Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Powietrze pełne pyłu, lepiej nie wychodzić z domu

01.12.2017 15:02 | 16 komentarzy | ż

- W sobotę, 2 grudnia 2017 r. na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz części środkowej strefy śląskiej (powiaty pszczyński, rybnicki, mikołowski, raciborski i wodzisławski) prognozowana jakość powietrza będzie bardzo zła, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Istnieje ryzyko przekroczenia wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - podaje Starostwo Powiatowe w Raciborzu.

Powietrze pełne pyłu, lepiej nie wychodzić z domu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wrażliwe grupy ludności:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Zalecane środki ostrożności

W przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 oraz powyżej 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10: wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Służby dodają, że do ograniczenia przekroczeń stężenia pyłów w powietrzu mogą przyczynić się częstsze kontrole kotłów i pieców pod kątem naruszania przepisów o zakazie spalania odpadów, niepalenie ognisk i pozstałości roślinnych na powierzchni ziemi, rezygnacja z palenia w kominkach (jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania).

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. ż