Sobota, 26 września 2020

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

Woda z Raciborza płynie do Lubomi

27.03.2013 15:17 | 2 komentarze | e

Dzisiaj, w Urzędzie Gminy Lubomia podpisano umowę pomiędzy Gminą Lubomia i  Zakładem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu.

Woda z Raciborza płynie do Lubomi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to umowa na dzierżawę magistrali wodociągowej oraz pomiędzy Zakładem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. i Zakładem Wodociągowo-Kanalizacyjnym w Lubomi na dostawę wody w ilości 600 m3 na dobę. Zwiększa to sprzedaż wody raciborskiej spółki o  ok. 10%. Teraz dobowa sprzedaż wyniesie ponad 7000 m3.

ZWiK Sp. z o.o. eksploatuje trzy ujęcia z możliwością poboru wody w ilości nawet 20 tys. m3 na dobę. Raciborska woda jest bardzo dobrej jakości. Pobierana jest ze złóż podziemnych z głębokości od 50 do 130 m. Uzdatniana jest w dwóch stacjach, a proces ten polega na usunięciu nadmiaru żelaza i manganu. Odbywa się to bez użycia środków chemicznych. Po prostu woda jest napowietrzana a potem filtrowana na złożach piaskowo-antracytowych. Cały proces produkcji jest nadzorowany pod względem technicznym przez system komputerowy a pod względem jakości przez zakładowe laboratorium.

Woda do Lubomi dostarczana jest nowym rurociągiem o długości 11 241 m włączonym do raciborskiej sieci w Brzeziu. Po drodze są dwie pompownie kontenerowe wyposażone w agregaty prądotwórcze na wypadek zaniku prądu. W Lubomi woda gromadzona jest w dwóch zbiornikach o pojemności 600 m3 i stąd czerpana do istniejącej sieci gminnej.