Poniedziałek, 17 lutego 2020

imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa

RSS

Walczą ze smogiem od lat

28.06.2017 10:09 | 2 komentarze | (q)

Radni miejscy w Radlinie na sesji 27 czerwca przeznaczyli ponad 380 tysięcy na kolejne dofinansowanie do wymian starych pieców na ekologiczne. Chodzi konkretnie o wnioski z tegorocznego naboru, które nie otrzymały dofinansowań i trafiły na listę rezerwową. Dzięki temu umowy na wymianę źródeł ciepła będzie można podpisywać już na początku 2018 roku. Z pewnością nie będą to ostatnie środki na walkę ze smogiem w przyszłym roku.

Walczą ze smogiem od lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na liście rezerwowej

W tegorocznym naborze wniosków na dofinansowanie do wymian źródeł ciepła złożono 163 wniosków i ponad 70, które nie otrzymały pieniędzy w tym roku i trafiły na listę rezerwową. Wnioski „rezerwowe” pieniądze będą mogły otrzymać w 2018 roku. Na sesji 27 czerwca radni miejscy przeznaczyli odpowiednie środki, aby tych ponad 70 wnioskodawców mogło otrzymać dofinansowania. To 385 tysięcy złotych, które, według wyliczeń, wystarczy na dofinansowanie 77 instalacji (maksymalna kwota dofinansowania to 5 000 zł na każdą instalacje).

Kolejne nabory już z przyszłorocznych pieniędzy.

To oczywiście nie wszystkie środki jakie planuje się przeznaczyć na walkę z niską emisją. W pierwszej kolejności zadbano jednak o pieniądze dla tych wnioskodawców, którzy już złożyli wnioski w tym roku. Jeśli zaś chodzi o kolejnych zainteresowanych, na ten moment nie wiadomo ile środków będzie do rozdysponowania w 2018 roku. Jednak środki w kolejnym budżecie na walkę ze smogiem mają się pojawić.

Lista będzie weryfikowana

Jeszcze w tym roku urzędnicy planują przeprowadzenie weryfikacji listy wniosków "rezerwowych", które czekają na dofinansowanie. Sprawdzone zostanie to, czy wnioskodawcy spełniają kryteria oraz – przede wszystkim – czy nadal podtrzymują wolę wymiany systemu grzewczego w następnym roku.

Instalacje te bowiem będą musiały w całości być wykonane w przyszłym roku – od podpisania umowy, wykonania i rozliczenia miejskiego wsparcia.

Walczą ze smogiem od lat

W Radlinie dofinansowania tego typu przyznawane są od początku funkcjonowania Radlina. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji od 2009 do 2013 roku wymieniono 408 starych systemów grzewczych na ekologiczne instalacje. Miasto wydało wtedy na ten cel ponad 550 tysięcy zł. Posiłkowano się także sporymi środkami zewnętrznymi (ponad 3 miliony złotych środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach).

Następnie w latach 2015 i 2016 miasto przeznaczyło w sumie prawie 400 tysięcy złotych i wymieniono wówczas 81 instalacji na ekologiczne. W tym roku z puli miejskich środków (530 tysięcy złotych) skorzysta 106 domostw w tym 23 z listy rezerwowej z 2016 roku.