Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Żory: Urzędnicy kontrolują posesje - są wnioski do sądu

13.02.2020 12:59 | 0 komentarzy | ska

Kontrole posesji w Żorach pod kątem spalania odpadów trwają. Nie tylko te wynikające ze zgłoszeń mieszkańców, ale też obligatoryjne, podejmowane podczas alertów smogowych. Miasto ma obowiązek przeprowadzić co najmniej 2 kontrole po smogowym ogłoszeniu ostrzegawczym i co najmniej pięć kontroli po ogłoszeniu alarmowym. 

Żory: Urzędnicy kontrolują posesje - są wnioski do sądu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żory: Urzędnicy kontrolują posesje - są wnioski do sądu

Zapytaliśmy w żorskim magistracie ile przeprowadzono kontroli w tym sezonie grzewczym (stan na 27 stycznia).
- Kontrole posesji pod kątem spalanych w domowych piecach paliw prowadzone są w naszym mieście od wielu lat. Przeprowadzane są przez pracowników Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych oraz innych upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Żory. W trwającym obecnie sezonie grzewczym, w podanym terminie tj. od 1.09.2019 do 27.01.2020 przeprowadzono do tej pory 158 kontroli. Jedno postępowanie jest obecnie w toku, czekamy na wyniki próbek  z laboratorium - informuje Anna Ujma, Główny Specjalista – Pełnomocnik Prezydenta Żor ds. Promocji, Kultury i Sportu. 
W analogicznym okresie poprzedniego sezonu grzewczego przeprowadzonych zostało 161 kontroli. W całym 2019 roku skierowano 5 wniosków o ukaranie, potwierdzonych ekspertyzą spalania. Natomiast w 2018 roku takich wniosków było 18.
Przypomnijmy, że za spalanie odpadów lub paliw zabronionych uchwałą antysmogową województwa można otrzymać mandat do 500 zł.