Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Rada Miasta podwyższyła opłatę za śmieci o 43%

25.11.2015 20:33 | 2 komentarze | ma.w

Pamiętajcie, że podwyższając opłatę za śmieci zabieracie ludziom pieniądze na leki i buty - apelował o odstąpienie od podwyżki (z 9 zł na 13 zł) radny Franciszek Mandrysz. Wynikiem 12 do 9 projekt został przegłosowany.

Rada Miasta podwyższyła opłatę za śmieci o 43%
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podwyżkę zaproponowaną przez prezydenta Mirosława Lenka poparli radni: Loch, Szczygielski, Wiecha, Fica, Wyglenda, Ostrowicz, Cofała, Rycka, Doleżych, Mainusz, Myśliwy i Rapnicki. Wstrzymał się radny Rosół.

Przeciwni podwyższaniu opłat o 43% byli na listopadowej sesji: Ronin, Tomaszewska, Szukalska, Szczasny, Klima, Sokolik, Mandrysz, Woś i Fita.

Zdecydowanym przeciwnikiem zwiększania opłat za śmieci był Franciszek Mandrysz. Proponował przesunąć temat o miesiąc, zaczekać na to co zrobią sąsiednie gminy. Podnosił, że dla wielu rodzin ten wydatek będzie oznaczał wybór: kupić leki czy zapłacić za śmieci?

Zuzanna Tomaszewska w imieniu klubu NaM oznajmiła, że miejska polityka gospodarowania odpadami jest zła od dawna, a miasto nie ma pomysłu jak uszczelnić system opłat i skutecznie ściągać je od mieszkańców. - Postawiono nas z tą decyzją pod ścianą - podsumowała.

Prezydent Lenk wskazywał, że 13 zł miesięcznie to 41 groszy dziennie. Deklarował, że to jedyny skokowy wzrost opłaty powodowany głównie wprowadzeniem do systemu gospodarki odpadami nowego elementu jakim jest RIPOK (rodzaj sortowni). - Zapłacimy kary od każdego mieszkańca jeżeli nie podporządkujemy się przepisom, a te wymagają, by śmieci trafiały do RIPOK-a - zaznaczył prezydent. Przyznał radnym opozycji, że mógł zapoznać ich z koniecznością podwyżek wcześniej by temat można było przedyskutować.

Anna Ronin przytoczyła stawkę opłaty z Kluczborka - 6 zł i podała za przykład Bytom gdzie opłatę obniżono. Mówiła też o stawce z Rybnika, że wynosi 10 zł ale Lenk z zastępcą stwierdzili, że to nieprawda. W kontrze przytoczyli Wodzisław Śląski z nieprzyjętą jeszcze opłatą w wysokości 15 zł oraz Nędzę gdzie płaci się 16 zł. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek zapowiedział, że wkrótce raciborska stawka będzie najniższa w regionie bo gminy stoją w obliczu wzrostu opłat.

Franciszek Mandrysz dziwił się wysokim jego zdaniem kosztom transportu odpadów przyrównując je do transportu węgla, który jest zdecydowanie tańszy. - Przy określaniu ceny usługi wywozu istotne jest jak, co i czym jest wywożone. Jak wie pan jak można robić to taniej to niech sam pan wystartuje w przetargu. Decyduje cena więc na pewno pan wygra - zachęcał zastępca Lenka.

Zbigniew Sokolik pytał dlaczego firmy branży śmieciowej muszą się dorabiać kosztem mieszkańców. Głos zabrał także Tomasz Cofała mówiąc, że do kwietnia powinien być zaproponowany system ulg dla rodzin wielodzietnych i najuboższych.

Przed głosowaniem nad projektem uchwały Mandrysz zgłosił wniosek by opłata pozostała na poziomie 9 zł, a Ronin postulowała by temat odsunąć na sesję grudniową. Obie propozycje przepadły, bo 12 radnych Razem dla Raciborza i niezależny M. Rapnicki byli im przeciwni.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych