Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Śląskie bez smogu jest możliwe. Apel Alarmów Smogowych ze Śląska

24.01.2017 11:10 | 19 komentarzy | ż

- Do 6 lutego br. trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Każdy z nas może zaapelować o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych. Wystarczy 30 sekund by podpisać petycję: https://chceoddychac.pl/index.php/slask - informują przedstawiciele Alarmów Smogowych ze Śląska.

Śląskie bez smogu jest możliwe. Apel Alarmów Smogowych ze Śląska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwała ma objąć obszar całego regionu. Od 1 września 2017 roku na obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w województwie śląskim. W naszych miastach w ostatnim czasie odnotowano rekordowe stężenia pyłu zawieszonego. Odwołane zajęcia w przedszkolach i szkołach, czy alarmy smogowe wzywające nas do pozostania w domach są działaniami dobrymi, aczkolwiek doraźnymi,. Nie rozwiążą problemu. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy.

Chcę oddychać (petycja)

Czy smog nas zabija? Niestety, tak. Robi to wprawdzie powoli, ale bardzo skutecznie. Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu. Każdego roku kilka tysięcy osób mieszkających w województwie śląskim umiera przedwcześnie właśnie dlatego, że oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 13 stycznia 2017 r. główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Na terenie województwa śląskiego w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Proces wymiany kopciuchów i śmieciuchów trzeba przyspieszyć.

Każdy z nas może poprzeć działania antysmogowe w województwie śląskim. Podpisując petycję o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych pokażmy, że zależy nam na poprawie jakości powietrza. Tylko zdecydowane i szybkie wyeliminowanie złej jakość paliw oraz stosowania prymitywnych kotłów węglowych spowoduje, że powietrze w województwie śląskim będzie czyste. Śląskie bez smogu jest możliwe.

źródło: Raciborski Alarm Smogowy