Czwartek, 20 lutego 2020

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Są pieniądze na przyszłoroczne eko-dotacje

13.07.2017 19:00 | 1 komentarz | juk

Podczas czerwcowej sesji radlińscy radni przeznaczyli ponad 380 tys. zł na przyszłoroczne dofinansowanie do wymian starych pieców na ekologiczne. A konkretnie na eko-dotacje.

Są pieniądze na przyszłoroczne eko-dotacje
Radny Andrzej Menżyk (po prawej) uważa, że powinny się znaleźć pieniądze na zwiększenie ilości wymian piecy w Radlinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Decyzja była podyktowana dużym zainteresowaniem mieszkańców dofinansowaniami. W tegorocznym naborze złożono 163 wniosków. Ponad 70 nie otrzymało pieniędzy w tym roku i trafiło na listę rezerwową. Wnioski „rezerwowe” pieniądze będą mogły otrzymać w 2018 roku. Na sesji 27 czerwca radni miejscy przeznaczyli odpowiednie środki, aby tych ponad 70 wnioskodawców mogło otrzymać dofinansowania. – To 385 tys. zł, które, według wyliczeń, wystarczy na dofinansowanie 77 instalacji. Gdzie maksymalna kwota dofinansowania to 5 tys. zł na każdą instalację - wyjaśnia Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu. Zapewnia, że z pewnością nie będą to ostatnie środki na walkę ze smogiem, jakie będą przeznaczone w przyszłym roku.

Weryfikacja

Jeszcze w tym roku urzędnicy planują przeprowadzenie weryfikacji listy wniosków "rezerwowych", które czekają na dofinansowanie. Sprawdzone zostanie to, czy wnioskodawcy spełniają kryteria oraz – przede wszystkim – czy nadal podtrzymują wolę wymiany systemu grzewczego w następnym roku. Instalacje te bowiem będą musiały w całości być wykonane w przyszłym roku – od podpisania umowy, realizacji i rozliczenia miejskiego wsparcia.

Walczą ze smogiem od lat

W Radlinie dofinansowania tego typu przyznawane są od dawna. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji od 2009 do 2013 r. wymieniono 408 starych systemów grzewczych na ekologiczne instalacje. - Miasto wydało wtedy na ten cel ponad 550 tys. zł. Posiłkowano się także sporymi środkami zewnętrznymi - mówi Gajda. Dodaje, że następnie w latach 2015 i 2016 miasto przeznaczyło w sumie prawie 400 tys. zł i wymieniono wówczas 81 instalacji na ekologiczne. W tym roku z puli miejskich środków skorzysta 106 domostw, w tym 23 z listy rezerwowej z 2016 r. Jeśli zaś chodzi o kolejnych zainteresowanych, na ten moment nie wiadomo ile środków będzie do rozdysponowania w 2018 r. Jednak środki w kolejnym budżecie na walkę ze smogiem mają się pojawić. 

Piece zamiast wybiegu?

Radlińska komisja infrastruktury uważa, że zanieczyszczonym powietrzem oddycha cała społeczność Radlina. Dlatego ilość eko-dotacji powinno się zwiększyć. A że pieniędzy w tegorocznym budżecie już na ten cel nie ma, to komisja proponuje obciąć część pieniędzy z budowy wybiegu dla psów i przekazać je na wymianę pieców. Podczas majowych obrad rajcy zawnioskowali, aby przesunąć środki inwestycyjne z budowy wybiegu dla psów w wysokości 20 tys. zł do środków bieżących na wymianę pieców. Dodajmy, że chodzi tutaj o cztery piece (przy najwyższym 5 tys. dofinansowaniu). Jednak z braku wiedzy radnych, jaki będzie koszt budowy wybiegu, wniosek został przesunięty na kolejne obrady.

(juk)