środa, 21 października 2020

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Kamienice przy rynku wypięknieją. I będą bardziej ekologiczne

10.11.2016 07:00 | 6 komentarzy | tora

Miasto zamierza przeprowadzić termomodernizację 12 swoich kamienic na rynku i przyległych ulicach.

Kamienice przy rynku wypięknieją. I będą bardziej ekologiczne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Władze miasta zdecydowały o przeprowadzeniu termomodernizacji wszystkich kamienic miejskich, znajdujących się na rynku i przyległych do niego ulicach. Budynki nie tylko zostaną ocieplone i pokryte nową elewacją. Znikną z nich piece. W ich miejsce założona zostanie instalacja centralnego ogrzewania, a budynki podpięte będą do sieci ciepłowniczej.

Zmiany na plus

Kamienice wypięknieją, co poprawi estetykę starówki. Podniosą się komfort życia mieszkańców 66 mieszkań oraz warunki prowadzenia działalności w 10 lokalach użytkowych, znajdujących się w kamienicach objętych termomodernizacją. – Mieszkańcy od lat zgłaszali potrzebę poprawy standardu tych mieszkań. W wielu lokalach jest grzyb, stan klatek schodowych woła o pomstę do nieba – mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. Likwidacja pieców powinna też poprawić jakość powietrza.

Realizacja do 2018 roku

Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 2,2 mln zł. Realizacja uzależniona jest od zdobycia pieniędzy. Wodzisław zamierza ubiegać się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, z którego można pokryć do 85 proc. kosztów. Zgłaszanie wniosków do konkursu o dofinansowanie przewidziane jest na kwiecień 2017 r. Obecnie dzięki zgodzie rady miasta urząd przygotuje dokumentację projektową. Konkurs prawdopodobnie zostanie rozstrzygnięty w drugiej połowie przyszłego roku. Jeśli Wodzisław dostanie pieniądze z RPO, wówczas jeszcze w 2017 r. ogłosi przetarg, by termomodernizacje zostały przeprowadzone przed sezonem grzewczym 2018 – 2019. Jeśli miasto nie dostanie dofinansowania, to sfinansuje projekt z własnych funduszy, ale rozkładając go w czasie.

Ryzyko zwrotu

Prezydent podkreśla, że ważna dla przedsięwzięcia jest zmiana stanowiska województwa. Część kamienic przeznaczonych do ocieplenia nie ma uregulowanego stanu prawnego. – Do tej pory nie mogliśmy więc starać się o żadne dofinansowanie, czy to z WFOŚ, czy ze środków unijnych. Nie było odpowiednich wpisów w księgach wieczystych. Zarząd województwa zmienił jednak podejście i umożliwił staranie się o pieniądze tym samorządom, które są samoistnym posiadaczem nieruchomości. My samoistnym posiadaczem jesteśmy od lat. Choć minęło już kilkadziesiąt lat od II wojny światowej, to do dziś nie są ustaleni spadkobiercy. Miasto nie boi się ryzyka, choć jakieś istnieje. Gdyby doszło do zwrotu kamienic z tego czy innego powodu, to oczywiście nakłady poniesione przez miasto łącznie z nakładami poniesionymi z dotacji unijnej będą rozliczone i będą musiały zostać uregulowane przez ewentualnych spadkobierców – mówi Kieca.

Kilka niewiadomych

Kilka kwestii na dziś pozostaje niewiadomych, np. koszty najmu mieszkań i lokali po przejściu na centralne ogrzewanie. Nie wiadomo też, jaka będzie kolorystyka odnowionych kamienic. Wygląd każdego z budynków będzie indywidualnie uzgadniany z konserwatorem zabytków.


Wykaz kamienic przeznaczonych do ocieplenia

ul. Kościelna 4, ul. Kościelna 8, ul. Kościelna 10, ul. Kościelna 2 / Sądowa 4, Rynek 20, ul. Opolskiego 4, Rynek 16, 17 / Sądowa 2, Rynek 13, Rynek 14, Rynek 29, ul. Księżnej Konstancji 2, ul. M. Skłodowskiej–Curie 5.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.