Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

60 budek lęgowych dla ptaków czeka na lokatorów w Jastrzębiu-Zdroju

W lutym szkoły, przedszkola oraz ogrody działkowe w Jastrzębiu-Zdroju otrzymały budki lęgowe dla ptaków. Małe domki, zawieszone na słupach, ścianach budynków czy drzewach z całą pewnością zostaną zamieszkałe przez najróżniejsze ptasie rodziny. Miasto kupiło łącznie 60 sztuk takich domków. 

60 budek lęgowych dla ptaków czeka na lokatorów w Jastrzębiu-Zdroju
fot. UM Jastrzębie-Zdrój

60 budek lęgowych dla ptaków czeka na lokatorów w Jastrzębiu-Zdroju 

Budki lęgowe można wieszać o każdej porze roku, jednak większość ptaków zasiedla je w okresie wiosennym. Budek lęgowych na zimę nie należy zdejmować, gdyż zapewniają one ochronę ptakom zimującym w przypadku złej pogody.

W większości przypadków budki lęgowe wiesza się na wysokości 3-5 metrów nad ziemią. Dla sów, pustułki, dzięciołów budki wiesza się powyżej 5 metrów. Jednakże poszczególne gatunki ptaków mają różniące się preferencje. Wysokość wieszania budek lęgowych musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort gnieżdżącym się w nich ptakom. Budki najlepiej przybić do drzewa solidnymi gwoździami – ważne, żeby np. budka się nie kiwała na wietrze. Usztywnienie i wzmocnienie zagwarantuje nam użycie 2-3 gwoździ w jednym miejscu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie uszkadza drzewa i może być stosowane wielokrotnie. Ważna jest nie tylko wysokość montażu budki, ale też odległość jednej od drugiej. Budki mniejszych gatunków wymagają odległości 15-20 metrów od siebie, większe około 30 metrów, ale są oczywiście wyjątki, np. budki dla szpaków można wieszać nieco gęściej.

Dla ptaków najgroźniejsze są drapieżniki, najczęściej są to koty i wiewiórki. Najlepszą ochroną przed nimi jest wykonanie specjalnego przedłużenia wejścia, a także umieszczenie na wewnętrznej ściance prostokątnego klocka, który ułatwi ptakom wychodzenie. Niebezpieczne jest też montowanie budki w mocno nasłonecznionym miejscu. Gniazdo założone w chłodniejszym okresie może w czasie upałów stać się pułapką dla ptaków, zwłaszcza dla piskląt. Zadbajmy o ich przynajmniej częściowe zacienienie. Jeśli chodzi o kierunek, najchętniej zasiedlane przez ptaki są skrzynki lęgowe posiadające wlot od wschodu lub południowego wschodu (z uwagi na najczęstsze w Polsce wiatry zachodnie).

Pamiętać należy, aby późną jesienią przeglądać wszystkie budki i usuwać z nich gniazda. Można je wyparzyć wrzątkiem i szybko wysuszyć, stosowanym czasem rozwiązaniem jest też opalenie budek. Zabije to pasożyty, a na wiosnę ptaki chętniej wprowadzą się do pustego miejsca. Gniazdo nieusunięte i tak zostanie nadbudowane, co skróci odległość do wlotu i ułatwi dostęp drapieżnikom. Przy okazji warto odnotowywać gdzie ptaki się nie zalęgły, jeśli sytuacja powtarza się przez 3-4 lata warto przewiesić budkę w innej lokalizacji. Dobrze utrzymywane budki są w stanie służyć wiele lat – warto jednak co sezon je przeglądać, naprawiać lub po prostu w przypadku poważniejszych uszkodzeń wymieniać na nowe. Obecność ptaków w ogrodzie będzie dzięki tym zabiegom stała, a użytkownikom przyniesie same korzyści.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].