocjonalnym. Przede wszystkim chcemy wyjść do ludzi, sprawić, by to oni tworzyli przestrzeń – dodaje Marcin Stach.