środa, 3 czerwca 2020

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Idzie wiosna. Pierwszy bocian przyleciał do Pietrowic

26.03.2019 06:44 | 1 komentarz | acz
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 08:51

W gnieździe przy pietrowckim urzędzie gminy pojawił się pierwszy bocian. To prawdopodbnie samiec, który czeka aż doleci jego partnerka.

Idzie wiosna. Pierwszy bocian przyleciał do Pietrowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od niedawna bociany z Pietrowic można podglądać dzięki kamerze ustawionej na gniazdo. Transmisja z gniazda zawiera dźwięk więc można słuchać charaktersytycznego bocianiego klekotu.

Bocian jest ptakiem monogamicznym, lecz nie dobiera się w pary na całe życie. Partnerzy budują duże gniazdo, które może być używane przez kilka lat. Jedno gniazdo jest zazwyczaj wykorzystywane rok po roku, zwłaszcza przez starsze samce. Samce powracają na początku sezonu i wybierają gniazdo. Większe gniazda oznaczają większą szansę na dużą liczbę w pełni opierzonych młodych, stąd te gniazda są bardziej przez nie poszukiwane. Zmiana gniazda często związana jest ze zmianą w parze rodziców i niepowodzeniem w odchowaniu młodych w poprzednim sezonie lęgowym; młode ptaki wykazują większą tendencję do zmiany obszaru lęgowego.

Bocian biały podejmuje co roku dalekie wędrówki, zimując w Afryce, od tropikalnej Afryki Subsaharyjskiej po Republikę Południowej Afryki na południu lub na subkontynencie indyjskim (podgatunek azjatycki). Podczas migracji między Europą i Afryką unika przelotów przez Morze Śródziemne i kieruje się przez Lewant na wschodzie lub Cieśninę Gibraltarską na zachodzie, ponieważ wznoszące prądy powietrzne, na których polega w czasie lotu, nie tworzą się nad wodą.

Wędrujące ptaki lecą bardzo wysoko. Przelatujące bociany obserwowano na wysokości ponad 1000 m, a więc poza zasięgiem naszego wzroku i na ogół nie uświadamiamy sobie, że właśnie nad nami szybują podniebni wędrowcy. Zaskoczenie i radość bywają więc duże, gdy taki wypatrywany podróżnik zjawia się nagle na gnieździe. Tylko w co trzecim gnieździe samiec i samica zjawiają się w tym samym dniu. W pozostałych przypadkach jeden z ptaków przybywa z pewnym opóźnieniem. Średnio różnica między przylotem pierwszego i drugiego bociana wynosi 7 dni, ale niekiedy oczekiwanie na partnera przeciąga się do całego miesiąca.


Aktualizacja - przyleciał drugi bocian!Bociany z Pietrowic można podglądać tutaj:

http://www.wawrzinek.pl/pl/component/content/article/57

(acz)