Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O ochronie powietrza na VII konferencji "Od miasta do metropolii"

"Działania samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń” są tematem konferencji zorganizowanej przez Górnośląski Związek Metropolitalny w Zabrzu. Dyskusję objął patronatem Marszałek Województwa Śląskiego oraz Minister Środowiska.

O ochronie powietrza na VII konferencji "Od miasta do metropolii"

Konferencja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gości konferencji powitali Małgorzata Mańka-Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Prezydent Miasta Zabrze oraz Andrzej Pilot, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Następnie wykład o społecznej odpowiedzialności za środowisko na podstawie encykliki papieskiej LAUDATO SI wygłosił ks. dr Arkadiusz Wuwer. Do zgromadzonych gości zwrócił się także metropolita katowicki Arcybiskup Witold Skworc, apelując o wspólne dbanie o powietrze i środowisko.

Ochrona powietrza poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń jest ważnym celem wyznaczonym dla Polski na najbliższe lata. Od wielu lat władze samorządowe podejmują działania zmierzające do ograniczania niskiej emisji na własnym terenie, a obecnie większość gmin pracuje nad stworzeniem planów gospodarki niskoemisyjnej. W szczególny sposób tematyka ograniczania emisji i gospodarki niskoemisyjnej jest postrzegana na Śląsku. - Zabrze od 2008 roku podjęło wiele działań proekologicznych, wśród których warto wymienić m.in. realizację programu termomodernizacyjnego budynków, Programu Ograniczenia Niskiej Emisji czy projektów ekologicznych. Przykładem są też działania związane z projektem pn. "Rekultywacja terenów w rejonie rzeki Bytomki". Równie ważne są działania edukacyjne, które podejmujemy, aby podnieść świadomość mieszkańców - powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Porozumienie zawarte pomiędzy Zarządem Województwa a WFOŚiGW w Katowicach i podpisanie przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej to ciąg zdarzeń, które poprzedziły nasze dzisiejsze spotkanie - wskazał prezes Funduszu Andrzej Pilot. To dobry czas na mówienie o problemie jakości powietrza w naszym regionie i wskazywanie konkretnych rozwiązań - stwierdził prezes Pilot. Podziękował także arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi za zaangażowanie się kościoła w popularyzację wiedzy o przyczynach tzw. niskiej emisji.

Dlaczego warto dbać o powietrze? – taki był tytuł pierwszej sesji panelowej, w której wzięli udział dr Leszek Ośródka, Kierownik Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dr inż. Wioletta Rogula-Kozłowska, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska w Zabrzu. Dokonali oni diagnozy stanu powietrza na obszarze województwa śląskiego, co stanowiło podstawę do dyskusji nt. wpływu zanieczyszczenia powietrza na atrakcyjność inwestycyjną, rozwój, zdrowie i jakość życia mieszkańców Metropolii „Silesia”. Wzięli w niej udział dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, Kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału nauk o Ziemi, Uniwersytet Śląski, dr hab. n. med. Małgorzata Kowalska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Marek Myśliwiec, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej.

W kolejnej sesji pt. „Co możemy zrobić na rzecz ochrony powietrza?” po wysłuchaniu założeń Krajowego Programu Ochrony Powietrza przedstawionych przez Grażynę Sztandera z Ministerstwa Środowiska, uczestnicy dyskutowali o nauce, technice i innowacjach na rzecz ochrony powietrza. Głos zabrali prof. zw. dr hab. Andrzej Dworak, Dyrektor Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Prof. P. Śl., dr hab. Józef Pastuszka, Politechnika Śląska, Tomasz Śmilgiewicz, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, FORTUM S.A., Marek Bieniecki, Z-ca Kierownika Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza, Główny Instytut Górnictwa, Prof. dr hab. Inż. Jarosław Zuwała, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Jak poprawić jakość powietrza w Metropolii „Silesia”? to dyskusja z udziałem m.in. samorządowców. Wzięli w niej udział: Małgorzata Mańka-Szulik - Przewodnicząca Zarządu GZM, Prezydent Miasta Zabrze, Andrzej Kotala - Przewodniczący Zgromadzenia GZM, Prezydent Miasta Chorzów, Arkadiusz Chęciński - Prezydent Miasta Sosnowiec, Andrzej Pilot - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Bernard Błaszczyk, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach oraz członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

Na zakończenie konferencji Łukasz Frydel, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawił zasady finansowania działań związanych z ochroną powietrza, a swoimi doświadczeniami podzielili się wiceprezydenci Zabrza i Dąbrowy Górniczej. Debatę zakończyła prezentacja projektu SERPENTE, dot. efektywności energetycznej w której brał udział Górnośląski Związek Metropolitalny, inicjator konferencji pt. „Działania samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń”.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].