Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Ile wydadzą na zwalczanie smogu?

26.01.2018 11:32 | 5 komentarzy | mak

Sprawdziliśmy, ile Wodzisław zamierza przeznaczyć w tym roku na wymianę szkodliwych dla środowiska pieców

Ile wydadzą na zwalczanie smogu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ponad 1,1 mln zł – to kwota, która zostanie przeznaczona w tym roku na dotacje do wymiany źródeł ciepła przez mieszkańców Wodzisławia. Miasto proponuje w tym zakresie dwa programy. Pierwszy, większy, opiewa na kwotę ponad 900 tys. zł i jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. – Dzięki niemu zostanie wymienionych ponad 300 instalacji – informuje prezydent Mieczysław Kieca.

Drugi program – o łącznej puli 200 tys. zł - to wyłącznie środki miejskie. – Mamy uruchomiony program dopłat z naszego miejskiego funduszu i są one realizowane na bieżąco. Jeśli okaże się, że zainteresowanie ze strony mieszkańców przekroczy zaplanowaną kwotę, to będziemy szukać dodatkowych środków, bo to dla miasta priorytet - mówi prezydent.

Władze Wodzisławia dopuszczają jeszcze jedną możliwość wsparcia mieszkańców. Ma ona związek z kwestią dotarcia z gazem do nowych odbiorców. Jakiś czas temu przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa w Zabrzu sprawdzali, czy wodzisławianie byliby zainteresowani rozbudową detalicznej sieci gazowniczej w kilku dzielnicach miasta. Zbierali wtedy wypełnione przez mieszkańców ankiety dotyczące ewentualnego zakresu korzystania z sieci. Gdyby się okazało, że rozbudowa sieci nastąpi, to wtedy miasto zamierza znaleźć dodatkowe środki na dotacje do wymiany źródła ciepła na gazowe. Wszystko będzie jednak zależało od planów spółki. - Docierają do nas sygnały, że wiele osób zastanawia się nad termomodernizacją swoich budynków i podłączeniem ich do sieci gazowej. Przy rosnących kosztach opału stałego i poważanych dyskusjach co do jego jakości, takie rozwiązanie jest coraz częściej brane przez mieszkańców pod uwagę - zaznacza prezydent.

(mak), fot. Karolina RK

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.