Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Czy oczyszczalnia ścieków wytrzyma remont?

18.08.2017 07:00 | 1 komentarz | juk

Miasto zamierzało w czerwcu rozpocząć rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Jednak rozpoczęcie prac się opóźnia.

Czy oczyszczalnia ścieków wytrzyma remont?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarze miasta zamierzają rozbudować oczyszczalnię ścieków oraz rozpocząć budowę nowej sieci kanalizacji. Przedsięwzięcie planują zrealizować w latach 2017-2019. Rozbudowa oczyszczalni ma umożliwić właściwą gospodarkę osadami oraz przyjęcie większej ilości ścieków. Dzięki temu w Pszowie można by rozbudować sieć kanalizacyjną. Całkowity koszt inwestycji to ponad 17 mln zł, a ponad 8 mln zł magistrat pozyskał ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Prace miały rozpocząć się w czerwcu od modernizacji oczyszczalni. Jednak do dziś nie ruszyły.

Jeden z pszowskich radnych poinformował nas nieoficjalnie, że planowana rozbudowa oczyszczalni opóźnia się z powodów technicznych. Jak twierdzi, konstrukcja może nie wytrzymać remontu i istnieje ryzyko, że może się zawalić. W związku z tym magistrat rozważał wstąpienie do Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl. (MZWiK). Wówczas miasto podłączyłoby się do oczyszczalni ścieków Karkoszka II. Radny dodaje, że Pszów za podłączenie miałby zapłacić w sumie około 9 mln zł.

Dawid Topol, wiceburmistrz Pszowa jednoznacznie nie potwierdza doniesień radnego. Wyjaśnia, że obawy np. w postaci naruszenia budynku zawsze towarzyszą remontom takich konstrukcji. Miasto ma jednak nadzieję, że w tym przypadku problemów nie będzie. Topol przyznaje, że miasto skierowało pytanie o możliwość wstąpienia do MZWiK. Wyjaśnia, że było to jednak podyktowane poszukiwaniem tańszych rozwiązań rozbudowy sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. - Rozważaliśmy wszelkie możliwości. Okazało się, że koszty podłączenia do Karkoszki II są porównywalne do kosztów rozbudowy i modernizacji naszej oczyszczalni ścieków. Ale dla miasta jest to mniej opłacalne, bo dotacji na wszelkie prace związane z podłączeniem do Karkoszki II nie otrzymamy. Tymczasem dofinansowanie na rozbudowę oczyszczalni już mamy i chcemy z pozyskanych pieniędzy skorzystać - mówi Dawid Topol.

Dlatego miasto postanowiło zrealizować wcześniejszy plan i rozbudować oraz zmodernizować pszowską oczyszczalnię ścieków. 18 lipca uruchomiono przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych. Składanie ofert było możliwe do 17 sierpnia.

(juk)

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa