Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Śmieci to tak naprawdę surowce, czyli kolejna EkoPaka w raciborskiej bibliotece

13.04.2017 13:47 | 1 komentarz | ż

W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży EUREKA realizowane są zajęcia w ramach programu edukacyjnego „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanego przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym, a nasza biblioteka jest jedną z 50 w Polsce, które biorą w nim udział.

Śmieci to tak naprawdę surowce, czyli kolejna EkoPaka w raciborskiej bibliotece
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tej pory do biblioteki docierały pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone innym surowcom – drewnu, tworzywom sztucznym i papierowi. Już około 450 uczniów dowiedziało się, czym jest zamknięty obieg surowców, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego.

Tematem przewodnim czwartej i zarazem ostatniej EkoPaki było aluminium oraz w niewielkim zakresie inne metale. Dzieci poprzez zabawę dowiedziały się, skąd bierze się aluminium, poznały jego właściwości i zastosowanie. Niemałą atrakcją były doświadczenia z metalami i magnesem, modelowanie za pomocą aluminiowego drutu i rywalizacja w rozwiązywaniu łamigłówek. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że aluminium podobnie jak pozostałe materiały, odpowiednio oddzielone od innych odpadów może być wykorzystane ponownie.

źródło: MiPBP w Raciborzu