Czwartek, 18 lipca 2019

imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

RSS

05.12.2011 12:17 | 12 komentarzy | art

W Godowie i Mszanie nie będą realizowane projekty montażu instalacji solarnych za unijne pieniądze. Inne inwestycje z powiatu wodzisławskiego też przepadły.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął listę rankingową „ekologicznych” projektów, które otrzymają dofinansowanie z unijnej kasy. Do rozdysponowania jest sporo bo ponad 87 mln zł. Oczekiwania były jednak znacznie większe. W sumie zgłoszono bowiem 143 projekty na kwotę aż 440,5 mln zł!

Siłą rzeczy, zdecydowana mniejszość projektów znalazła się na głównej liście inwestycji, które otrzymają dofinansowanie. Niestety nie trafiła na nią ani jedna z powiatu wodzisławskiego. Najbardziej żałować będą mieszkańcy Godowa i Mszany. Obie gminy złożyły wnioski o dofinansowanie do instalacji solarnych. Gdyby się udało środki pozyskać to mieszkańcy pokryliby jedynie 15 procent kosztów instalacji solarów. Reszta pochodziłaby z dofinansowania. Nic więc dziwnego, że chętnych było niemało. W samym Godowie zgłosiło się ponad 700 właścicieli domów. Gmina liczyła na pozyskanie prawie 7 mln zł, ale jej wniosek znalazł się dopiero na 54. miejscu listy rezerwowej i szanse na pozyskanie środków są bliskie zeru.

- To oznacza, że projekt nie będzie realizowany. Mieszkańcom pozostaną oferty prywatnych firm. Na pewno zorganizujemy dla chętnych spotkania z nimi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie gwarantują one aż tak wysokiego poziomu dofinansowania i chętnych do skorzystania z ich oferty może być mniej – przyznaje Tomasz Kasperuk, zastępca wójta Godowa. Jeszcze niżej bo na 63. miejscu listy rezerwowej znalazł się wniosek Mszany, która liczyła na pozyskanie 2,3 mln zł.W tym wypadku również o solarach za unijne pieniądze mieszakńcy muszą zapomnieć.

Na liście rezerwowej znalazły się ponadto wnioski na kompleksową termomodernizację ZOZ-u Wodzisław ( 5,2 mln zł), termomodernizację 5 obiektów w Godowie (1,7 mln zł), termomodernizację SP nr 3 w Rydułtowach (930 tys. zł) oraz termomodernizację SP nr 3 i Sokolni w Radlinie (1,1 mln zł). Wszystkie one mają niewielkie szanse na uzyskanie dofinansowania.

 

(art)