Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

W Żywcu podpisano porozumienie na rzecz ochrony powietrza

13.06.2016 00:00 | 0 komentarzy | eco

List intencyjny dotyczący współpracy na rzecz ochrony powietrza i prosumenckiej energetyki podpisany został w czwartek 9 czerwca w Żywcu. Sygnatariusze porozumienia zadeklarowali wspólną realizację zadań zmierzających do ograniczenia niskiej emisji i zarządzania zrównoważoną energią.

W Żywcu podpisano porozumienie na rzecz ochrony powietrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Przyjęte założenia współpracy mają doprowadzić do poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery, co będzie miało bezpośredni wpływ na zdrowie i życie mieszkańców oraz jakość środowiska w Powiecie Żywieckim” – napisano w liście intencyjnym.

Porozumienie podpisali: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Rafał Adamus, Przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu Antoni Szlagor oraz Starosta Żywiecki Andrzej Kalata.

Według raportu opublikowanego w maju przez Światową Organizację Zdrowia Żywiec jest miastem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. WHO przedstawiła pomiary jakości powietrza z ponad 3 tys. miast w 103 krajach. Przy przygotowaniu zestawienia brano pod uwagę tzw. pył zawieszony PM2,5 - są to cząstki o średnicy 2.5 mikrometra. Zdaniem WHO jest on najbardziej szkodliwym spośród zanieczyszczeń powietrza.