Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Śmieci w naszych lasach - oto co wyrzucają mieszkańcy regionu [ZDJĘCIA]

24.01.2020 13:00 | 6 komentarzy | ska

W Nadleśnictwie Rybnik, które swoim obszarem obejmuje m.in. miasta Rybnik, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój i Żory, w ubiegłym roku przeznaczono na usuwanie śmieci z lasów blisko 100 tys. zł! Do lasu wyrzucono nawet samochód - fiata 126p całkowicie wypchanego śmieciami... ZOBACZ ZDJĘCIA!

Śmieci w naszych lasach - oto co wyrzucają mieszkańcy regionu [ZDJĘCIA]
Fot. Nadleśnictwo Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śmieci w naszych lasach - oto co wyrzucają mieszkańcy regionu [ZDJĘCIA]

Leśnicy wraz ze strażą leśną cały czas walczą z procederem wyrzucania odpadów do lasu. Aby złapać sprawców takiego wykroczenia, stosowane są różne metody: fotopułapki, patrole, rozmowy z mieszkańcami, a czasem po prostu przeszukiwanie stert odpadów, aby znaleźć dane osób odpowiedzialnych. 

Często zdarza się, że to firmy porządkujące posesje czy stare domy wyrzucają śmieci do lasu. Nawet całe ciężarówki śmieci. W ubiegłym roku z lasów Nadleśnictwa Rybnik wywieziono ponad 500 kubików odpadów, a roczne koszty utylizacji śmieci z lasów dochodzą do 100 tys. zł. (w tym ok. 73 tys. zł za uprzątnięcie lasów po śmieciarzach i bezdomnych oraz koszty wywozu śmieci z koszy przy miejscach parkingowych). 

Leśnicy wśród odpadów często znajdują dane osobowe. Wśród lesnych znalezisk z minionego tygodnia są m.in korespondencje bankowe wraz z kartami płatniczymi oraz kasa fiskalna z pozostawionymi w środku wydrukami. - To ułatwia dotarcie do sprawcy, choć nie zawsze jest to łatwe - słyszymy w Straży Leśnej Nadleśnictwa Rybnik. 

Co grozi za zaśmiecanie terenów leśnych? Za samo zasmiecanie strażnicy mogą wystawić mandat w wysokości 500 zł, ale gdy dołożą do tego kolejne artykuły z Kodeksu Wykroczeń (np. za nieuprawniony wjazd do lasu) mandat może wzrosnąć do 1000 zł. Często też sprawy kierowane są do sądu, który w stosunku do sprawców może orzec karę grzywny, aresztu oraz nawiązki na pokrycie utylizacji i transportu wyrzuconych odpadów (w zależności od rangi popełnionego czynu). 

Jeżeli jesteś świadkiem wyrzucania do lasu śmieci, skontaktuj się ze strażnikami z Nadleśnictwa Rybnik pod numerem tel.  (32) 422 37 48 wew. 221.