Wtorek, 15 czerwca 2021

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Jak działają kotły 5 klasy?

16.05.2018 20:02 | 34 komentarze | (s)

Większość właścicieli domów jednorodzinnych staje przed koniecznością modernizacji kotłowni. Jest to efekt wejścia w życie nowych norm kotłowych, które eliminują z użycia stare kotły centralnego ogrzewania odpowiedzialne za niską emisję zanieczyszczeń.

Jak działają kotły 5 klasy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Klasy kotłów centralnego ogrzewania

Do niedawna kotły podzielone były na trzy klasy (1, 2, 3) i każda z nich miała wyznaczone normy emitowanych zanieczyszczeń. Normy te były tak liberalne, że kotły te popularnie nazywane są kopciuchami. W 2012 r. opracowano dodatkowe normy dla klasy 4 i 5. Dopuszczalne wielkości zanieczyszczeń obniżono w stosunku do poprzednich kilkakrotnie. Ma to przede wszystkim służyć poprawie stanu powietrza.

Źródło: Kotły 5 klasy producenta www.kotly-bialek.pl (Pleszew)

Kocioł 5 klasy

Konieczność sprostania nowym wymaganiom jakościowym wymusiła na producentach kotłów dokonania wielu zmian konstrukcyjnych w dotychczasowych modelach. Dzięki temu kotły 5 klasy nie tylko stały się bardziej ekologiczne, ale także wygodniejsze w obsłudze. Przede wszystkim proces spalania został całkowicie zautomatyzowany. Kotły, które spełniają wymogi 5 klasy, są kotłami na ekogroszek lub na pellet, które są paliwami o znacznie mniejszej zawartości substancji szkodliwych. Paliwo ze zbiornika dozowane jest automatycznie za pomocą podajnika ślimakowego lub retortowego. Jego ilość dobierana jest bardzo precyzyjnie przez sterowniki, które również regulują odpowiedni dopływ powietrza.

Kotły 5 klasy mają także specjalną budowę komory spalania i przewodów dymnych. Wyłożone są materiałami ceramicznymi, dzięki temu wewnątrz można uzyskać wysokie temperatury pozwalające na spalenie substancji lotnych. Przewody dymne bardzo często wyposażone są w zawirowywacze, które zatrzymują pyły i powodują oziębienie spalin. To znacząco zwiększa sprawność cieplną kotłów, która musi być powyżej 90%.

Takie rozwiązania technologiczne przekładają się niestety na koszt kotłów 5 klasy, ale częściowo zwraca się on już podczas pierwszego sezonu. Dzięki wysokiej sprawności kotły te spalają znacznie mniej paliwa. Ze względu na ochronę środowiska większość samorządów dofinansowuje wymianę starych kotłów na kotły 5 klasy. Wielkość dofinansowania jest różna, ale może sięgać nawet 50% kosztów zakupu.

Materiał zewnętrzny