Wtorek, 23 kwietnia 2019

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Wodzisław: wymień stary piec, a zwolnimy cię z podatku

17.01.2018 07:30 | 10 komentarzy | mak

Władze Wodzisławia wpadły na pomysł, jak zachęcić mieszkańców do likwidacji przestarzałych "kopciuchów". Chcą zwolnić z podatku od nieruchomości te osoby, które zastosują w swoich domach ekologiczne ogrzewanie.

Wodzisław: wymień stary piec, a zwolnimy cię z podatku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławski urząd miasta chce wprowadzić pilotażowy program, którego celem jest walka o czystsze powietrze. Powstał pomysł, by zwolnić z podatku od nieruchomości mieszkańców, którzy zdecydują się na likwidację starych pieców, a w zamian zamontują ogrzewanie ekologiczne (pompę ciepła, podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, źródło ogrzewania wykorzystujące: energię elektryczną, gaz, olej opałowy, a także biopaliwo i stałe paliwa kopalne w jednopaleniskowych i wysokosprawnych kotłach niskoemisyjnych z automatycznym sposobem zasilania paliwem spełniających wymagania 5 klasy). Uchwała ma dotyczyć wyłącznie obiektów mieszkalnych.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości ma przysługiwać przez 3 lata, ale - co ważne - począwszy od 1 stycznia roku, który następuje po roku, w którym zostanie dokonana wymiana. Przykładowo, jeśli wymienimy źródło ogrzewania w maju 2018 r., to okres zwolnienia rozpocznie się od stycznia 2019 r. i będzie obowiązywał przez 3 lata. Ze zwolnienia nie będą mogli korzystać mieszkańcy, którzy zalegają z płaceniem podatków na rzecz miasta.

Przygotowany przez wodzisławskich urzędników projekt uchwały ma obowiązywać przez trzy lata, czyli do 31 grudnia 2020 r. To oznacza, że do wymiany źródła ciepła musi dojść przez upływem tego terminu.

Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się 24 stycznia na sesji rady miasta. To radni ostatecznie zadecydują, czy pomysł wejdzie w życie. Na razie projekt jest opiniowany przez miejskie komisje. - To dodatkowy bodziec zachęcający mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne - ocenił radny Eugeniusz Chłapek, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej.

Nie wiadomo jeszcze, jakim obciążeniem dla budżetu miasta będzie będzie pilotażowy program. Wszystko będzie zależało od tego, ile osób z niego skorzysta. Przypomnijmy, że w Wodzisławiu stawka podatku od nieruchomości w budynkach mieszkalnych wynosi 77 groszy za metr kwadratowy.

Ludzie:

Eugeniusz Chłapek

Eugeniusz Chłapek

Radny Miasta Wodzisławia Śl.