środa, 15 lipca 2020

imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

RSS

Grab z Jankowic może zostać drzewem roku

21.06.2019 18:30 | 0 komentarzy | eco

Przez cały czerwiec na stronie Klubu Gaja www.drzeworoku.pl można oddać swój głos na najciekawsze drzewo konkursu Drzewo Roku 2019. W plebiscycie decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. To my przecież często nadajemy drzewom imiona, sadzimy je z okazji różnych wydarzeń, odpoczywamy w ich cieniu, bronimy przed wycinką. Które drzewo zwycięży?

Grab z Jankowic może zostać drzewem roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szesnaście drzew – finalistów tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zostało wyłonionych przez jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i zarazem miłośników drzew, spośród blisko 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wybierzemy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. Zwycięzca internetowego plebiscytu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2020!

– W tegorocznej edycji konkursu tradycyjnie już znalazły się dęby i lipy, często nawiązujące swoją historią do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy także ciekawe drzewa owocowe, takie jak grusza, morwa czy bez czarny. O zwycięstwo rywalizuje również jeden z najstarszy i najgrubszy grabów w Polsce, dwie sosny i kasztanowiec. Wszystkie drzewa łączą piękne, wzruszające, a czasem zabawne historie, które integrują lokalną społeczność i są częścią naszej kultury i historii – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi. Wśród nowinowanych drzew jest grab z Jankowic. O tym, że grab dostał się do finału zadecydowały jego imponujące rozmiary (24 m wysokości, ponad 4 m w obwodzie pnia) co czyni go największym i prawdopodobnie najstarszym, liczącym około 300 lat drzewem tego gatunku rosnącym na terenie Lasów Państwowych. Doceniono również jego znaczenie dla okolicy. Ze względu na swoją unikatowość stał się on bohaterem wielu publikacji naukowych i przyrodniczych przyczyniając się do popularyzowania walorów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” a w konsekwencji do rozwoju turystyki.

(eco)


Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2019

1. Bez czarny w Rzeszowie (woj. podkarpackie)

2. Dąb Konrad w Leszczynach (gmina Czerwionka – Leszczyny, woj. śląskie)

3. Dąb Jagiellon w Rzepniku ( gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)

4. Dąb Maciej w Adamowie – Wsi (gmina Radziejowice, woj. mazowieckie)

5. Dąb Nestor we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)

6. Dąb – kapliczka Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl, woj. podkarpackie)

7. Dąb Wieleński w Wieleniu (woj. wielkopolskie)

8. Grab Jankowicki w Jankowicach (gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie)

9. Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie)

10. Krzywa Sosna Szubienica w Oszczeklinie (gmina Koźminek, woj. wielkopolskie)

11. Lipa Anna w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie)

12. Śmiałowicka morwa (Śmiałowice, gmina Marcinowiec, woj. dolnośląskie)

13. Nasze Drzewo w Lubomierzu (gmina Lubomierz, woj. dolnośląskie)

14. Sosna w Celestynach (gmina Malanów, woj. wielkopolskie)

15. Dąb Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie)

16. Matczyna Lipa w Jelczu – Laskowicach (gmina Jelcz–Laskowice, woj. dolnośląskie)