Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

O smogu w piękną pogodę - Klub Obywatelski z Lenkiem, Lenartowicz i Saługą

05.04.2018 18:34 | 3 komentarze | żet

- Smog nie ma charakteru politycznego - powiedziała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. W trakcie spotkania poruszono wątki uchwały antysmogowej w województwie śląskim, planów utworzenia w Raciborzu strefy wolnej od węgla oraz założenia projektu ustawy "Polska bez smogu".

O smogu w piękną pogodę - Klub Obywatelski z Lenkiem, Lenartowicz i Saługą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Polacy mają prawo do czystego powietrza, ale na inwestycje ograniczające zużycie energii i na droższe paliwo musi ich być stać - powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) 5 kwietnia, podczas Klubu Obywatelskiego na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Spotkanie, w którym oprócz posłanki Gabrieli Lenartowicz, prym wiedli prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, przyciągnęło na Zamek około 50 osób, głównie seniorów. Prezydent Mirosław Lenk zadeklarował wprowadzenie w Raciborzu strefy wolnej od spalania węgla, jednocześnie zaznaczając, że na takie rozwiązanie trzeba się dobrze przygotować. Bez wsparcia rządu trudno będzie tego dokonać.

Saługa: o smogu najmniej wiedzą niewykształceni ludzie ze wsi

Prezydent M. Lenk spytał też marszałka Wojciech Saługę, kiedy będziemy oddychali w województwie czystym powietrzem. - Chciałbym powiedzieć, że jutro, ale tak się nie stanie. Będąc realistą... W tej części Europy, przy tym rozwoju gospodarczym, czystym powietrzem nie będziemy oddychać nigdy. Dopóki jeżdżą samochody i coś się pali w piecach, to ta niska emisja będzie - odpowiedział marszałek.

Szef samorządu województwa zwrócił uwagę na konieczność edukowania zarówno wójtów, jak i społeczeństwa, którego część albo nie jest świadoma istnienia zjawiska smogu, albo też podważa jego negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Zdaniem marszałka, statystycznie o smogu najmniej wiedzą niewykształceni ludzie ze wsi. Przypomniał również, że sejmik pod jego przewodnictwem wprowadził uchwałę zakazującą spalania paliw niskiej jakości, a także nakładającą obowiązek wymiany pieców pozaklasowych.

"Polska bez węgla"

Posłanka Gabriela Lenartowicz wspomniała czasy swojej prezesury w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz przeznaczał wówczas na poprawę jakości powietrza w województwie śląskim rocznie około 200 mln zł. Mimo tak wielkiego wsparcia udzielanego do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji, do znaczącej poprawy jakości powietrza nie udało się doprowadzić.

- Policzyliśmy to wszystko i okazało się, że to i tak było za mało - powiedziała posłanka G. Lenartowicz. Jej zdaniem problem musi zostać rozwiązany systemowo - w skali całego kraju. Stosowne regulacje zostały zawarte w projekcie ustawy "Polska bez węgla", m.in. dopłaty do podłączenia do ciepła systemowego (PEC), odliczanie zwiększonych kosztów ogrzewania w ramach PIT, czy też zwiększenie dodatku mieszkaniowego dla osób najuboższych (na poczet wyższych kosztów ogrzewania). - Smog nie ma charakteru politycznego - podkreśliła G. Lenartowicz.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty