Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rydułtowy: Dyskutowali o śmieciach. W tle problem z obniżeniem opłat za brak popiołu

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Rydułtowy dyskutowano na temat gospodarki odpadami. Nie obyło się bez głośnego ostatnio tematu obniżenia opłaty dla nieruchomości, które nie wytwarzają popiołu i żużla.

Rydułtowy: Dyskutowali o śmieciach. W tle problem z obniżeniem opłat za brak popiołu
Podczas lutowej sesji obecna była również prokurent firmy Naprzód, która odpowiadała na szczegółowe pytania radnych.

ównym tematem ostatniej sesji Rady Miejskiej w Rydułtowach był gospodarowanie odpadami. Temat ten budzi wielkie emocje od lat, szczególnie w zakresie odpowiedniej selekcji śmieci do poszczególnych frakcji. Poruszono także sprawę sugerowanego przez mieszkańców oddzielenia popiołu i żużla od płatności dla osób, które go nie produkują.

W ostatnich tygodniach grupa mieszkańców poruszała temat popiołu i żużla odbieranego z posesji w zabudowie indywidualnej. Jerzy Majer - społecznik z Rydułtów, nie zgadza się z obecnymi stawkami opłat za gospodarowanie odpadami, gdyż jego zdaniem, podobnie jak wielu innych popierających go mieszkańców Rydułtów, osoby, które mają źródło ciepła nie wytwarzające popiołu powinny płacić mniej. - W tej sprawie 21 maja 2021 roku został złożony wniosek - projekt do Przewodniczącego Rady Miasta Rydułtowy o zróżnicowanie opłat za śmieci mojego autorstwa. Wobec naruszenia zasad informowania Radnych o wnioskach społecznych i braku decyzji w tej sprawie na Sesji Rady Miasta w dniu 25 listopada 2021 roku, złożono skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o uchylenie w całości uchwały w sprawie opłat na rok 2022 – wyjaśnia Jerzy Majer. W piśmie do SKO, przesłanym również do naszej redakcji rydułtowianin zarzuca również, że został wprowadzony w błąd odnośnie procedowania uchwały na sesji, która odbyła się 25 listopada 2021 r. - Argumentem za możliwością wprowadzenia obniżki jest fakt, iż w przypadku bioodpadów osoby, które posiadają kompostownik płacą mniej. Zapisy Ustawy o z utrzymaniu czystości i porządku w gminach chociaż zmieniane, zawierają istotne błędy, na które nikt z pracowników urzędów i prawników nie reaguje od lipca 1993 roku, kiedy ustawa weszła w życie. Należy mocno i dosadnie ocenić to jako niechlujne lenistwo urzędnicze. M.in. ustawa przewiduje odbiór odpadów szklanych, opakowań plastikowych, tektur i papierów oraz przewiduje odpady zmieszane, a nie wyszczególnia popiołu i żużla – precyzuje mieszkaniec.

Po cienkim lodzie

Temat zróżnicowania opłat za żużle i popioły, pojawił się w dyskusji na lutowej Sesji Rady Miasta Rydułtowy. Przewodniczący rady Lucjan Szwan stwierdził, że uwzględnienie takiego rozwiązania jest niemożliwe. Podał przykład innych osób, które będą występować z podobnymi wnioskami. Według Szwana może się okazać, że np. osoba nie posiadająca miejsca zielonego na swojej posesji będzie domagała się pomniejszenia kwoty za odbiór bioodpadów argumentując, że takowych nie posiada. - Nie trzeba być ekonomistą, by poznać strukturę kosztów wytworzenia GJ-i energii cieplnej, za które płacą mieszkańcy bloków, w cenie których zawarto m.in. koszt odbioru i utylizacji popiołów i żużli, co leży po stronie dostarczyciela ciepła i ciepłej wody czyli EC, zaś Radni Miasta tych mieszkańców z racji jednolitej stawki za śmieci, obciążają podwójnymi kosztami za odbiór popiołów i żużli, których mieszkańcy tych budynków wielorodzinnych także nie produkują! - tłumaczy J.Majer, podkreślając, że urzędnicy wraz z prawnikami powinni wystąpić o dokonanie odpowiednich zmian w ustawie.

Sprawa dla parlamentarzystów

Mieszkańcy jednak nie poddają się w sprawie wnioskowanego o 16 proc. zróżnicowania stawek za brak wytwarzania popiołu oraz żużli w nieruchomościach o luźnej zabudowie mieszkalnej i interweniują w instytucjach nadzorczych. Zawiadomienie w tej sprawie skierowali do SKO i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Inicjatywna grupa mieszkańców jest również w kontakcie z jedną z posłanek naszego okręgu, bo problem ten zdecydowanie należy rozwiązać na płaszczyźnie legislacyjnej. - Temat gospodarki odpadami dotyczy każdego mieszkańca w całej Polsce. Posiadamy doświadczenia stosowania podobnych rozwiązań w Norwegii, Niemczech, Danii czy w Czechach: z miastami niektórych z tych państw miasto Rydułtowy ma podpisane umowy partnerskie. Czyż nie warto skorzystać z Ich rozwiązań? - pytają inicjatorzy zmian. Widoczne są obecnie niedoskonałości systemu, które powinny być pilnie zmodyfikowane tak, aby był to system jak najbardziej racjonalny, pozbawiony absurdów i zrozumiały dla mieszkańców. Jest to zadanie dla ustawodawcy, a może celowo nikt nie porusza tego tematu?

Zmiany w systemie

Rydułtowy obecnie mają podpisaną umowę na wywóz odpadów z firmą Naprzód Rydułtowy sp. z o.o. do 31 grudnia 2022 roku. Podczas lutowej sesji obecna była również prokurent firmy Naprzód, która odpowiadała na szczegółowe pytania radnych. W porównaniu do roku 2021 nastąpiło kilka zmian. Zwiększono częstotliwość odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych w zabudowie wielolokalowej. Obecnie odbierane są dwa razy w miesiącu. Druga zmiana dotyczy kwestii uszkodzenia pojemników na śmieci. W przypadku stwierdzenia przez wykonawcę uszkodzenia pojemnika lub tego, że nie nadaje się już do eksploatacji wykonawca zobowiązany jest do wykonania dokumentacji fotograficznej i przekazania jej przed wykonaniem odbioru do zamawiającego. W przypadku braku takiego zgłoszenia przez odbiorcę odpadów, zostanie to potraktowane jako uszkodzenie z jego winy. Trzecia zmiana dotyczy braku możliwości odbioru w przypadku braku dojazdu do danej posesji lub wygonu z przyczyn niezależnych od wykonawcy np.: oblodzenia nawierzchni czy grząskiej droga w wyniku dużych opadów atmosferycznych.

Najważniejsza zmiana, która nastąpiła, to jest zróżnicowanie cen w zależności od rodzaju odpadów. W ramach poprzedniej umowy cena była jednolita dla każdej frakcji i wynosiła 688 zł i 09 gr. brutto. W nowej umowie zostało to podzielone na pięć grup cenowych: odpady niesegregowane, zmieszane odpady opakowaniowe, odpady wielkogabarytowe, bioodpady oraz przeterminowane leki.

Bezsensowne przepisy

Dla mieszkańców pojawiają się jednak dodatkowe problemy w gospodarowaniu odpadami wynikającymi z całego systemu. Mieszkańcy często nie rozumieją w jaki sposób prawidłowo segregować odpady, gdyż system zaczyna być coraz bardziej skomplikowany i wręcz czasami nieracjonalny. Przykładem może być kwestia styropianu, którego (jak wynika chociażby ze strony urzędu miasta) jest kilka rodzajów. Styropian budowlany (czysty lub brudny) należy dostarczyć do PSZOK-u, zaś styropian będący np. obudową ochronną lodówki czy telewizora wrzuca się do odpadów zmieszanych. Styropian z opakowań, np. po żywności także powinien trafić do odpadów zmieszanych, choć według niektórych jako tworzywo sztuczne, po oczyszczeniu powinien być składowany razem z plastikiem. Jest to dla wielu mieszkańców zamęt, który niepotrzebnie został wprowadzony, a którego nie można rozwiązać na płaszczyźnie samorządu, bo nie pozwalają na to obowiązujące przepisy. Stąd apel niektórych radnych o interwencję u parlamentarzystów.

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_niżej (46.134. * .90) 24.03.2022 12:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W odpowiedzi do jerzymajer również serdecznie witam!
cały problem w odbiorze odpadów segregowanych
polega nie na tym to co oddajesz a ile tego oddajesz (segregujesz)
jedynym sensownym rozwiązaniem to jak wcześniej mówiłem
"płacimy od ilości oddawanych odpadów segregowanych"
rozwiązanie proste lecz kłopotliwe
na każdy worek, pojemnik wystawiony do odebrania naklejasz np swój indywidualny kod kreskowy
przypisany do danego gospodarstwa domowego i z danym rodzajem odpadu
to rozwiązanie powinno być przemyślane w przyszłości
dotyczyło by to gospodarstwa domowego czyli miejsca gdzie wytwarzane są śmieci
bez względu na to czy to dom jedno lub wielo -rodzinny czy mieszkanie w bloku
poniekąd była by kontrola nad tym czy w ogóle dane gospodarstwo segreguje i oddaje odpadki

jerzymajer 24.03.2022 11:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

W odpowiedzi do_niżej (46.134. * .90) serdecznie witam! W napisanym przeze mnie projekcie nowelizacji Ustawy... wniosłem m.in. zapisy, by Rady Gminy wyceniły oddzielnie stawki za odbiór opakowań szklanych, stawkę za odpady plastikowe, oddzielnie za odpady popiołowe i żużlowe oraz stawkę za odpady papierowe, tekturowe i tekstylia (czyli te dotąd nazywane odpadami zmieszanymi. Tak zróżnicowane stawki znajdowałyby się w DEKLARACJI mieszkańca, na podstawie której wnosiliby opłaty kwartalnie. Przyjęto by tym samym ZASADĘ: PŁACENIA ZA WYKONANĄ USŁUGĘ tj. za odbiór wytworzonych odpadów.

~do_niżej (46.134. * .90) 24.03.2022 10:31
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

masz poniekąd rację
ale jest mały problem
są gospodarstwa które produkują popiół ale nie produkują odpadków bio
w mojej miejscowości ilość wytwarzanych odpadów rocznie
1 miejsce BIO
2 miejsce Plastik
3 miejsce Popiół
4 miejsce szkło i papier

~Ekofan (5.173. * .254) 24.03.2022 10:24
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Opłaty za popiół powinni płacić tylko „wytwórcy” czyli użytkownicy kopciuchów aby ich to w jakiś sposób zmotywowało do zmiany na bardziej ekologiczne źródło ciepła.
Zresztą węgiel będzie wkrótce po 1800-2000 zł. za tonę to im się oczy otworzą

jerzymajer 24.03.2022 09:09

Wniosek do Radnych! „Czy nie jest Wam po prostu wstyd, najpierw podnosić diety radnym czyli samym sobie oraz uposażenia osób funkcyjnych, a później podnosić stawki opłat na śmieci i podnosić stawki podatków w mieście???? Przypomnijcie z jakimi hasłami startowaliście w wyborach do Rady Miasta i patriotycznie byłyby - szczególnie dziś, podjęcie honorowej uchwały o całkowitej rezygnacji z diet Radnych!!!!"
Utrzymanie jednolitej stawki za odbiór śmieci, to nic innego jak forma niesłusznego opodatkowania, przymusowego sponsoringu, płacenia „napiwku” za niewykonaną usługę z nieruchomości na której popioły i żużle NIE POWSTAJĄ! Radni, którzy głosowali za podniesieniem stawek za śmieci w listopadzie 2021r. mogą sponsorować, płacić napiwki, czyniąc to ze swoich własnych zasobów pieniężnych, lecz nie powinni ZMUSZAĆ do płacenia daniny pozostałych mieszkańców miasta, skutecznie przyczyniających się do poprawy stanu powietrza w mieście stosując ogrzewanie mieszkań gazem, pompami ciepła czy ciepłem przewodowym. Pracownicy wraz z zapleczem prawników Urzędu Miasta, maja szerokie możliwości wystąpień z projektem i dokonania stosownych zmian w zapisach Ustawy i to winien być miernik starań Radnych i Urzędu Miasta Rydułtowy - o wspólne dobro mieszkańców!

Objektywny 22.03.2022 21:05

Do(46.134.*.100) ....muszę przyznać dobry jesteś ,szkoda tylko że ciebie tak mało jest ..... Pozdrawiam .

~do_niżej (46.134. * .100) 22.03.2022 11:00

odpowiadam:

"widzisz zapytam kto dzisiaj pilnuje tego żeby każdy mieszkaniec miał umowę śmieciową czy do wywozu szamba ?" :

władza lokalna urząd miasta urząd gminy ;

"Uważasz że firmy zajmujące się wywózką śmieci nie ogarnęły by tego kto nie posiada umowy i dlatego potrzebny jest im pośrednik w tym wypadku miasto" :

nie nie uważam tylko rząd zobligował lokalne władze do trzymania porządku w kwestii gospodarowania odpadami

"(To może by nie obrazić twojej inteligencji, zapytam jeszcze kiedy jest towar tańszy bezpośrednio od producenta ?czy kupiony dzięki pośrednikowi ?? I kto wtedy dyktuje warunki ???? "

pytanie nie związane z tematem

"Mogę tylko dodać że zajmowanie się tym za które śmieci ma ktoś płacić a ktoś inny nie płacić , doprowadzi do większego bajzlu"

tu masz 100% rację

"Moja teściowa chora cały czas leży w łóżku nie wytwarza żadnych śmieci a płacić musi "

czyli Szanowna Teściowa nie żyje, przykro mi :(


Objektywny 22.03.2022 08:19

Do (46.135.*.100) ... Mógłbym się z tobą zgodzić , tylko widzisz zapytam kto dzisiaj pilnuje tego żeby każdy mieszkaniec miał umowę śmieciową czy do wywozu szamba ? urząd miasta , firma od wywozu śmieci czy sąsiad ???? Uważasz że firmy zajmujące się wywózką śmieci nie ogarnęły by tego kto nie posiada umowy i dlatego potrzebny jest im pośrednik w tym wypadku miasto . (To może by nie obrazić twojej inteligencji, zapytam jeszcze kiedy jest towar tańszy bezpośrednio od producenta ?czy kupiony dzięki pośrednikowi ?? I kto wtedy dyktuje warunki ???? -jak by tu nie powiedzieć twojej umowy , za Twoje pieniądze jak pamiętasz - A którą Musiałeś zawrzeć jako dobry mieszkaniec swojego miasta ,nieprawdaż ... Mogę tylko dodać że zajmowanie się tym za które śmieci ma ktoś płacić a ktoś inny nie płacić , doprowadzi do większego bajzlu dzisiaj popiół jutro coś tam ,coś tam ostatnio słyszałem ----Moja teściowa chora cały czas leży w łóżku nie wytwarza żadnych śmieci a płacić musi ----- dlatego jestem zdania by nie ruszać już tego , nic nie jest doskonałe a poprawianie zwiększa tylko koszty które niestety ponoszą tylko sami mieszkańcy ....

~do_niżej (46.134. * .100) 22.03.2022 07:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"A wracając do tematu nie wiem czy pamiętasz było kiedyś tak że każdy mieszkaniec wybierał sobie firmę do odbioru śmieci i wybierał sobie sobie taką która oferowała korzystniejsze warunki nieprawdaż ????"
Pamiętam
Wtedy 90 % mieszkańców domów prywatnych nie mieli z nikim podpisanej umowy
Większości śmieci tzw "palnych" ogrzewało domy
Jedynie spółdzielnie mieszkaniowe "tzw bloki"
Miały podpisane umowę o wywóz śmieci
W pewnym okresie wprowadzono kosze i podpisanie umowy z firmą wywożącą nieczystości.
Ale dużo gospodarstw domowych omijało to szerokim łukiem
Kosz stał ale tylko dla ozdoby.
Uszczelniono ten system i obowiązkiem obarczono urząd miasta czy gminy.
Teraz płacisz kasę za śmieci do urzędu a kiedyś do firmy wywożącej.
Teraz jedyny problem to jak uczciwe obciążyć każdego za produkowane śmieci.
Jest rozwiązanie kosztowne i pracochłonne.
Każdy worek ma przypisany do gospodarstwa domowego indywidualny kod np kreskowy
Oddajesz worek z plastikiem odbierający skanuje i zalicza ci jeden worek na konto i za to później płacisz

Objektywny 21.03.2022 16:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do (46.134.*.194) ..tak to prawda ,ale gdyby niektórzy czytali komentarze z zrozumieniem to może przeczytali by też w nich aluzję .A może tak po prostu zapytam a nuż uda ci się zrozumieć ,trochę z żartem - Wolałabyś sobie sam wybrać osobę na żonę ??? Czy może zrobić to np. m..... za ciebie . A wracając do tematu nie wiem czy pamiętasz było kiedyś tak że każdy mieszkaniec wybierał sobie firmę do odbioru śmieci i wybierał sobie sobie taką która oferowała korzystniejsze warunki nieprawdaż ???? Jak myślisz co się stało że dzisiaj jest inaczej i wybierają za ciebie ?????? ....

~do_niżej (46.134. * .194) 21.03.2022 13:46
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"gdyby wszystkie firmy działały na jednakowych zasadach za jednakowe ceny"
to wtedy by był monopol
brak konkurencji
czyli komuna

Objektywny 21.03.2022 10:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Zwitek- i co z tym zrobisz ???? Dobrze że tylko na tyle nas ......... ,i że jeszcze nie wymyślili by dzielić śmieci na kolory ,zapachy , wagi itp. A nie dziwi cię np. to że miasto wybiera kto ma zajmować się twoimi śmieciami , co ty na to ? Zgodził bym się na takie rozwiązanie wywozu śmieci ,gdyby wszystkie firmy działały na jednakowych zasadach za jednakowe ceny ,zaś w innym wypadku czy nie było by rozsądniej byś sam mógł sobie wybrać firmę od wywozu i utylizacji która korzystniejsza będzie dla ciebie nie miasta czy gminy .Co ty na to ?????

~Zwitek (46.204. * .139) 21.03.2022 09:35
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Trawa wywozić na pszok samemu popiołu nie mam płacę za 3 lub 4 worki w miesiącu co oddaje ponad 90 zł

mhl999 20.03.2022 21:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Autor tej uchwały powinien się zdrowo zastanowić. Opłata jest solidarnościowa i przeliczana "teoretycznie" na wszystkich płatników. Tworzenie wyjątków w ustawie samo w sobie było złe, a dalsze ich tworzenie do niczego dobrego nie doprowadzi. Realnie "emeryci" w podeszłym wieku powinni domagać się niższych opłat gdyż realnie wytwarzają "wagowo" zdecydowanie mniej odpadów niż rodzina z dwójką dzieci. Ciekaw jestem jakie było by wówczas stanowisko autora uchwały gdyby do głosu doszli emeryci, którzy statystycznie wytwarzają odpady poniżej średniej na mieszkańca. Bycie eko nie może przysłaniać racjonalnego myślenia.

Objektywny 19.03.2022 10:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobra ,dobra ,a co mieszkańcy osiedli mieszkaniowych których ciepłownie dostarczają ciepło do ich mieszkań przez opalanie węglem ????? Tak samo co z mieszkańcami którzy mają kapostniki na trawę czy zwierzęta które zjadają odpady żywnościowe ,itd ,itd, te debatowania o d.... Maryni wyniesie drożej od obniżki popiołu niektórym sklucajac mieszkańców .Proste jest ,są śmieci potrzeba wywóz zapłacić , powinna być jedna stawka .Nikt jeszcze nie wpadł na pomysł by zważyć ,mierzyć czy śmierdzą mniej czy mocniej , czy też kto więcej naprodukował śmieci . .Przestańcie w końcu się ośmieszać ! !!! ... Otwórzcie oczy może zobaczycie w końcu co tak naprawdę dzisiaj jest potrzebne naszemu miastu ,zobaczycie że są ważniejsze sprawy od obniżenia złotówki niektórym ,dla mnie nienormalności już jest to że miasto zrobiło siebie pośrednikiem w odbiorach śmieci jakby firmy same nie potrafiły zawierać umów z mieszkańcami co do wywozów .Czy prawdą nie jest czasem że gdzie kucharek sześć tam się nie najesz ale za to drogo zapłacisz ???????? .....

~Sid (46.134. * .209) 19.03.2022 00:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Po co obniżać stawki przecież trzeba dać sobie podwyżkę.